Bocja wspaniała – opis, wymagania, żywienie, choroby
Bocja wspaniała jest rybką, którą bardzo chętnie hodują akwaryści nie tylko wprawieni, ale i mniej doświadczeni w akwarystyce. To przepięknie wyglądająca ryba w akwarium, która przydaje się zwłaszcza na zbyt szybko rozmnażające się ślimaki. Jak wyglądają te ryby akwariowe, jakie są ich wymagania, choroby i cena, a także czy możliwe jest rozmnażanie bocji? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Bocja wspaniała w akwarium
Jak wygląda bocja wspaniała?
Bocja wspaniała jest piękną rybką, pochodzącą z Azji i należącą do rodziny piskorzowatych. Zdecydowanie, to jedna z najpiękniejszych ryb akwariowych. Ubarwienie bocji jest trójkolorowe, przez co wyróżnia się na tle innych ryb. Swoimi przepięknymi kolorami bocja może sprawić, że każde akwarium będzie wyglądało nietuzinkowo. Bocja najczęściej w środowisku naturalnym rośnie do 30 cm, zaś w zbiorniku wodnym będzie to maksymalnie do 25 cm. Warto zapamiętać, że bocja wspaniała chętniej niż za dnia, pływa wieczorami. Kiedy jest jasno, chowa się nieśmiało w korzeniach czy roślinach – przez co konieczne będzie zakupienie do akwarium kryjówek wszelakiej maści.
Bocja wspaniała w azjatyckich wodach często dożywa nawet kilkudziesięciu lat. To ryba długowieczna, przez co też należy poświęcić bocji dużo czasu i odpowiednio się nią opiekować. Jeżeli chcesz, by bocja wspaniała zawsze była szczęśliwa, koniecznie zapewnij jej towarzystwo w akwarium. Z jakimi rybami najchętniej przebywa bocja? Otóż, nie będą jej przeszkadzać np. ryby paletki, jednak najchętniej pływać będzie z rybami tego samego gatunku. Przed wypuszczeniem jakiejkolwiek ryby do akwarium sprawdź jej stan zdrowia. Bocja podatna jest na różne choroby, a najbardziej na ospę rybią.
Bocja wspaniała jest bez wątpienia jedną z najładniejszych ryb akwariowych. Poza tym, jest rybą bardzo przydatną, bo zjada ślimaki, których w akwarium jest nadmiar. Dodatkowo, odróżnia się od innych ryb swoimi nietypowymi zachowaniami:
- Kiedy je, potrafi wydawać z
siebie dźwięki „klikania”.
- Może położyć się na boku i udawać, że jest martwa.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Takie zachowania nie powinny jednak budzić wątpliwości. Nie są one oznaką choroby i są zupełnie normalne u bocji wspaniałej. Oprócz bocji wspaniałej, można wyróżnić jeszcze kilka innych rodzajów bocji, które hodować można w akwarium:
-
bocja szara,
- bocja karłowata,
- bocja syjamska,
- bocja pręgowana,
- bocja siatkowana,
- bocja Kuboty,
- bocja tygrysia,
- bocja czerwonopłetwa.
Jak widzisz, boja dzieli się na przeróżne rodzaje. To ciekawe rybki akwariowe, które z przyjemnością się obserwuje – nie tylko ze względu na ich pięknie mieniące się kolory, ale też nietypowe zachowania. Wymagania bocji nie są bardzo wysokie, więc powinien sobie z nimi poradzić zarówno wprawiony hodowca, jak i początkujący akwarysta. Cena za rybkę zaczyna się od ok. 7 zł w górę i zależeć będzie głównie od wielkości bocji wspaniałej, a także ustaleń hodowli bądź sklepu akwarystycznego. jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jakie rybki do akwarium wybrać.
Wymagania bocji w domowym akwarium
Najważniejsze będą minimalne wymiary akwarium, w którym będzie pływać bocja wspaniała. Nie są to rybki do małego akwarium, ponieważ potrzebują dość dużo przestrzeni do poruszania się. Ściana akwarium powinna więc wynosić dla małych bocji minimum 120 cm, a dla dużo większych bocji już ok. 200 cm i więcej. Bocja nie lubi, kiedy w akwarium jest ciasno i źle będzie się czuć w małym zbiorniku wodnym. Jeżeli nie będzie miała wystarczająco dużo miejsca i przestrzeni do pływania, może zacząć robić się agresywna.
