Brzanka denisona – wymagania puntius denisonii

Jak wygląda brzanka denisona? Usposobienie i wygląd ryby

Brzanka denisona ostatnio bardzo szybko zyskuje na popularności. Jest to ryba stadna, która pochodzi z rodziny karpiowatych, a w środowisku naturalnym zamieszkuje rzeki i potoki południowych Indii. Bardzo często mówi się o niej, że jest to brzanka czerwonopręga – głównie ze względu na fakt, że od oka do mniej więcej połowy ciała biegnie u ryb czerwona pręga. Tak samo, początek płetwy grzbietowej również jest u ryb barwy czerwonej. Ciało brzanki denisona posiada nieco torpedowaty kształt, a poza czerwonym kolorem pojawia się u nich oliwkowo-srebrny i czarny pasek (po bokach długości ciała ryb). Brzanka denisona ma również czarne i żółte plany na ogonie. U ryb można zauważyć różnice płciowe. Samiec posiada smukłe i wyraźniejsze ubarwienie. Samica jest z kolei nieco większa, a także mniej kolorowa i pełniejsza w okolicy brzucha. W środowisku naturalnym, brzanka denisona może dorosnąć nawet do 15 cm długości. W wodach Indii, ryba ta mieszka w przydennych i środkowych częściach rzek.

Generalnie, jest to bardzo pogodna i towarzyska ryba, która dużo się rusza w akwarium. Wobec innych ryb takich, jak barwniak czerwonobrzuchy albo brzanka wysmukła, powinna być więc spokojna. Oczywiście głównym warunkiem będzie zapewnienie brzance denisona towarzystwa w postaci ryb tego samego gatunku (stadko minimum 6 sztuk). Aby ryby czuły się ze sobą bezpiecznie, dobieraj je według wielkości i temperamentu. Nie ma problemu, by z brzanką denisona zamieszkały gatunki takie, jak:

  • danio malabarskie,
  • brzanka wysmukła,
  • taczanka neonowa,
  • barwniak czerwonobrzuchy.

Cena za jedną brzankę denisona to średnio ok. 15-20 zł / sztukę. Ryba kosztuje aż tyle, ponieważ niemożliwe jest jej rozmnożenie w domowych warunkach.

Żywienie brzanki denisona

Brzanka denisoni będzie jeść zarówno żywy, jak i mrożony czy suchy pokarm. Pod tym względem, brzanki nie mają wysokich oczekiwań. Oczywiście, aby ryby były zdrowe i odporne na różne choroby akwariowe, warto im urozmaicać dietę. Możesz podawać brzankom denisona:

  • larwy much i komarów
  • ochotkę
  • suchą karmę z dodatkiem substancji roślinnych
  • rureczniki
  • doniczkowce
  • grubszy plankton
  • wodzień
  • dafnię
  • pokarm w płatkach / tabletkach / granulkach

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium krok po kroku.

Brzanka denisona – opinie akwarystów pielęgnacja ryb

Wymagania brzanki denisona w akwarium

Jak już wspominaliśmy, ryba jest bardzo żywiołowa i nie sprawia problemów pod warunkiem, że będziesz ją trzymał w akwarium minimum po 6-8 osobników. Dla takiej grupy, najlepsze będzie duże akwarium o pojemności ok. 250 litrów. Powinno też nie być mniejsze niż 120 cm długości. Zbiornik wodny musi być płytki i długi. Koniecznie wysyp w nim drobnoziarniste i ciemne podłoże (2-5 mm), na tle którego najlepiej będą prezentować się ryby. Akwarium należy obsadzić gęstą roślinnością. Nie przesadzaj jednak z ilością, ponieważ w ten sposób możesz zabrać rybom miejsce do pływania i poruszania się po akwarium. W zbiorniku wodnym znajdować powinny się liczne kryjówki w postaci korzeni, ozdób ceramicznych czy kamieni. Idealne parametry wody to:

  • Temperatura wody: 18-25 st. C
  • pH wody: 6,5-7,5
  • Twardość wody: 7-18
Brzanka Denisona na białym tle
Jakie wyamgania ma rybka akwariowa brzanka denisona puntius denisonii oraz jej hodowla

Rośliny postaraj się umieścić po bokach, ale też z tyłu zbiornika wodnego. Najważniejsze będzie natlenić wodę i pamiętać o tym, by była czysta. Ryby preferują wodę o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego.  Powinieneś również przynajmniej raz w tygodniu podmienić rybom wodę, w ilości do ok. 20 % wody – dzięki temu, woda w akwarium będzie czysta. To ważne, zwłaszcza że brzanka denisona jest wrażliwa na zmienne warunki w akwarium. Pod względem czystości wody, ma więc naprawdę wysokie wymagania. Pamiętaj o tym, że brzanka denisona jest żywiołową rybą. Czasami może się więc zdarzyć, że ryba wyskoczy ze zbiornika! Żeby do tego nie doszło, koniecznie zamontuj w akwarium dobrej jakości pokrywę.

Pielęgnacja brzanki denisona w akwarium i rozmnażanie

Jak już wspominaliśmy, brzanka denisona jest dość łagodną i towarzyską rybą. Nie ma więc większego kłopotu, by hodować ją w akwarium towarzyskim. Oczywiście, powinieneś wcześniej zapewnić brzankom towarzystwo w postaci ryb tego samego gatunku – wówczas brzanka będzie czuła się bezpieczniejsza i bardziej pewna siebie. Zbiornik dla większej grupy musi być większy po to, by ryby mogły się w nim poruszać. Weź pod uwagę fakt, że brzanki denisona są żywiołowe i dużo pływają. Jako że brzanka zamieszkuje głównie płynące wody, należy zapewnić jej odpowiedni sprzęt – taki, który sztucznie będzie wprawiał wodę w ruch. Konieczna będzie też instalacja napowietrzacza – może być on np. pod postacią kurtyny powietrznej, zamocowanej z tyłu akwarium.

Oprócz kryjówek w postaci korzeni czy kawałków drewna, warto będzie posadzić w akwarium rośliny. Nie mogą one jednak zajmować przestrzeni do pływania dla ryb. Dobrze będzie posadzić roślinki z tyłu zbiornika, a także po bokach. Zastanawiasz się, które rośliny będą najlepsze? Otóż, doskonale sprawdzą się wszelakie trawy. Wśród polecanych znajduje się m.in.:

  • nurzaniec śrubowy,
  • krynia tajlandzka,
  • zwartki (np. pomarszczona i aponogetonolistna),
  • krynia rzemieniolistna.

W przypadku rozmnażania, nawet wysoka temperatura nie pomoże. Niestety, ale rozmnażanie ryb w domowym akwarium jest bardzo trudne i nie odnotowano przypadku udanego ich rozmnożenia w takim zbiorniku. Właśnie dlatego farmy hodowlane wspierają się stymulowaniem hormonami swoich brzanek. Denisona brzanka to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej