Bojownik bezbronny - opis, zdjęcia, charakter, wymagania, porady
Bojownik bezbronny nie jest tak łagodny jak kirysek (także samiec), ale nie musi być, bo i tak powinien być trzymany w akwarium jednogatunkowym. Tym bardziej nie nadaje się do trzymania w kuli, bo tam możemy uprawiać piękne rośliny, ale nie hodować bojowniki. Sprawdźmy, ile kosztuje taka wyjątkowa ryba.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bojownikach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Samiec i samica bojownika
Bojownik bezbronny (karłowaty, łagodny), czyli Betta imbellis, zdecydowanie różni się od rybek, które są popularnymi bojownikiem syjamskim w naszych akwariach. Ma krótkie płetwy i wydłużone ciało. Intensywność barw niczym nie ustępuje wersjom hodowlanym Betta splendens, ale muszą występować w określonych wzorach.
Dzikie ryby mają dwa równoległe pionowe opalizujące niebieskawo-zielone paski na wieczkach skrzelowych. Płetwa ogonowa charakteryzuje się:
- niebiesko-zielonymi paskami wybiegającymi z nasady ogona do brzegów
- brakiem czarnych kropek
- mniejszą powierzchnią niż 20% zajętą przez kolor czerwony
- czerwonym okoleniem w kształcie półksiężyca występującego przy brzegu ogona i cienką czarną krawędzią
Płetwa odbytowa jest w 5% czerwona w części brzegowej. Płetwy brzuszne czerwono-brązowe do czarnego i czerwonego bliżej ciała. Mniej więcej od połowy do brzegu płetwy kolor wyłącznie biały. Podobnie jak inne bojowniki mają mocno opalizujące łuski (kolory to niebieski i lekko zielonkawy) na tle ciemnobrązowego ciała (1). Średnia wielkość to 3 cm, a maksymalna 6 cm. To mniej, niż bojownik plamooki, który osiąga nawet 7 cm.
Samica bojownika bezbronnego jest brązowa z marmurkowym wzorem. Ma tylko pojedyncze błyszczące łuski. Jest to też specyfika ryb dzikich. Samica bojownika wspaniałego z hodowli ma przeważnie podobnie jaskrawe kolory jak samiec.
Cena bojownika
Łagodna ryba i jej wymagania
Powyższy opis odnosi się do dzikich osobników, ale ze względu na dużą popularność bojowników jako takich, Betta imbellis są krzyżowane z bojownikami syjamskimi. Uzyskuje się wówczas rybę smukłą, o opalizującej barwie i bardziej aktywną niż pospolite bojowniki. Taka ryba kosztuje jednak o wiele mniej niż zgodna ze wzorcem gatunku.
Betta imbellis jest też mniej agresywny wobec samicy niż bojownik syjamski i po tarle nie trzeba ich rozdzielać w małym akwarium. Żeby nie było tak idealnie, to krzyżówki bojowników są o wiele trudniejsze do utrzymania, niż osobniki, które były wiele lat hodowane. Bojownik bezbronny doskonale się czuje na wodzie demineralizowanej o niskim pH.
Do tego potrzeba więc doświadczenia, żeby nie spowodować nagłymi zmianami więcej szkody, niż pożytku. Tym bardziej że bojownik bezbronny to nie najtańsza ryba na świecie. W kontraście do bojownika wspaniałego, którego cena waha się w granicach 10-20zł, Betta imbellis zaczyna się od 50 zł, a dostać go nie jest tak łatwo. Dlatego cena zakupu może być wyższa ze względu na brak dostępności. Nie jest to więc ryba, która ma wymagania neonka. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat bojownika syjamskiego?
Kwaśny bojownik plamooki
Niedługo sytuacja zmieni się jeszcze bardziej, bo praca dotycząca ochrony bojowników z Indonezji z rejonu Aceh zakłada, że status tej ryby powinien się zmienić z „najmniejszej troski” do bardziej adekwatnego do aktualnej sytuacji drastycznie zmniejszającej się naturalnej populacji.
