Brzanka sumatrzańska (Puntigrus tetrazona) – historia, charakterystyka

Skąd jest brzanka sumatrzańska, a skąd brzanka mszysta?

Każda brzanka jest słodkowodną rybą z rodziny karpiowatych. Brzanka sumatrzańska (Puntigrus tetrazona) pochodzi z Azji. Sumatra i Borneo to dwa miejsca, w których można ją spotkać w naturalnym środowisku. Zamieszkuje tamtejsze rzeki i strumienie.

Brzanka sumatrzańska mierzy ok. 5-6 cm długości. Ma charakterystyczne czarne pasy biegnące w poprzek ciała, przez co niektórzy nazywają ją brzanką tygrysią. Jej podstawowe umaszczenie jest żółte, ale w hodowlach istnieją odmiany, które mają inne kolory. Może być czerwona, albino, platynowa oraz złota.

Brzanka mszysta to sztucznie wyhodowana odmiana brzanki sumatrzańskiej. Jest nieco bardziej spłaszczona, ale tak naprawdę największą różnicą pomiędzy tymi dwoma brzankami jest to, że mszysta jest zielona – a dokładniej ciemnozielona (może wpadać w granat). Jej płetwy są ciemnogranatowe lub czarne oraz mają czerwone końce. Samca można rozróżnić po tym, że ma mniejsze ciało od samicy oraz czerwony pysk.

Jakie jest usposobienie brzanki sumatrzańskiej?

Jest to ryba stadna. Z tego powodu najlepiej czuje się w dużej grupie. Warto od razu zakupić 8 – 10 sztuk. W takim stadzie nie tylko tworzą się luźne hierarchie, ale ryby prezentują się znacznie ciekawiej. Są to bardzo energiczne i ruchliwe rybki.

Zbyt mała liczba osobników w akwarium może spowodować, że między rybami dojdzie do walk, w rezultacie czego znaczna część osobników będzie mieć poobgryzane płetwy lub zostanie zagryziona. Kiedy przebywają w grupie, przestają być agresywne wobec siebie i innych mieszkańców. Przebywają głównie w środkowej części akwarium, dlatego niższe partie zbiornika mogą być wyłożone roślinami.

Towarzystwo dla brzanek trzeba odpowiednio dopierać. Nie są to ryby, które zaakceptują każdy gatunek. Można wręcz powiedzieć, że nie są zbyt gościnne, a mniejsze rybki mogą zostać przez nie szybko zjedzone. Nie ma także pewności, czy nie zaatakują osobników, z którymi żyją już od jakiegoś czasu. Na pewno nie powinny im towarzyszyć rybki o agresywnej naturze, bo bez przerwy będą wdawać się w bójki. Warto zaznaczyć, że przeważnie między samca toczą się niegroźne walki, ale jeśli dojdzie obcy gatunek, przepychany przestaną być takiego niewinne. Jako towarzystwo dla brzanki sumatrzańskiej niewskazane są ryby o długich lub kolorowych płetwach, ponieważ brzanka może chcieć je podgryzać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli brzanki zielonej?

Hodowla akwariowych rybek – jak hodować, wymagania

W jakim akwarium żyje brzanka sumatrzańska?

Hodowanie brzanki nie jest trudne, ale trzeba wiedzieć, w jakich warunkach może żyć. Z racji tego, że ta rybka żyje w stadzie, to akwarium musi być duże. Dla 10 osobników warto zdecydować się na zbiornik o pojemności minimum 80 l, choć niektórzy sugerują, żeby był jeszcze większy (np. 112 l). Na jego dnie powinien znajdować się specjalny żwirek (najlepiej drobny żwirek rzeczny). Koniecznie musi być o zaokrąglonych krawędziach, ponieważ brzanka sumatrzańska zbiera pożywienie z podłoża i żwirek trafia do jej układu pokarmowego.

Jeśli zastanawiasz się, czy całe akwarium powinno być obsadzone roślinami, to odpowiedź brzmi: nie. Brzanka potrzebuje wolnej przestrzeni, aby swobodnie pływać, zwłaszcza że robi to zwartą grupą. Jednak gęsta roślinność też jest potrzebna, żeby słabsze rybki mogły znaleźć schronienie. Do zbiornika można dać mech jawajski, ale sprawdzi się także kabomba.

