Bojownik wspaniały – opis, wymagania, rozmnażanie, zdjęcia
Bojownik wspaniały to ryba, która znana jest chyba wszystkim akwarystom na świecie. Betta splendens to doskonały pomysł zarówno na pierwszą rybę w akwarium, jak i kolejne ryby dla doświadczonych akwarystów. Dlaczego bojownik syjamski nie może mieszkać w kuli? Jakie wyróżnia się odmiany bojowników, jakie wymagania mają rybki oraz jak wygląda hodowla i rozmnażanie bojownika? Dowiedz się więcej o bojownikach wspaniałych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Bojownik wspaniały – cena, wygląd i usposobienie rybek
Pochodzenie bojownika wspaniałego. Jak wygląda ryba?
Bojownik wspaniały, znany również jako betta splendens lub bojownik syjamski, jest rybą labiryntową. Należy do ryb guramiowatych, a więc gurami są „kuzynami” bojowników. Czerwony czy niebieski bojownik wspaniały pochodzi z Azji i tam licznie pływa w swoim środowisku naturalnym. Największym obszarem ich zamieszkania jest Malezja, Kambodża, Wietnam oraz Tajlandia. Ryba chętnie zamieszkuje jednak nie tylko wody płynące, ale i stojące (jak kałuże na polach ryżowych). Ryby akwariowe w postaci bojowników cieszą się dużą popularnością na całym świecie, a ich hodowla nie należy do najtrudniejszych – oczywiście pod warunkiem, że o nią odpowiednio zadbasz.
Bojowniki posiadają intensywne barwy, jak czerwony i niebieski, które odróżniają rybki na tle innych gatunków. Ryby wyróżniają się też pięknymi, okazałymi płetwami. Betta to gatunek, którym zachwyca się cały świat akwarystyki. Uwagę zwracają ich falujące i kolorowe płetwy, ale też tzw. labirynt – czyli narząd oddechowy, dzięki któremu ryby mogą oddychać również powietrzem z atmosfery. Generalnie, można podzielić bojownika na następujące odmiany: Chini, Pinguis, Balunga, Obsura, Betta akarensis, Antonii, Aurigans, Ibanorum. Odmiany te klasyfikowane są pod względem kolorów, wzorów i kształtów płetw ogonowych bojowników. Cena bojownika to ok. 10 zł / sztukę.
Usposobienie bojownika wspaniałego
Bojownik strzępiasty czy wspaniały posiada szczególnie charakterystyczne usposobienie. Dlaczego rybę ochrzczono bojownikiem? Otóż, ryby mają dominujący charakter. Są wojownicze i często bojowo nastawione do innych rybek. Jako że bojownik wspaniały jest rybą terytorialną, może dość zacięcie bronić swojego terytorium. W jego akwarium nie powinny więc mieszkać inne gatunki ryb, jak np. brzanka purpurowa. Bojownik jest na tyle zadziorną rybą, że potrafi zaatakować swoje własne odbicie w lusterku.
Wojowniczość bojowników wykorzystuje się np. w Tajlandii, gdzie urządza się nielegalne walki tej odmiany ryb. Z tego względu, samica i samiec strzępiasty nie powinni mieszkać z innymi rybami, jak wspomniana wyżej brzanka purpurowa, neonki czy danio. Betta może nawet bezpodstawnie zaatakować towarzyszy w akwarium, walcząc o swój teren. Lepiej więc nie ryzykować i jak już, zdecydować się na hodowanie bojowników wspaniałych wyłącznie w swoim towarzystwie – czyli w niewielkiej grupie tych samych osobników lub pojedynczo / parami. To samo zalecane jest, jeżeli decydujesz się na rozmnażanie bojownika.
Czym karmić bojownika wspaniałego?
Należy zadbać o to, by dieta bojowników była szczególnie urozmaicona. Jeżeli chcesz, by ryby były zdrowe i żywiołowe, nie karm swoich bojowników jednym rodzajem pożywienia. Wskazany jest tradycyjny suchy pokarm, jednak bojownik wspaniały powinien przyjmować również jedzenie mrożone i żywe. Karm bojownika wspaniałego przynajmniej dwa razy dziennie, w mniejszych porcjach. Możesz karmić rybę częściej, jednak nie przesadzając z ilością pożywienia. Zapewniając rybom zdrowe tłuszcze, możesz zadbać o ich dobrą kondycję w akwarium. Dla bojowników wspaniałych poleca się szczególnie:
- artemię,
- ochotkę,
- wodzień,
- larwy solowca.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł ze wskazówkami, jak przygotować akwarium dla bojownika.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Samiec i samica bojownika wspaniałego – jak hodować te ryby akwariowe?
