Ambystoma meksykańska – charakterystyka, pielęgnacja, porady
Ambystoma meksykańska, czyli inaczej aksolotl meksykański lub salamandra wodna to jaszczurka, która doskonale pływa w wodzie. Jakie wymagania posiada aksolotl, jak przebiega jego prawidłowe rozmnażanie oraz jak hodować salamandrę wodną w domowym akwarium? Chcesz wiedzieć, jakie warunki zapewnić stworzeniu? Dowiedz się, co je ambystoma oraz jaka jest cena ciekawego płaza ogoniastego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach akwariowych.
Ambystoma meksykańska – hodowla w akwarium
Opis wyglądu ambystomy meksykańskiej
Ambystoma meksykańska to bez cienia wątpliwości płaz, który jest jednym z najciekawszych hodowlanych stworzeń do wody. Axolotl pochodzi z Meksyku, a w środowisku naturalnym może mierzyć ponad 25 centymetrów. Oczywiście jest to bardziej osiągalny wzrost, niż w akwarium – z tego względu, że w wielkich wodach aksolotl meksykański ma szansę na szybsze i pełniejsze rozwijanie się. Salamandra wodna posiada małe oczy, szeroką i płaską głowę, wiotkie kończyny i płetwę, która jest spłaszczona. Samca od samicy rozróżnisz po tym, że posiada on wybrzuszenie w okolicy kloaki. Sklepy akwarystyczne obecnie coraz częściej sprzedają różne odmiany aksolotlów. Możesz kupić więc zwierzątko nie tylko w nietypowym kolorze, ale też kształcie. Bardzo popularne są aksolotle o barwie:
- czarnej,
- szarej,
- białej,
- beżowej,
- złotej,
- cętkowanej.
Chyba najciekawszą cechą jednak, którą posiadają aksolotle, jest zdolność do regenerowania organów i członków. Jeżeli np. axolotl się zrani lub drapieżna ryba odgryzie mu kończynę, po upływie niedługiego czasu kończyna ta odrośnie zupełnie samodzielnie. Identycznie potrafią zregenerować się skrzela salamandry wodnej. Warto jednak nie doprowadzać do tego, by ktokolwiek uszkadzał delikatne ciało aksolotla. Z tego względu, lepiej nie trzymać zwierzaka z rybami, a już zwłaszcza agresywnymi. Odmiany gupików czy rybki do małego akwarium nie powinny zaszkodzić stworzeniu, jednak salamandra meksykańska powinna być mimo wszystko trzymana osobno.
Rozmnażanie i karmienie aksolotlów meksykańskich
Gdy ambystoma meksykańska osiąga dojrzałość płciową, wówczas osiąga zdolność do rozmnażania się. Samiec zajmuje się składaniem spermaforów, a samica pobieraniem ich. Jaszczurka składa skrzek kilka dni po zapłodnieniu i przykleja do wodnych roślin. Co ciekawe, może ich złożyć nawet kilkaset! Małe aksolotle urodzą się po ok. 21 dniach, jednak dopiero po minimum czterech miesiącach wykształcą się im kończyny takie, jak rodzicom.
Płaz w środowisku naturalnym poluje na małe owady wodne. Hodowla zaś poleca karmić aksolotle dżdżownicami, mrożonymi rybkami, skorupiakami, artemią i larwami ochotki. Ambystoma meksykańska chętnie je również komary, rureczniki, świerszcze, muchy, larwy insektów, ikrę, granulowany pokarm i kawałki surowego mięsa – nie podawaj im jednak mięsa zbyt często. Aksolotla w dorosłym wieku należy karmić dwa razy w tygodniu, a maluchy codziennie. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.
Jak hodować ambystomę meksykańską?
Wymagania i warunki dla aksolotla w akwarium
Jest kilka istotnych warunków, które powinieneś zapewnić aksolotlowi. Bardzo ważna jest wielkość akwarium, ponieważ wbrew pozorom zbiornik wodny dla aksolotla powinien być dość duży. Nie może stać w miejscu nasłonecznionym – lepiej będzie postawić akwarium w cieniu. Dno wysyp drobnoziarnistym piachem – kamień lub żwirek są niewskazane, bo gdy ambystoma meksykańska je połknie, doprowadzić to może do zatkania się jelita płaza.
Staraj się, by nie trzymać aksolotla z rybami agresywnymi. Odmiany gupików czy rybki do małego akwarium nie powinny sprawiać problemów, jednak aksolotlowi lepiej żyje się we własnym towarzystwie. Na jednego aksolotla powinno przypadać minimum 50 litrowe akwarium. Należy uważać podczas dobierania towarzystwa dla aksolotla. Ambystomy są drapieżnymi płazami, więc niekiedy małe rybki mogą im zacząć przeszkadzać, stając się ich ofiarami. Tak samo, nie można aksolotla łączyć z rybami agresywnymi, ponieważ szybko może dojść do konfliktu między nimi. Lepszym rozwiązaniem będzie zakupić dwa aksolotle do akwarium, pamiętając o odpowiednich wymiarach zbiornika wodnego.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Bardzo ważne będzie również zapewnienie odpowiedniej filtracji w zbiorniku wodnym, by utrzymać go w czystości. Dzięki pompie, zaopatrzysz wodę w akwarium w niezbędny tlen. Istotna będzie również temperatura wody, która nie może być zbyt gorąca. Ambystoma meksykańska najlepiej czuje się w wodzie o temperaturze ok. 12-20 st. C. W naturze, aksolotle żyją w dość zimnych i mocno natlenionych wodach, więc właśnie takie warunki powinieneś im zapewnić. Oświetlenie w zbiorniku powinno znajdować się wyłącznie po jednej stronie – druga musi być zacieniona, bo aksolotle preferują cień. Ambystoma meksykańska najbardziej aktywna robi się właśnie wtedy, gdy gaśnie światło. Idealne parametry w wodzie powinny wynosić:
- Zawartość azotynów: 0,5 / 1 litr
- Zawartość azotanów: 25 mg / 1 litr
- Twardość wody: więcej, niż 7 pH
Woda nie może być przesadnie miękka, bo wtedy aksolotl zacznie się ze stresu wybarwiać. Jeżeli jednak masz miękką wodę, należy natychmiast wyrównać parametry wody, uzupełniając ją o potas, sód i wapń.
Ile kosztuje ambystoma meksykańska?
Sklep akwarystyczny zazwyczaj cenę ustala nie tylko pod względem koloru, ale i kształtu aksolotla czy jego wielkości. Im większy będzie to okaz oraz im bardziej będzie wybarwiony, tym wyższa będzie cena płaza. Najczęściej jest to cena ok. 50 zł choć zdarza się, że kwota jest o wiele większa.
Mimo wszystko, nie kupuj wyłącznie jednego aksolotla do akwarium. Zdecyduj przynajmniej na dwa aksolotle, by płazom było nieco weselej w zbiorniku wodnym. Nie zapominaj również o tym, że akwarium dla aksolotla powinno zostać uprzednio odpowiednio przygotowane, zanim wpuścisz wodną jaszczurkę do zbiornika. Zarówno filtr, parametry wody, jak i dobrze dobrane pożywienie jest istotne, by wyhodować zdrowe i piękne ambystomy meksykańskie.