Badis badis (Badis błękitnopłetwy) - występowanie, wymaganie, porady
Istnieje ryba, która jest drapieżna jak motylowiec, domatorska jak muszlowce i może być w akwarium, gdzie pływa już zwinnik jarzeniec, czy tetra cesarska (bystrzyk cesarski). Badis badis ma dość ciężki charakter, ale jest tak ładny, że można mu to wybaczyć.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach mięsożernych.
Badis jedyny w swoim rodzaju
Badis błękitnopłetwy jest trochę podobny do bojownika. Takiego z krótkimi płetwami i w paski. Akurat Badis badis ma głównie niebieskie ubarwienie, ale inne badisy i blisko z nim spokrewniony Dario Dario są bardziej czerwone.
Te malutkie ryby dorastają najczęściej do 4 cm. Mogą więc być trzymane w nanoakwariach i akwariach niskich, ale o dużej powierzchni dna. Z charakteru to typowe pielęgnice. Mocno terytorialne i nieustraszone. Biada rybie, która „wdepnie” w gniazdo badisa.
Ich rozmnażanie nie przedstawia za dużych trudności, bo większość pracy robią za akwarystę. Samiec jest bardzo troskliwy i opiekuje się młodymi, dopóki nie odpłyną na swój teren. Te rybki są jednak mało popularne, bo… niepraktyczne. Chyba że chcemy się nastawić na posiadanie właśnie tego gatunku.
Mała i terytorialna ryba
Naturalne bagna badisa
Badisy występują głównie w Indiach, gdzie zajmują mniej wartkie rzeki, kanały i bagna. Dno tych zbiorników jest zawsze bogate z dużą ilością osadu. Stąd intensywne kolory u tych ryb. Łatwiej im się odnaleźć w mętnych, ciemnych wodach.
Parametry wody uznają za odpowiednie, gdy pH będzie wynosiło 6,5, a twardość ogólna 6 stopni niemieckich. Temperatura może wynosić 26 do 28⁰C. Badisy są mocno terytorialne, więc dno należy pokryć suchymi liśćmi, mchem, korzeniami, żeby oddzielić terytoria poszczególnych osobników.
Im mniej poszczególne ryby się widzą, tym lepiej. Nigdy nie pływają w ławicy, ani nie zbierają się w większe grupy. Spotykają się tylko na tarło, a i tak przebiega ono często burzliwie, a ryby rozstają się po złożeniu ikry przez samicę. Każdy poluje indywidualnie na różne robaczki i będzie gonił przedstawicieli swojego gatunku.
Samotne muszlowce i mały motylowiec
W akwarium trzeba się mocno postarać, żeby dobrać im towarzystwo. Jakiekolwiek krewetki odpadają, bo zostaną upolowane raz-dwa. Generalnie ryby przydenne terytorialne w ich rozmiarze zostaną zagonione do rogu akwarium i będą miały ciężkie życie.
Ławice jak najbardziej mogą być. Zwinnik jarzeniec, czy tetra cesarska (bystrzyk cesarski) nie będą im wchodziły w drogę i odwrotnie. Większe ryby, jak motylowiec, może nie będą się z nimi gryzły, ale różnica w wielkości jest za duża. Badis błękitnopłetwy to tylko 4 cm i to w przypadku dorosłej ryby!
Badisy, podobnie jak muszlowce, są związane z miejscem gniazdowania. Będą tego miejsca broniły do upadłego. Nie przeszkodzi im w tym różnica wielkości i potrafią przegonić rybę dwa razy większą od siebie. Przybierają agresywną pozę, pusząc się i stawiając płetwę grzbietową.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Rozmnażanie agresywnych ryb
Rozmnażanie badisów jest całkiem łatwe, gdy mówimy o Badis badis. Mało popularne gatunki, które nie są szeroko hodowane w akwarystyce, bywają kapryśne i nawet jeżeli spełnimy wymagania odnośnie chemii wody, nie chcą się dogadać z płcią przeciwną.
W naturze wybierają partnerkę, a przy hodowli możliwości są ograniczone i ma to ogromny wpływ na powodzenie w rozmnażaniu badisów. Poza tym, ważnym czynnikiem jest lekkie zmętnienie wody i pozostawienie większej ilości osadu na dnie, żeby ryby czuły się bezpiecznie. Odchowanie potomstwa wyklucza obecność innych ryb, taki jak zwinnik jarzeniec, czy tetra cesarska (bystrzyk cesarski).
Tarło wygląda bardzo podobnie jak u labiryntowców. Samica podpływa do gniazda i gdy samiec ją zaakceptuje, owija się wokół niej, podczas gdy ona zrzuca ikrę. Jajeczka przytwierdzają się do podłoża, ponieważ mają lepką powłokę. Następnie samiec przegania samicę i przystępuje do opieki nad ikrą. Pilnie ją, wachluje i przegląda.
Badisy w naturze mają gniazda w zagłębieniach, gdzie jest mały prąd wody. Dlatego samiec przez cały czas opieki nad ikrą nieustannie ją wachluje, przetrzepuje i otrząsa. To powoduje lepsze natlenienie i przepływ wody. Przeważnie trzeciego dnia wylęgają się małe rybki i pływają tylko w gnieździe. Tak jest do szóstego dnia, gdy wypływają zwiedzać świat. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli neona czarnego?
Badis badis - ryba dla akwarystycznego konesera
Badis badis to genialne ryby dla akwarystów, dla których nie jest to pierwsza ryba. Bardzo ciekawe zachowania obrony terytorium, zmiany barwy w zależności od nastroju, czy zachowań godowych, są po prostu niepowtarzalne.
Te ryby najlepiej prezentują się w akwarium jednogatunkowym, ale mogą być dość skryte i nie wychylać się za bardzo z kryjówki. Najlepsza jest pora karmienia, gdzie doskonale widać dynamikę relacji między pojedynczymi osobnikami.
Najlepiej karmić je żywymi drobnymi pokarmami takimi jak oczliki, nicienie mikro, czy nauplie artemii. Wówczas możemy je oglądać, a przy okazji ryby mają produktywne zajęcie przy łapaniu pokarmu. Badis błękitnopłetwy to bardzo wyjątkowa ryba, ale potrzeba do niej odrobiny cierpliwości i spokoju.
Pomieszanie go z innymi, większymi rybami, spowoduje, że rzadko zobaczymy go w akwarium. Wyklucza też posiadanie krewetek, sumów, kosiarek i innych ryb przydatnych w utrzymaniu zbiornika. Jednak warto skusić się na tę wyjątkową i mało popularną rybkę.