Bocja – gatunki, informacje, hodowla, zdjęcia, porady
Bocja to ryba akwariowa, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących akwarystów. Ryby akwariowe są bardzo pożyteczne i atrakcyjnie uzupełniające zbiornik wodny, głównie dzięki swojemu nietuzinkowemu wyglądowi. Jakie są rodzaje bocji i ich cena, jak wygląda rozmnażanie rybek oraz jakie mają wymagania? Dowiedz się więcej!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bocja wspaniała – opis i zdjęcia rybek
Opis wyglądu bocji
Bocja to rybka, która jest jedną z najładniejszych rybek azjatyckich. Pochodzi z okolicy Sumatry, Indonezji i Borneo. Rodzina ryb to piskorzowate. Ubarwienie bocji jest bardzo charakterystyczne i sprawiające, że każdy zbiornik wodny będzie dzięki niemu piękniej wyglądał. Ryba posiada ubarwienie trójkolorowe, nadające jej niesamowitego wyglądu. Bocja zazwyczaj osiąga rozmiar do maksymalnie ok. 30 centymetrów w naturalnym środowisku. W domowym zbiorniku wodnym jest to zaś średnio ok. 25 centymetrów. Ryba prowadzi głównie nocny tryb życia, zaś w dzień stara się ukryć w różnych kryjówkach, które trzeba zapewnić bocji w akwarium.
Bocja jest niezwykle interesującą rybą nie tylko pod względem wyglądu. Kiedy je, często wydaje z siebie wyraźnie słyszalne dźwięki w postaci kliknięć. Mało tego, ryba potrafi położyć się na boku i udawać, że… nie żyje. Nie przejmuj się jednak tego rodzaju zachowaniami, bo są one całkowicie normalne i nie wskazują na chorobę rybek. W akwarium bocja jest szczególnie przydatną rybą, ponieważ zwalcza ślimaki i chętnie ustanawia sobie z nich smakowity pokarm. Jeżeli więc masz ich nadmiar w zbiorniku wodnym, bocja pomoże je w naturalny sposób wyłapać.
Ryba w środowisku naturalnym często dożywa nawet 50-ciu lat! Jest więc bardzo długo żyjącą rybką, przez co trzeba jej poświęcić odpowiednio dużo cierpliwości i czasu. Jeżeli masz zamiar hodować bocję, powinieneś jej zapewnić towarzystwo w postaci ryb tego samego gatunku. Uważaj tylko, ponieważ bocja wspaniała podatna jest niestety na rybią ospę. Staraj się więc, by rybka spędzała czas wyłącznie ze zdrowymi towarzyszami.
Najbardziej popularne rodzaje bocji
Bocja dzieli się na kilka różnych odmian, które można hodować w domowym zbiorniku wodnym. Do najpopularniejszych zalicza się:
- Bocja wspaniała – najbardziej powszechna bocja, którą najczęściej spotkać można w domowym akwarium,
- Bocja szara – posiada kontrastujące z szarym ciałem, czerwone płetwy,
- Bocja Kuboty – jest trudna do rozmnożenia, a trzymana samotnie może wykazywać agresję,
- Bocja karłowata – mała bocja, która dorasta maksymalnie do 6 centymetrów,
- Bocja syjamska – to ryba stadna i dość agresywna, wydająca z siebie dźwięki podobne do trzeszczenia lub mlaskania,
- Bocja pręgowana – ma żółto-zielone ciało z ok. 9-cioma szerokimi, niebiesko-zielonymi pasami i pionowymi prążkami (specyficzny wygląd bocji pręgowanej najlepiej oddadzą zdjęcia),
- Bocja tygrysia – jest ciekawie ubarwiona i duża (dorasta do ok. 30 cm), jednak bocja tygrysia bywa bardzo agresywna.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Bocja jest jedną z najpiękniejszych, ale też najciekawszych ryb akwariowych, dlatego decyduje się na jej hodowanie wielu akwarystów. Ich wymagania są umiarkowane, więc każdy miłośnik akwarium powinien poradzić sobie z ich hodowlą. Cena rybek nie jest bardzo wysoka i zależeć będzie od tego, jak rzadkimi są okazami oraz jakiej wielkości są ryby akwariowe. Zazwyczaj jest to od kilku (7-10 zł) do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Bocja wspaniała w akwarium – jakie powinna mieć warunki?
Wymagania bocji i pielęgnacja ryb
Jak już wspominaliśmy, bocje są rybami stadnymi. Jednak też, są dość płochliwym gatunkiem. Najlepiej trzymać je w zbiorniku wodnym po ok. 10 sztuk, by czuły się bardziej pewne siebie. Niestety, ale pojedyncze bocje wśród ryb takich, jak dyskowce czy pawie oczko, mogą się źle czuć i być bardziej podatne na stres czy choroby. Przez samotność mogą stracić dobrą kondycję, a nawet barwę swojego ciała. Warto pamiętać o minimalnych wymiarach akwarium, jakie powinno się zapewnić bocji. Otóż, ściana zbiornika wodnego powinna mieć dla nich przynajmniej ok. 120 cm – zaś dla większych okazów nawet 200 cm. Zdecydowanie, bocje potrzebują dla siebie dużo przestrzeni.
Ważne, by w akwarium znajdował się dobrej jakości filtr z pompą. Oczyszczanie akwarium to podstawa do prawidłowego rozwijania się i życia każdego stworzenia wodnego. Weź pod uwagę fakt, że bocje powinny mieć optymalne pH wody ok. 6-8, zaś twardość 5-15. Temperatura wody, w jakiej ryby te czują się najlepiej, to ok. 25-26 st. C. Postaraj się też, by akwarium nie było zbyt mocno oświetlone. Jeżeli jednak znajduje się w nim za dużo światła zadbaj o to, by w zbiorniku wodnym było wiele roślin – wówczas światło rozproszy się i nie będzie dla bocji nieprzyjemne.
Bocja może pływać nie tylko ze swoim gatunkiem, ale też z innymi rybkami. Nie zawsze jednak będzie potrafiła się z nimi dogadać. Akwaryści często spierają się, z którymi rodzajami ryb mogą żyć bocje. Najlepiej, by były to ryby mało agresywne, ponieważ może wówczas dojść do podgryzania sobie przez nie nawzajem płetw – zwłaszcza, jeżeli ryby będą miały dla siebie zbyt mało przestrzeni do poruszania się. Bocje chętniej pływają po dnie, jednak też często przemierzają wyższe partie zbiorników wodnych. Bocja może zamieszkać razem z rybami takimi, jak dyskowce lub pawie oczko.
Jeżeli chodzi o podłoże, najlepszy będzie piasek bądź żwir, jednak bez ostrych krawędzi. Bocje uwielbiają się chować w kryjówkach, o czym wspominaliśmy na początku artykułu. Warto będzie więc zapewnić im schowki w postaci łupek kokosów, rurek ceramicznych, kamieni czy korzeni. Warto też będzie skupić się na dużej ilości roślinności w celu nie tylko rozproszenia światła, ale i naturalnego napowietrzania i filtrowania wody. Bocje chętnie chowają się również w korzeniach roślin.
Rozmnażanie i odżywianie bocji wspaniałej
Jeżeli chodzi o rozmnażanie ryb niestety, ale jest ona uznawana za nierozmnażalną w warunkach akwariowych. Jeszcze nie udało się zatem odnotować udanej próby rozmnożenia bocji wspaniałej w domowym zbiorniku wodnym. W warunkach domowych jest to bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Kiedy ryby mają tarło, wtedy też najczęściej migrują. W domowym akwarium niestety, ale nie mają gdzie tego zrobić. W dodatku, u bocji ciężko jest wskazać na dymorfizm płciowy, zatem ciężko jest dobrać parkę.
Karmienie bocji jest już znacznie łatwiejszym zadaniem niż rozmnożenie tego rodzaju ryby. Bocja chętnie zjada ślimaki, więc podczas plagi ślimaków w zbiorniku wodnym może się ona okazać niezastąpionym pomocnikiem. Bocja chętnie je żywy pokarm, choć w naturalnym środowisku odżywia się również pokarmem pochodzenia roślinnego. W domowych warunkach chętnie zje to, co spadnie na dno (np. tabletki, płatki czy granulat). Możesz odżywiać swoje bocje zarówno suchym, jak i mrożonym czy żywym pokarmem. Bocja lubi też warzywa z domowej (nie chemicznej) uprawy takie, jak:
- szpinak,
- ogórek,
- cukinię.