Bystrzyk Amandy - charakterystyka, wymagania, żywienie, rozmnażanie
Co prawda bystrzyk amandy nie może być w jednym akwarium z takimi gatunkami jak bojownik, brzanka wysmukła, czy krab wampir, ale z wieloma innymi, jak najbardziej. Jeżeli na górze zbiornika będzie pistia a na dole szyszki olchy i czysta woda, to amanda sobie poradzi.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bystrzykach.
Spokojna rybka bystrzyk amandy
Bystrzyk amandy, czyli Hyphessobrycon amandae, to rybka żyjąca w Ameryce Południowej. Zwana jest też „bystrzyk karlik” lub „bystrzyk poziomkowy”. To bardzo niepozorna, ale genialna ryba akwariowa. Może być atrakcją dla początkujących i zaawansowanych akwarystów. Nie zachęca tylko jej śliczny wygląd, ale też niska cena ze względu na łatwość hodowli.
Jej główną zaletą jest wielkość. Dorasta do 2 cm i pasuje nawet do malutkich zbiorników. Na początek to świetne rozwiązanie, gdy chcemy zapoznać się z funkcjonowaniem i pracą naszego zbiornika. Ta rybka nie spowoduje, że z dnia na dzień będziemy mieli brudną wodę, czy powykopywane rośliny.
Minimalna długość zbiornika dla tej ryby powinna wynosić 50 cm. Może być niższy i węższy, ale warto zapewnić amandzie miejsce na swobodne rozpłynięcie ławicy. Jest wówczas nie tylko ładniejsza, ale też mniej zestresowana i przez to zdrowsza. Co prawda, na towarzystwo do akwarium nie nadaje się bojownik, brzanka wysmukła, czy krab wampir, ale wiele innych gatunków jak najbardziej.
Utrzymanie bystrzyka amandy
Amanda i kamienie do akwarium
Bystrzyk amandy ma dwa oblicza. Możemy go z powodzeniem trzymać na wodzie kranowej z innymi rybami i nie będzie z nim żadnych problemów. Ta rybka nie jest tak podatna na choroby jak gupik, czy platka. Wystarczy utrzymywać czystą wodę, a bystrzyk karlik sobie poradzi.
Takie akwarium może mieć dużo światła, trochę roślinek i zwykły żwirek na dnie. Nie potrzebujemy preparatów zmieniających parametry wody, czy specjalnych korzeni. Także kamienie do akwarium nie są niezbędne, bo amandy nie muszą jeść dużo glonów. Dopóki będziemy robili regularne podmiany, rybka będzie się tam czuła dobrze.
Górna część zbiornika może być zacieniona lub odkryta. Gdy mamy takie rośliny pływające, jak pistia lub limnobium, pamiętajmy, że zabierają światło tym, które są pod nimi. Wówczas możemy zainwestować wyłącznie w anubiasy, mikrozoria i mchy.
Cena a hodowla
Jeżeli chcemy utrzymywać warunki bardziej odpowiadające tym, jakie rybka ma w naturalnym środowisku, musimy trochę zmienić podejście. Najlepsza jest woda demineralizowana, co widać po bystrzyku amandy od razu. Na takiej wodzie staje się miedziany i ma bardziej intensywne barwy.
Woda powinna mieć pH 6 lub nawet mniej. Warto włożyć do zbiornika liście migdałecznika, szyszki olchy, korzenie mocno barwiące wodę i inne dodatki, które delikatnie wzbogacą życie w akwarium, a także pomogą w utrzymaniu odpowiednich parametrów wody. Tu kamienie do akwarium nie są potrzebne i lepiej nie dawać ich za wiele na dno.
W takim środowisku rośliny rosną dość słabo. Nadają się tylko gatunki takie jak nurzańce, nawódki, pogostemon octopus, czy żabienice. Należy zwrócić uwagę na wielkość rośliny, bo nie wszystkie mogą być w małym zbiorniku. Dodatkowe zacienienie przez danie roślin pływających (np. pistia) ryby także przyjmą z dużym entuzjazmem.