Zakazy połowu spowodują wzrost cen, ale bez tego możemy zostać w ogóle bez ryb występujących w naturze. Betta imbellis (bojowniki karłowate) zamieszkują tereny bagniste. Uwielbiają wodę stojącą i mocno zarośniętą przez rośliny pływające. Nawet w zbiornikach o pH 5,5 buszują w najlepsze i nie przeszkadza im mocne zmętnienie (2). To i tak mniej kwaśna woda, niż ta, w której przebywa bojownik plamooki, gdzie pH spada do 4,4 (dlatego też sporo kosztuje)!
Ze względu na możliwość oddychania powietrzem atmosferycznym bojowniki mogą przetrwać w środowisku umiarkowanie zanieczyszczonym. Bywają znajdowane przy plantacjach palm olejowych i strefach zurbanizowanych, ale i tak ich naturalne środowisko mocno się kurczy.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Bojownik bezbronny a temperatura wody
Jeżeli chcemy tę rybę utrzymać w akwarium, powinniśmy zabrać pod uwagę trzymanie jej na wodzie zdemineralizowanej (przepuszczonej przez filtr RO) i o niskim pH. Także ogromne znaczenie ma temperatura wody. Zbiorniki, gdzie żyją bojowniki bezbronne, mogą ocieplać się do 31⁰C, więc grzałkę trzeba mieć porządną.
Ponadto temperatura powietrza nad zbiornikiem powinna być podobna do temperatury wody. Przy odchowywaniu potomstwa jest to szczególnie ważne. Pokrywa na akwarium z bojownikami zabezpiecza więc nie tylko przed wyskakiwaniem ryb. Żeby utrzymać należycie wysoką wilgotność nad wodą, warto nawet założyć folię na akwarium.
Oczywiście nie powinna być całkowicie szczelna – konieczne są drobne dziurki, przez które dostanie się powietrze. Samo akwarium nie musi być duże. Wystarczy 30 lub 40 litrów w zależności od proporcji. Oczywiście im płytsze i dłuższe, tym lepiej. Jednak akurat te bojowniki są mistrzami nurkowania i siedzą na głębokościach nawet 70 cm. O utrzymaniu tej ryby w kuli możemy zapomnieć.
Kryjówki zamiast życia w kuli
Podstawowym elementem wystroju akwarium dla bojownika są kryjówki. Mogą to być naturalne elementy takie jak gęsta roślinność lub jej korzenie. Także małe wąskie tunele będą ciekawym dodatkiem na terenie rybki. Są to ryby trochę inne niż bojownik syjamski i więcej czasu spędzają w niższych partiach akwarium.
Bardzo służą im dodatki takie jak suche liście czy szyszki olchy wrzucone do wody. Nie tylko są źródłem taniny, ale też stanowią dobre miejsce na rozwój mikroorganizmów. Zresztą w sytuacji, gdy mamy otrzymać pH wynoszące 6 lub poniżej, każdy element naturalnie zakwaszający wodę jest na wagę złota.
Betta imbellis (bojownik łagodny, karłowaty) to bardzo ciekawa, zupełnie inna ryba niż bojownik syjamski. Nie nadaje się jednak do popularnego, standardowego akwarium towarzyskiego. Jest spokojny, mały i bardzo aktywny, ale zarazem bardziej delikatny i potrzebującym przestrzeni na wyłączność. Tylko wtedy możemy zobaczyć go w pełnej krasie.
- Panijpan, Bhinyo, Namkang Sriwattanarothai, and Parames Laosinchai. "Wild Betta fighting fish species in Thailand and other Southeast Asian countries." ScienceAsia 46.4 (2020): 382-391.
- Nur, F. M., et al. "Diversity, distribution, and conservation status of Betta fish (Teleostei: Osphronemidae) in Aceh waters, Indonesia." The European Zoological Journal 89.1 (2022): 135-144.