Brzanka mszysta – charakterystyka, wymagania, zdjęcia, opinie
Brzanka mszysta to popularna ryba do akwarium. Ta wyjątkowa rybka nie występuje w naturze i została wyhodowana sztucznie, jako odmiana brzanki sumatrzańskiej. Jakie wymagania mają te ryby akwariowe? Jak wygląda rozmnażanie rybki? Chcesz dowiedzieć się, jaka jest cena za tę piękną odmianę? Dowiedz się więcej na temat brzanki mszystej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o karpiowatych.
Brzanka mszysta – charakterystyka gatunku
Jak wygląda brzanka mszysta? Jakie jest usposobienie ryby?
Brzanka mszysta puntius tetrazona należy do słodkowodnej odmiany karpiowatej i nie została wyhodowana w naturze, a sztucznie. Jej „siostrą” jest brzanka sumatrzańska. Brzanka mszysta to ryba, która posiada mocno spłaszczoną bocznie sylwetkę – zresztą, jak pozostałe gatunki brzanek. Mszysta odmiana posiada granatowe albo czarne płetwy, z czerwoną końcówką. Warto wspomnieć, że ryby charakteryzują się również dość wysokim pokrojem ciała, połyskując często zielonkawym kolorem – przez co może wydawać się zielona. Samiec ma dodatkowo czerwony pyszczek i jest smuklejszy od samicy. Samica zaś jest wyraźnie bardziej zaokrąglona w okolicy brzucha. Bardzo często dorosła brzanka mszysta osiąga rozmiar ok. 6 cm i dożywa maksymalnie 7 lat w akwarium. Cena za jedną brzankę mszystą to ok. 5 zł.
Rybki są bardzo żywiołowe, dynamiczne i ruchliwe. Najchętniej poruszają się po środkowych partiach zbiorników wodnych. Brzanka mszysta najlepiej będzie się czuć w nieco większej grupie, liczącej po kilka osobników (od 6 do 10). Wówczas, kiedy pływa w swoim towarzystwie, brzanka będzie wykazywać mniej agresji i stworzy wśród grupy odpowiednią hierarchię. Co ciekawe, zarówno samiec, jak i samica może dowodzić stadem. Wobec innych odmian, brzanka mszysta może zachowywać się nieszczególnie uprzejmie. Często atakuje inne gatunki, a już zwłaszcza mniejsze od siebie, z weloniastymi płetwami czy wolno poruszające się po akwarium. Można jednak spróbować, by w jednym akwenie wodnym zamieszkała z nimi brzanka purpurowa czy brzanka wysmukła, ewentualnie tetry i taczanki.
Brzanka mszysta pływa tylko i wyłącznie ławicowo, dlatego poleca się stworzyć z nich większą grupę. Dzięki temu, że ryby będą pływały razem, ryzyko atakowania innych ryb, dzielących z nimi akwarium, zdecydowanie spadnie. Brzanki są bardzo ruchliwymi rybkami, które muszą mieć dużo przestrzeni do pływania. Czasami podgryzają rośliny. U ryb można zauważyć dymorfizm płciowy – jak już wspominaliśmy, samce są drobniejsze, ale też mają znacznie bardziej wyraźne kolory niż samica. I tak, samica może być bardziej szara, a skóra samca będzie zielona. Podobnie, jak brzanka sumatrzańska, brzanka wysmukła czy brzanka purpurowa, mszyste brzanki wykazują tendencję do kanibalizmu, czyli pożerania ikry.
Wymagania brzanki mszystej w akwarium
Najbardziej rozsądne będzie kupno zbiornika wodnego o długości minimum 80 cm. Aby zapewnić brzance mszystej odpowiednie warunki do życia, należy obsadzić akwarium gęstą roślinnością. Dlaczego? Otóż, brzanka ta chętnie śpi wśród roślin, zwieszając na nich swój pyszczek. Nie zapominaj jednak, że ryby te są żywiołowe i dużo pływają – tak więc, nie powinieneś przesadzać z ilością roślin i musisz koniecznie zostawić rybom miejsce do poruszania się po zbiorniku wodnym. Tak jak już wspominaliśmy, brzanka najlepiej czuje się we własnym towarzystwie, więc łączenie jej z innymi gatunkami niekoniecznie będzie wskazane. Ważne, by w akwarium znalazło się wiele kryjówek dla ryb, np. korzeni, ozdób ceramicznych, kamieni i połówek kokosa. Najlepsze parametry wody dla brzanki mszystej to:
- Temperatura wody: ok. 20-24 st. C.
- Odczyn wody: 6-7 pH
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
W przypadku oświetlenia, nie będzie tu kompletnie żadnego ograniczenia. Możesz więc zakupić takie oświetlenie, jakie będzie pasowało zarówno do akwarium, jak i do pokrywy. Nie zapominaj również o tym, że brzanka mszysta wykazuje dość dużą wrażliwość na zanieczyszczoną wodę. Aby więc nie doszło do żadnych chorób u ryb, koniecznie zaopatrz się w dobrą, wydajną filtrację. Akwariowe ryby lubią także wyczuwalny prąd wody, więc warto będzie o to zadbać w swoim zbiorniku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli brzanki zielonej?
Brzanka mszysta – tarło i rozmnażanie u ryb
Czym karmić brzankę mszystą?
Brzanka mszysta puntius tetrazona bardzo chętnie je pokarm zarówno żywy, jak i suchy czy mrożony. Nie ma problemu, by karmić rybki pokarmem w granulacie, tabletkach czy płatkach. Ryby nie mają zbyt wysokich oczekiwań, jeżeli chodzi o pożywienie. Rzecz jasna, warto będzie urozmaicać im dietę i sprawiać, by była różnorodna. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ryby są zdrowe i szczęśliwe. Karm swoje brzanki mszyste:
- larwami much i komarów
- suchą karmą z dodatkami substancji roślinnych
- ochotką
- rurecznikami
- dafnią
- grubszym planktonem
- doniczkowcami
Rozmnażanie i tarło u brzanki mszystej
Jeżeli chcesz wyhodować własne brzanki mszyste, należy odłowić parkę do osobnego akwarium, obsadzonego gęstą roślinnością, na której spocznie ikra. To ważne, ponieważ dorosłe brzanki mszyste mają tendencję do zjadania ikry. Ryby są jajorodne. Woda, która najlepiej będzie sprzyjać rozmnażaniu brzanki mszystej i pobudzi je do tarła, powinna być o ok. 3 stopnie większa, niż w zbiorowym akwarium. Powinno się również zmniejszyć twardość wody. Zanim brzanki połączą się w pary, powinny być solidnie i obficie karmione, najlepiej żywym pokarmem.
Pamiętaj, że akwarium tarliskowe nie może mieć podłoża w postaci piachu czy żwirku – ale już ruszt ikrowy będzie jak najbardziej wskazany. Tarło następuje po ok. 24 godzinach od umieszczenia ryb w zbiorniku wodnym. Samica będzie rozrzucać swobodnie jaja, a samiec natychmiastowo je zapładniał. Trzeba później odłowić brankę mszystą (by nie skusiła ich ikra), a następnie pilnować ikry. Maluchy powinny się wykluć po ok. 36 godzinach od tarła. Już pod 5 dniach, małe brzanki zaczną samodzielnie pływać i szukać pożywienia. Ważne, by w tym okresie karmić maluszki drobnym pokarmem, a później larwami solowca.