W tak urządzonym zbiorniku wiele zależy od poglądu akwarysty na to, jak ma jego akwarium wyglądać. Nie każdy chce mieć w pokoju brązową kałużę, gdzie ledwo ryby widać, a woda jest ciemnobrązowa. Rybom to bardzo pasuje, ale właścicielom zdecydowanie mniej. Hodowla nie jest trudna, dlatego cena tych ryb jest niska, ale takie akwarium nie jest za bardzo dekoracyjne. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat bystrzyka barwnego?
Mały, uroczy bystrzyk
Bystrzyk amandy jest rewelacyjną rybą, która odnajdzie się w towarzystwie większych i mniejszych gatunków. Nie będzie zaczepiała innych ryb, ale potrzebuje własnej ławicy. Nie należy kupować mniej, niż 6 sztuk ryb tego gatunku, bo powinny być w większych grupach. Idealnie, gdy możemy mieć 10 lub 20 sztuk.
Dopiero wówczas widać, jak komunikują się ze sobą, jak polują i ustanawiają hierarchię w grupie. Nie są agresywne wobec siebie, ale delikatnie podszczypują płetwy i gonią te, które nie chcą się podporządkować. Prędzej, czy później nastaje spokój i każda ryba wie, jakie ma miejsc e w grupie.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Bystrzyki amandy mogą być w jednym zbiorniku ze szczupieńczykami karłowatymi, razborami axelroda, lub tetrami rubinowymi. Na dole mogą swobodnie pływać kiryski pigmejki, czy kiryski malutkie. Bystrzyk poziomkowy także może być trzymany z krewetkami, ale czasami sobie jakąś podje.
Mimo że przy małym akwarium jest to opcja bardzo kusząca, to lepiej nie trzymać z nimi takich ryb, jak samiec bojownika. Długie weloniaste płetwy nie pasują do żwawej amandy. Z kolei brzanka wysmukła jest za duża i wybór pokarmu dla takiej gromady będzie dużym problemem. Poza tym większa ryba będzie przeganiała mniejszą od jedzenia. Mimo że krab wampir może być w terrarium z wodą, to mieszanie go z amandami skończy się kolacją dla kraba.
Utrzymanie bystrzyka
Karmienie rybki
Bystrzyk poziomkowy to mały drapieżnik. Jeżeli mamy te ryby, warto założyć hodowlę nicieni mikro lub od czasu do czasu kupować pokarmy żywe. Może to być oczlik lub nauplie artemii. Z racji, że trudno je dostać (szczególnie te ostatnie) w regularnej sprzedaży, może też warto kupić jajeczka artemii.
Im bardziej zróżnicowane karmienie, tym lepiej dla ryb. Aktualnie firmy produkujące pokarmy gotowe oferują szeroką gamę produktów dla małych ryb, więc jest w czym wybierać. Hyphessobrycon amandae nie są wybredne i zjedzą zarówno żywe, jak i gotowe pokarmy.
Kolejną opcją są pokarmy mrożone, gdzie praktycznie stale mamy dostępne oczliki. Niestety pozostałe rodzaje – włącznie z dafnią i dorosłą artemią są za duże dla amandy, ale zawsze lepiej mieć w zamrażalniku jedną taflę oczlika w razie braku żywego pokarmu.
Amanda dla każdego
Bystrzyk karlik to ryba zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych akwarystów. Nie jest agresywna, ale na tyle żywiołowa, że wystarczy tylko ten jeden gatunek, a akwarium na pewno będzie ciekawe. To też ryby, które nie wymagają specjalnego karmienia, czy przygotowania wody.
Oczywiście, jeżeli chcemy je rozmnażać, powinniśmy trochę podnieść poprzeczkę i dostosować nasze akwarium do naturalnego środowiska tych ryb. Nie jest to w żadnym wypadku konieczne, do ich pielęgnacji i w nano akwarium towarzyskim Hyphessobrycon amandae są niezastąpionym nabytkiem.
Przy utrzymaniu tych ryb zwróćmy uwagę na równomierną kondycję wszystkich osobników w grupie. Jeżeli widzimy, że mniejsze sztuki są wychudzone, to podawajmy częściej żywy pokarm, który unosi się dłużej w wodzie i daje wszystkim rybom równą szansę na złapanie kąska dla siebie.