Rybki z gatunku brzanka sumatrzańska, Puntigrus tetrazona w akwarium oraz ich wymagania
Jakie wymagania ma rybka akwariowa brzanka sumatrzańska, Puntigrus tetrazona, czyli jej hodowla

Należy zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Choć zalecane jest, aby brzanka żyła w wodzie o temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza, to jednak w zbyt chłodnej wodzie ryby mogą zachorować. Lepiej skupić się na temperaturze od 23 do 26 stopni Celsjusza. Do tego potrzebna jest grzałka z termostatem, aby cały czas móc kontrolować temperaturę wody.

Brzanka sumatrzańska żyje w wodzie o pH 6.0-8.0. Powinna być miękka lub średnio twarda. Nie jest to ryba, która ma jakieś szczególne upodobania, jeśli chodzi o światło, więc jego ustawienie zależy już nas. Może być słabe lub mocne – dla tych ryb nie ma to większego znaczenia. W naturalnym środowisku brzanka sumatrzańska żyje w rzece, więc w akwarium można umieścić kamień napowietrzający, który powoduje ruch wody (przypominający nurt rzeki) i odpowiednio ją natlenia.

Polecane akcesoria akwariowe - ceny internetowe!

Cena brzanki, żywienie, rozmnażanie – najważniejsze informacje

Brzanka sumatrzańska i mszysta nie są drogie. W sklepach zoologicznych obie kosztują od 5 do 7 zł, ale na portalach ogłoszeniowych można znaleźć także oferty za 2 lub 3 zł. Brzanka rekinia kosztuje kilka złotych więcej. Jest to ok. 7 – 10 zł.

Ta ryba uchodzi za wszystkożerną. Zje zarówno mięso, jak i rośliny. W jej diecie mogą znajdować się: oczliki, sałata, rureczniki, wazonkowce, larwy komara. Zjada zarówno pokarm żywy, jak i mrożony. Można ją karmić pokarmem suchym – gotowym pokarmem firmowym. Jeśli w akwarium znajduje się rybie towarzystwo, należy sprawdzać, czy brzanka nie zaczęła się nim karmić.

Gdy rybki są małe, trudno odróżnić samicę od samca. Łatwiej jest to zrobić, gdy są większe. Ta ryba osiąga dojrzałość płciową po okresie ok. 1,5 miesiąca (6-7 tygodni) życia. Należy wybrać te osobniki, które wykazują sobą wzajemne zainteresowanie. Ważne je to, aby przenieść je do osobnego zbiornika. Brzanka sumatrzańska nie opiekuje się ikrą, a wręcz ikra może zostać przez nią zjedzona.

Osobne akwarium powinno być mniejsze (ok. 40 l) i odpowiednio zacienione. Na dnie należy umieścić ruszt siatkowy o małych oczkach, przez który przechodzić będzie tylko ikra. Inną opcją jest umieszczenie roślin o drobnych liściach oraz odłowienie ryb zaraz po odbytym tarle. Wylęg następuje po 2 dniach, ale narybek zaczyna samodzielnie pływać dopiero po upływie kilku następnych dni. Trzeba pamiętać o jego karmieniu mikro pokarmami około 3-4 razy na dobę.

Brzanka sumatrzańska nie jest trudna w hodowli, ale warto wiedzieć, że nie jest ona najlepszym towarzyszem dla większości ryb. Jest wszystkożerna, więc nic nie stoi jej na przeszkodzie, aby zjeść zarówno płetwy towarzyszy, jak i własną ikrę (należy ją odchować w osobnym zbiorniku). Musi żyć w stadzie (minimum 8 osobników), aby ryby nie walczyły o hierarchię. Są wtedy mniej agresywne, a także ciekawie się prezentują. Brzanka sumatrzańska potrzebuje dużo przestrzeni, aby swobodnie pływać. Jej akwarium powinno być duże, ale nie gołe. Warto zadbać o rośliny, które w razie potrzeby będą stanowiły dobre miejsce na kryjówkę dla słabszej rybki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny