Bojownik syjamski - wspaniały okaz do akwarium

Kiedy poszukamy na mapie Syjamu, okaże się, że takiego państwa nie ma! Po odzyskaniu niepodległości Syjam zmienił nazwę na Tajlandia, więc można powiedzieć, że to właśnie ten kraj jest środowiskiem naturalnym bojowników. Do tego bardzo zróżnicowanych. Możecie mi wierzyć lub nie, ale bojowników występujących w naturze jest 78 rodzajów! Jeden z nich był pradziadkiem tych, które pływają sobie w naszych akwariach – Betta splendens.

Bojownik syjamski ma długi ogon i płetwy. Ich dokładny kształt i kolor różnią się w zależności od tego z jakiej odmiany hodowlanej pochodzi rybka. Niektórymi z odmian są: double tail (podwójny ogon), crowntail (strzępiasty), halfmoon (półksiężyc), plakat (krótkopłetwy). Kolory są bardzo zróżnicowane. Istnieje na przykład bojownik czerwony, niebieski, metaliczny, biały i wiele więcej.

Bojownik syjamski - przyjaciel na długie lata

Długość życia w niewoli wynosi 2-4 lat w zależności od warunków jakie mają w akwarium. Przeważnie łatwo odróżnić płeć. Samiczka bojownika syjamskiego ma krótkie płetwy, ale w wyniku długiej hodowli jest równie śliczna i jaskrawa co samiec. U rybek krótkopłetwych sprawdza się proporcje wielkości płetw i obecność pokładełka u samicy.

Każdy bojownik syjamski ma wspaniały charakter. To mit, że ta rybka musi być sama w akwarium. Bojownika można trzymać z innymi rybami. Jednak gdy pary zaczną gniazdować, będą przeganiać inne ryby i nie dochowają się potomstwa. Towarzyszami dla bojownika mogą być neony, razbory klinowe, gupiki, danio, piskorki, zbrojniki (glonojady). Trzeba tylko unikać towarzystwa ryb obgryzających płetwy i pielęgnic (np. barwniak czerwonobrzuchy).

Najwyższe wymagania są najlepsze

Bojownik wymaga świeżej i czystej wody. To w jaki sposób mu ją zapewnimy, zależy wyłącznie od nas. Możemy posadzić żywe rośliny, żeby akwarium sprawnie działało, a nasz kolega miał się gdzie schować i zbudować gniazdo. Uwielbia też piasek, bo godzinami wypatruje w nim robaczków. Jest wtedy znacznie bardziej aktywny i ślicznie wygląda. Na tylną szybę możemy przykleić niebieskie tło.

Nie ma jednego wzoru na akwarium. W zależności od tego, jak chcemy traktować naszego towarzysza, mamy wiele opcji do wyboru. Warunki dla jednego gatunku – nie z innymi rybami.

Bojownik syjamski - wymagania i warunki

PODSTAWOWE

BIOTOPOWE

HODOWLA

AKWARIUM

10 litrów

- 30 litrów

- z pokrywą

- 30 litrów lub więcej

- z pokrywą

PODŁOŻE

żwirek

piasek

włókno kokosowe

DODATKI

żywe rośliny

- korzenie

- torf jako wkład filtracyjny

- kamienie

- rośliny crypocoryne

-rośliny lub syntetyczne włókna zakrywające taflę wody

- liście migdałecznika lub dębu

FILTR

filtr wewnętrzny

filtr zewnętrzny

filtr wewnętrzny lub brak

GRZAŁKA

nie potrzeba grzałki, jeżeli temperatura w pomieszczeniu wynosi nie mniej niż 25 stopni

Musi być temperatura wody dokładna, taka jak na podziałce

najtańsza grzałka z termostatem

CENA

około 55zł

około 360zł

około 77zł

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Test najlepszym przyjacielem leniwego akwarysty

Bojownikowi trzeba robić podmiany wody. Najlepiej odlewać 20% pojemności akwarium. Jeżeli mamy akwarium 10-litrowe to odlewamy 4 szklanki wody. W miejsce wylanej, dodajemy tyle samo świeżej. Robimy tak co tydzień. Żwirek można odmulić (nie płukać). Jeżeli mamy większe akwarium, możemy robić rzadziej podmiany. Wystarczy wyposażyć się w test na NO2 i NO3. Testować raz w tygodniu i stosować się do poleceń producentów testów w kwestii czystości wody. Nie trzeba odstawać wody, dodawać chemii. Tylko nie można nalewać wody z kranu bezpośrednio do akwarium.

Bojowniki karmimy generalnie robaczkami. Wodzień, ochotka, dafnia, artemia, tubifex. Wszystkie dostępne robaczki, najlepiej żywe. Chętnie zjedzą też pokarmy gotowe, a ich wybór to kwestia gustu posiadanego osobnika. Sprawdź także ten artykuł na temat przygotowania akwarium dla bojownika.

Bojownik syjamski - kwadratura kuli

Środowisko naturalne bojownika to kałuża. Czy świat w kuli jest dla niego tym samym? Oczywiście, że nie! Jeżeli nie wierzycie, weźcie kępkę roślinek znad brzegu jeziora, połóżcie na dno akwarium i zalejcie wodą. Każdy centymetr ziemi w naturze tętni życiem. Jest tam tyle pierwotniaków, parzydełkowców, wrotków, pierścienic, stawonogów, skorupiaków i owadów, że po 3 dniach zrobi się tam naprawdę tłoczno. Kałuża w dżungli to nie woda w sterylnym szkle!

