Brzanka rekinia (Balantiocheilos melanopterus) – rodzaje, usposobienie

Czy istnieje dużo brzanek?

Znane jest kilka rodzajów tych rybek. Brzanka sumatrzańska (Puntigrus tetrazona) pochodzi z Azji. Wciąż można ją spotkać w naturalnym środowisku. Zamieszkuje strumienie i rzeki Sumatry oraz Borneo. Jest dość mała, mierzy ok. 5-6 cm długości. Ma żółte umaszczenie, a na jej ciele widnieją czarne pasy, które biegną w poprzek ciała, przez co czasami nazywana jest brzanką tygrysią.

Brzanka mszysta jest jej sztucznie wyhodowaną odmianą. Czasami nazywana jest brzanką zieloną ze względu na swoją ciemnozieloną barwę (może wpadać w granat). Jej płetwy są czarne lub ciemnogranatowe, ale ich zakończenie jest już czerwone. Samca można rozróżnić głównie dzięki temu, że ma czerwony pyszczek.

Istnieje także brzanka różowa (Pethia conchonius), która mierzy ok. 8 cm długości, ale ta rybka może być też nieco większa. Występuje w licznych grupach w strumieniach i jeziorach. Najlepiej znana jest w Azji, a dokładniej w Afganistanie, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu oraz Nepalu. Samice nie są różowe. Ich barwę określa się jako złotobrązową lub szarobrązową. To samce mają miedziany kolor, a w okresie tarła zmieniają barwę na intensywnie różową.

Brzanka rekinia (Balantiocheilos melanopterus) pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest to słodkowodny gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Występuje w jeziorach oraz w dużych i średnich wodach Sumatry, Borneo i Półwyspu Malajskiego. Brzanka rekinia jest jednak coraz rzadziej spotykana w naturalnym środowisku. Ta ryba jest znacznie większa w porównaniu z innymi wyżej wymienionymi brzankami. Osiąga długość nawet 30-35 cm. Czasami nazywana jest Silver Shark (srebrny rekin). Ma srebrzyste umaszczenie. Wszystkie płetwy poza płetwami piersiowymi mają czarne obramowanie. Płetwa ogonowa ma charakterystyczne głębokie wcięcie.

Jaki jest charakter brzanki rekiniej?

Jest to bardzo żywa i ruchliwa rybka, ale też płochliwa. Z racji tego, że potrafi wyskoczyć z wody, przez co niespodziewanie możemy ją znaleźć na dywanie czy komodzie, należy zadbać o to, aby akwarium było przykryte.

Brzanka rekinia żyje w stadach. Trzeba zadbać o to, aby w akwarium przebywało minimum 5 osobników, ponieważ wtedy tworzą się naturalne hierarchie. Taka liczba rybek powinna być już od samego początku. Dołączenie do dorosłego stada młodych osobników może skończyć się tym, że nowe rybki staną się kolacją.

Jeśli stado będzie mniejsze, między rybami będzie dochodziło do walk, a dominująca ryba będzie gnębić resztę. Zakup pojedynczej brzanki rekiniej również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ będzie agresywna do wszystkich innych stworzeń znajdujących się z nią w akwarium. Na zachowanie rybek mogą wpływać także różne choroby, jednak brzanka rekinia jest rybą wytrzymałą i odporną, a wszelkie dolegliwości są u niej rzadko spotykane.

Nie jest to najlepsze towarzystwo dla małych ryb. Póki brzanka rekinia jest mała, może nie przejawiać chęci pożywienia się innymi rybkami, ale kiedy tylko dorośnie, bardzo szybko rozprawi się z mniejszymi od siebie np. neonkami lub gupikami. Nie nadaje się także jako towarzystwo dla powolnych rybek, ponieważ jej ruchliwość może je stresować. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o hodowli brzanki zielonej.

Hodowla rybek brzanka rekinia – wymagania, rozmnażanie

Akwarium – w jakich warunkach żyje brzanka rekinia Balantiocheilos melanopterus?

Z racji tego, że jest to duża ryba, akwarium także powinno takie być. Zaleca się, aby minimalna długość zbiornika wynosiła 180 cm (pojemność 350 l). Brzanka rekinia zazwyczaj zajmuje środkową część akwarium, ale znana jest ze swojej skoczności, dlatego zbiornik musi być przykrywany.

Te ryby potrzebują dużo przestrzeni do pływania, więc nie należy zapełniać akwarium gęstą roślinnością. Na dnie powinien znajdować się żwir, a także większe kamienie. Woda powinna być miękka lub średnio twarda. Odpowiednie pH wody to 6.0-8.0. Temperatura powinna mieścić się w przedziale 22-28 stopni Celsjusza.

Ryby akwariowe z gatunku brzanka rekinia, Balantiocheilos melanopterus, a także ich charakter
Jakie wymagania ma brzanka rekinia, Balantiocheilos melanopterus, czyli jej hodowla w akwarium

Woda musi być przez cały czas filtrowana, ponieważ brzanka rekinia jest bardzo wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia. Do tego ta ryba lubi silny ruch wody, więc o to również należy zadbać. Brzanka rekinia nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o oświetlenie. To, czy akwarium będzie mocniej czy słabiej oświetlone, zależy już tylko od własnych upodobaniach.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Żywienie, cena brzanki, rozmnażanie – co warto wiedzieć?

Brzanka rekinia jest żarłoczną rybą. Zjada zarówno pokarm mrożony, jak i żywy. Nie pogardzi także pokarmem suchym. Zazwyczaj żywi się larami owadów i małymi skorupikami. Dorosłe osobniki z powodzeniem można karmić dżdżownicami, krewetkami czy nawet małżami. Dietę brzanki rekiniej warto uzupełniać o pokarm zielony tzw. szpinak, cukinie lub groszek.

Brzanki nie są drogie. Zazwyczaj brzankę rekinią można zakupić za kilka złotych. Jest to kwestia ok. 7 – 10 zł, choć można znaleźć oferty i za 30 zł. Brzanka zielona (mszysta) i sumatrzańska są nieco tańsze. Przeważnie obie można dostać w sklepie zoologicznym od 5 do 7 zł, jednak na portalach ogłoszeniowych ich cena jest jeszcze mniejsza. Tam można je kupić po 2 lub 3 zł. Brzanka różowa kosztuje ok. 3 – 4 zł.

U małej brzanki rekiniej nie sposób rozróżnić płci. Dorosłe osobniki różnią się od siebie nieznacznie – samice mają nieco bardziej zaokrąglony brzuch. Jednakże rozmnażanie tych ryb w warunkach domowych nie jest możliwe, ponieważ do rozrodu używane są hormony. Brzankę rekinią można zamówić jedynie u handlarzy. Jeśli zależy ci na hodowli rybek, na początek warto zająć się brzanką sumatrzańską, która jest łatwa w rozmnażaniu. Trzeba tylko pamiętać, żeby po tarle odłowić dorosłe osobniki, bo w przeciwnym razie ikra może zostać przez nie zjedzona.

Brzanka rekinia (Balantiocheilos melanopterus) żyje średnio 5-10 lat. Wszystko zależy od warunków, w jakich jest trzymana. Należy zadbać o to, aby woda miała odpowiednią temperaturę (ciepła, umiarkowana – 22-28 stopni Celsjusza) oraz miała właściwy dla tej ryby odczyn pH (woda lekko zasadowa lub lekko kwaśna – 6.0-8.0 pH). Ze względu na jej rozmiary, akwarium powinno być bardzo duże. Niezwykle ważne jest także to, aby zbiornik był zamykany, ponieważ brzanka rekinia wyskakuje z wody. Nie każde towarzystwo będzie dobre dla tej ryby. Trzeba pamiętać, że brzanka rekinia nie nadaje się do życia z małymi rybkami, ponieważ te stają się jej pokarmem. Jest to ryba, która żyje w stadzie. Minimalna liczba osobników (jaka powinna znajdować się w akwarium) to 5. Jeśli rybek będzie mniej, dojdzie pomiędzy nimi do walk i najsilniejsza będzie gnębić pozostałe.

ikona podziel się Przekaż dalej