Wymagania bojownika wspaniałego w akwarium
Bojownik nie ma wygórowanych wymagań w zbiorniku wodnym, dlatego też poleca się je nawet początkującym akwarystom. Nie trzeba kupować bojownikom ogromnego akwarium, ponieważ w ok. 60 litrach będą czuły się wystarczająco swobodnie, by zdrowo żyć i się rozwijać. Akwarium powinno jednak mierzyć minimum 60 cm długości. Oczywiście, mowa jedynie o pojedynczej sztuce bojownika. Dla bojownika ważna będzie odpowiednia temperatura oraz pozostałe parametry wody:
- Temperatura wody: ok. 26 st. C
- Twardość wody: 5-7 pH
- Twardość wody: 5-15 GH
Zrezygnuj ze sztucznego prądu, bo bojowniki w środowisku naturalnym zamieszkują również wody stojące. Obsadź zbiornik wodny koniecznie azjatyckimi roślinami, zostawiając bojownikom miejsce do pływania na powierzchni wody. To bardzo ważne, zwłaszcza że bojownik wspaniały czerpie powietrze znad tafli wody oraz buduje tam gniazda piankowe. Jeżeli chcesz uniknąć konieczności montażu filtra w akwarium, staraj się regularnie podmieniać w nim wodę. Oczywiście, każda podmianka może sprawić, że ryba będzie zestresowana. Bądź więc w tej kwestii wyjątkowo delikatny.
Bojownik kontra mieszkanie w kuli
Hodowanie bojownika wspaniałego w kuli jest ogromnym błędem, nagminnie powtarzanym przez dorosłych – którzy chcą np. sprawić dziecku prezent w postaci pierwszego zwierzątka. Bojownik wspaniały nie powinien być ozdobą, a zwierzęciem hodowanym przez akwarystów. W kuli niestety, ale ryba nie będzie miała odpowiednich warunków do życia. Prędzej czy później, bojownik wspaniały w niej zdechnie. Nie jest to idealne miejsce dla bojownika wspaniałego, ponieważ ryby potrzebują przestrzeni i kąta dla siebie. A jak odnaleźć kąt w szklanej kuli? Wiele bojowników żyje w plastikowym kubku, zanim trafi do dużego akwarium. Przyzwyczajone są więc do powierzchni, w której niemal nie mogą się ruszyć. Kiedy trafiają więc do zbiornika wodnego np. o pojemności 50 litrów, nagle tracą poczucie bezpieczeństwa i szukają sobie schronienia. Przez to, że nie czują się pewnie w dużym akwarium, mogą stać się agresywne. Czasami mogą też przestać jeść. Szklana kula nie jest dobrym miejscem dla bojowników – woda tam będzie pozbawiona tlenu, a bojownik powoli będzie się… dusić.
Poza tym musisz wiedzieć, że okrągła kula akwarystyczna uniemożliwi wymianę gazów w zbiorniku. Tak więc, woda będzie kisnąć i dusić rybkę. Na to pomóc może jedynie częste płukanie kuli – jednak, to tylko narażenie bojownika wspaniałego na ogromny stres, zmianę temperatury i parametrów wody. Jak wiadomo, bojownik dość kiepsko to znosi. Aby więc nie dochodziło do takich sytuacji, poleca się zamontowanie filtra – co w szklanej kuli jest niemożliwe. W kuli zasiedlić się też nie mogą pożyteczne bakterie – bo szklana przestrzeń nie będzie wystarczająca dla piasku albo żwirku, czyli klasycznego podłoża. Mało tego, każda ryba powinna pływać w prostej linii. W szklanej kuli jest to nie do wykonania, bo kulisty kształt wpływa na zniekształcenie widoku i nieprawidłowo załamuje światło. To z kolei sprawia, że bojownik wspaniały uszkadza swój błędnik w nieodwracalny już sposób. W ten sposób, ryba może na dobre stracić wzrok.