Pompka (czyli filtr w akwarium) jest po to, żeby dać życie całemu akwarium. W pompce mamy gąbkę. I to ona jest domem dla milionów bakterii Nitrosomonas (nazwijmy je Somki). Wkładamy pompkę do akwarium. Somki rozsiadają się na tam po 7 dniach. Wskakuje do naszego akwarium ryba. Wypuszcza mocz do wody (fachowo wydala NH3 - amoniak). I tu wkraczają bohaterskie Somki. Wyłapują amoniak z wody i zmieniają go w NO2 (dla uproszczenia Azotki). Kolej na bakterie Nitrobacter (Batki) Te właśnie Batki mieszkające w gąbce zmieniają Azotki na… nawóz dla żywych roślinek. Po to właśnie jest nam potrzebny filtr. Nie zapomnijmy o żywych roślinkach, niech praca Somków i Batków nie pójdzie na marne!

Możemy trzymać bojownika w kuli. Opowieści o tym, że im się w głowach miesza są trochę przesadzone, ale… Musimy pożegnać się z Somkami i Batkami. Dlaczego? Przez ich gąbkę przepływa woda, a wtedy wyłapują Azotki. W kuli filtr zrobi wirówkę. Bojowniki mogą mieć prąd wody, ale nie tak duży, żeby musiały z nim walczyć. I trzeba będzie codziennie całą wodę z akwarium wylewać, przemyć żwirek i wlać świeżą. Poza tym, przy akwarium z filtrem zwiększamy długość życia naszego bojownika.

Bojownik syjamski - akwarystyka poziom wyżej

Hodowla a standardy

Sprzedawca w sklepie gwarantuje, że cena 60zł za tego bojownika jest niska, bo to strzępiasty rasowy? Okazyjna cena 120zł za bojownika z odłowu? Sprawdź to sam i nie daj się omamić. Zacznij przygodę z nowymi pokoleniami bojowników i baw się dobrze.

Profesjonalna ocena bojownika nie jest łatwą sprawą. Jeżeli ktoś chce wiedzieć, czy jego rybka ma szansę na sławę, polecamy stronę stowarzyszenia International Betta Crongress. Można tam poznać wymagania odnośnie wzorców rasy betta. Dla przykładu: bojownik może być standaryzowany jako: betta short fin double tail single color single dark color dark undercoating non iridescent non opaqe true green (bojownik krótkie płetwy podwójny ogon jednolity kolor ciemny kolor bazowy nie opalizujący nie przezroczysty w kolorze trawiasto zielonym). Każdy z tych opisów jest tylko jednym ze standardów hodowlanych ryb! Podstawową zasadą oceny jakości jest symetria obu stron ciała i płetw. Ogromne znaczenie ma to, czy obwód ryby z nastroszonymi płetwami można wpisać we wzór koła (delta) lub elipsy (short fin). Jednak takich wymogów technicznych jest całe mnóstwo.

Ryba bojownik syjamski w akwarium, a także jej charakter, wymagania i hodowla
Jakie wymagania ma bojownik syjamski, czyli rybka akwariowa krok po kroku

Zacznijmy hodowlę od początku

Bojownik, tak jak barwniak czerwonobrzuchy, to ryba, która opiekuje się potomstwem. Do rozmnażania trzeba bojownikom zapewnić niskie pH (około 6 w zależności, czy pochodzą z odłowu - niższe, czy z hodowli - wyższe), zacienienie, temperatura 30⁰C i konduktywność 18-268ppm. Powietrze nad wodą musi być wilgotne, więc można zakryć akwarium ściśle szklaną pokrywą (zostawiając prześwit wentylacyjny po drugiej stronie zbiornika względem gniazda). Samiec po kopulacji zanosi jajeczka do gniazda, gdzie wylęgają się po 48 godzinach. Nie tylko tarło bojownika jest gwałtowne. Po nim często para bije się a samiec porzuca gniazdo. Wtedy można po tarle odłowić samicę. Małe bojowniki pozostają w gnieździe około 3 dni dopóki nie zabsorbują całego woreczka żółtkowego. Pierwszym pokarmem, jaki podajemy narybkowi, to oczliki lub żywe nauplie artemii.

Dzikie bojowniki – to wygląda ciekawie

Jeżeli chcemy iść w kierunku akwarium biotopowego (imitujące środowisko naturalne), warto zainteresować się dzikimi formami bojowników. Mają przeważnie większą długość życia i ciekawsze zachowanie. Zachęcam do przejrzenia niektórych rodzajów:

  • betta coccina - Prowincje Jambi i Riau na Sumatrze, Indonezja, stan Johor w Malezji

Czerwone ciało błyszcząca plamka na środku i krótkie płetwy,

  • betta imbellis - Południowa Tajlandia, Malezja

Wygląda jak bojownik wspaniały tylko z krótszymi płetwami. Wiele odmian kolorystycznych. Najczęściej niebieski i czerwony.

  • betta macrostoma – Borneo

Zdaniem niektórych najładniejszy z dzikich bojowników. Czerwony z pięknym wzorem na ogonie i płetwie grzbietowej.

Betta coccina i betta macrostoma są na czerwonej liście zagrożonych gatunków zaindeksowane jako wrażliwy (VU), więc jeżeli ich szukamy, to tylko od osób, które je rozmnożyły (nie środowisko naturalne). Nie są indeksowane na liście CITES.

Bojownik syjamski jako pierwsza rybka

Bojowniki często są kupowane jako pierwsza rybka dla małego akwarysty. Zróbmy z tego okazję do zachwycenia się przyrodą. Przymknijmy oko na robaczki w lodówce i wodę na panelach. Na szali stoi myśl o cudzych potrzebach, ekologii, a może nawet pasji na całe życie. Ten moment, kiedy wybierzemy akwarium i rybkę jest przełomowy. Przygotujmy się do niego, bo temu małemu zwierzątku mamy dać cały świat. Stajemy się za nie odpowiedzialni.

ikona podziel się Przekaż dalej