W akwarium dla bocji wspaniałej ważne jest odpowiednie filtrowanie. Do tego oczywiście najlepiej będzie wykorzystać dobrej jakości filtr z pompą. Powinieneś również zapewnić następujące parametry wody, żeby bocja czuła się dobrze i nie chorowała:
- Temperatura: 25-26 st. C
- pH: 6-8
- Twardość: 5-15
Idealnym podłożem dla bocji wspaniałej będzie piasek albo żwirek, jednak nie może on mieć ostrych zakończeń – bocja pływa przy dnie, więc przypadkiem mogłaby się o taki żwirek zranić. Zapewnij koniecznie swoim rybkom mnóstwo kryjówek, w których bocje będą przebywały za dnia (kokosy, rurki, korzenie, kamienie, ceramiczne ozdoby).
W akwarium bocji wspaniałej dobrze, jeżeli znajdzie się duża ilość roślinności. Bocje nie przepadają za ostrym światłem, a roślinność pomaga w naturalny sposób rozproszyć światło po zbiorniku wodnym. Oczywiście rośliny powinny zostać posadzone tak, by nie utrudniały pływania rybkom zamieszkującym akwarium. Rośliny stanowić będą również naturalny filtr dla wody i będą napowietrzać zbiornik wodny.
Bocja wspaniała w domowym zbiorniku wodnym
Z jakimi innymi rybami może pływać bocja wspaniała?
Bocja wspaniała jest rybą stadną, jednak też bardzo płochliwą. Żeby dobrze się czuła, warto będzie hodować ją z bocjami tego samego gatunku – w ich towarzystwie ryba zyskuje na pewności siebie i jest bardziej otwarta. Dobrze hodować w jednym akwarium przynajmniej 8-10 bocji wspaniałych. Jeżeli bowiem zostawisz rybkę wśród innych zupełnie samą, jak ryby paletki, bocja może robić się płochliwa i wystraszona. Gorzej jeszcze, kiedy akwarium będzie za małe – wówczas bocja może stracić dobrą kondycję i ucierpi na tym jej zdrowie. Zdecydowanie, nie są to rybki do małego akwarium.
Najlepiej, kiedy bocja pływa wyłącznie ze swoim gatunkiem. Nie zaszkodzi jej obecność innych pod warunkiem, że wokół siebie ma „swoją bandę”, a te inne ryby nie będą bardzo agresywne (jak bojownik). Możesz wpuścić bocję do zbiornika wodnego, w którym inne ryby przemierzają górne partie akwarium. Bocja wspaniała zdecydowanie chętniej pływa po dnie, więc ryby nie będą często wchodziły sobie w drogę.
Karmienie bocji wspaniałej oraz rozmnażanie
W karmieniu bocji nie ma nic skomplikowanego. Bocja chętnie zjada ślimaki takie, jak ślimak helenka. A wiec, to bardzo przydatna ryba zwłaszcza, kiedy nagle pojawi się zbyt duża ilość owych ślimaków w domowym akwarium. Ślimak helenka stanowi naturalny przysmak dla bocji. Jednak, w naturalnym środowisku bocja wspaniała żywi się nie tylko ślimakami, ale i np. pokarmem pochodzenia roślinnego. Możesz więc karmić bocję np. szpinakiem, cukinią czy ogórkiem. W akwarium bocja chętnie pływa po dnie, więc będzie wyjadała z niego granulat albo płatki czy pałeczki. Bez problemu możesz podawać również bocji wspaniałej mrożony pokarm, który często oferują sklepy akwarystyczne (larwy, robaczki).
Rozmnażanie bocji niestety, ale nie jest już takie łatwe, jak ich karmienie. Nie słyszano jeszcze o żadnym przypadku rozmnożenia bocji w warunkach domowym. Jest to właściwie niewykonalne. Dlaczego? Otóż, podczas tarła ryby szukają spokojnego miejsca, więc migrują. Niestety, w domowym akwarium nawet nie mają gdzie popłynąć. Dlatego, rozmnażanie bocji wspaniałej jest bardzo utrudnione. Zwłaszcza też, że ciężko odróżnić samca od samicy, przez co – kupując parkę do akwarium – często zwyczajnie z wyborem się… nie trafi.