Brzanka zielona – opinie na temat ryby

Pochodzenie, wygląd i usposobienie brzanki zielonej

Brzanka zielona pochodzi z wód południowej Azji, a dokładniej z Chin. Dlaczego brzanka mszysta określana jest jako zielona? Otóż, posiada ona złoto-zielone ubarwienie, na którym wyraźnie zaznaczone są również nieregularne, ciemne plamy. Tym, co wyróżnia rybki, są również czerwone płetwy – jednak wyłącznie u dorosłych, wykształconych okazów. Dorosła brzanka zielona może osiągnąć wzrost do ok. 10 cm. W przypadku ryb, łatwo jest u nich rozróżnić płeć, zwłaszcza że samica jest nieco większa od samca i ma bardziej zaokrągloną część brzuszną.

Brzanka zielona najchętniej żyje w większych stadach. Jeżeli więc chcesz hodować rybę w akwarium, od razu zakup większą ilość brzanek – najlepiej minimum 6 sztuk. Gdy zadbasz o odpowiednie wyposażenie zbiornika wodnego oraz parametry wody, rybka nie powinna sprawiać większych kłopotów w przypadku hodowli. Z reguły, brzanka zielona jest bardzo żywiołowa, ale też spokojna wobec innych ryb, które dzielą z nią akwarium. Jeżeli jednak nie chcesz zgrzytów między gatunkami, decyduj się raczej na ryby o równie łagodnym usposobieniu, np.:

  • brzanka brokatowa,
  • brzanka pięciopręga.

Niestety, ale czasem może się zdarzyć, że brzanka zielona będzie atakowała mniejsze od siebie skorupiaki czy ryby. Ważne więc, by zapewnić rybom odpowiednio dużą przestrzeń do pływania – tak, żeby nie wchodziły one sobie w drogę. Brzanka pięciopręga i brzanka brokatowa powinny dogadać się z zielonymi, jednak czasami może dojść między nimi do zgrzytów – zwłaszcza, gdy zbiornik wodny będzie zbyt mały dla wszystkich gatunków. Jeżeli chcesz skupić się na rozmnażaniu brzanki zielonej, powinieneś mimo wszystko trzymać w akwarium wyłącznie jeden okaz – by nie dochodziło do krzyżówek pomiędzy innymi brzankami. Tarło powinno odbywać się w osobnych zbiornikach, jednak o tym opowiemy później.

Cena za brzankę zieloną to ok. 6 zł / sztukę.

Wymagania brzanki zielonej w akwarium – temperatura, podłoże, parametry wody

Mszysta brzanka zielona powinna mieć zapewnione duże, przestronne akwarium. Ryby są żywiołowe, zatem muszą mieć sporą przestrzeń do poruszania się po zbiorniku wodnym. Powinieneś również umożliwić rybom dostęp do światła dziennego – dlatego niewskazane jest zasłanianie tafli wody roślinnością pływającą, która zatrzymuje wpadające do akwarium promienie słoneczne. Możesz również zaprojektować w akwarium scenerię, która będzie imitacją naturalnego środowiska rybek. Koniecznie zakup również kamienie, ozdoby ceramiczne, korzenie lub inne kawałki drewna do akwarium. Rośliny też będą wskazane, ponieważ staną się one znakomitymi kryjówkami zwłaszcza dla mniejszych brzanek. Jako podłoże, wysyp drobny żwir kwarcowy. Jakie parametry powinna mieć woda dla brzanki zielonej? Przede wszystkim, najważniejsza będzie:

  • Temperatura wody: ok. 22-26 st. C
  • Odczyn wody: 6,5-7,5 pH
  • Twardość wody: do 12 GH
Ryby akwariowe z gatunku brzanka zielona w akwarium oraz ich rozmnażanie i hodowla
Jakie wymagania ma brzanka zielona w akwarium, czyli jej hodowla i cena

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Warto będzie zainstalować w zbiorniku wodnym również wysokiej jakości filtr, który wyrównywać będzie parametry wody. Pamiętaj, że brzanka zielona jest dość wrażliwa na zmieniające się warunki w akwarium, a także zanieczyszczenia w wodzie. Zadbaj więc o to, by nie pojawiały się takie problemy w zbiorniku wodnym, w którym mieszkają brzanki zielone. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o karpiowatych.

Rozmnażanie i żywienie brzanek zielonych

Czym karmić brzankę zieloną?

Brzanka zielona bardzo lubi odżywiać się zarówno suchym, jak i żywym pokarmem. Możesz również kupować brzankom mrożone pożywienie. Nie ma większych problemów, jeżeli chodzi o odżywianie zielonych brzanek. Należy jednak pamiętać o tym, że ryb nie wolno przekarmiać. Lepiej karmić brzankę kilka razy dziennie w mniejszych ilościach niż raz dziennie ogromną porcją. Rybka chętnie będzie jadła różne pokarmy. Staraj się jednak urozmaicać dietę rybek, by były zdrowe. Zalecane są szczególnie:

  • doniczkowce
  • larwy much i komarów
  • plankton (najlepiej trochę grubszy)
  • wodzień
  • ochotka
  • dafnia
  • sucha karma w płatkach / granulacie / tabletkach

Rozmnażanie brzanki zielonej w warunkach domowych

Brzanka zielona nie jest trudnym gatunkiem do rozmnożenia. W zasadzie, wystarczy im przygotować nieco mniejsze akwarium (ok. 30 litrowe), w którym będzie mogło odbywać się tarło. Dno kotnika powinieneś obsadzić sporą ilością roślin z małymi listkami po to, by ikra mogła się schować. Niestety, ale dorosła brzanka zielona wykazuje skłonności do kanibalizmu, więc może pożerać młode. Najbardziej dogodnymi parametrami wody do rozrodu jest:

  • Temperatura wody: ok. 27-30 st. C
  • Twardość wody: ok. 10 GH
  • Odczyn wody: 6-6,5 pH

Tarło odbywa się po ok. jednej dobie od umieszczenia brzanki zielonej w kotniku. Ikra wylęgnie się zaś po ok. 48 godzinach. Narybek należy odżywiać larwami solowca oraz pierwotniakami. Dopiero po kilku dniach będzie można zmienić dietę brzance.

ikona podziel się Przekaż dalej