Akwarium Optiwhite - producent, modele, ceny, opinie akwarystów
Coraz częściej w ofertach możemy spotkać się z informacją, że zestaw akwariowy lub zbiornik na wymiar jest w wersji Optiwhite. Jego wycena jest wyższa od standardowego, więc sprawdźmy, czy nadpłata jest w tym przypadku zasadna, czy lepiej poświęcić ją na filtr Aquael.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o urządzaniu akwarium.
Historia akwarium i okna
Pochodzenie białego szkła
Szkło Optiwhite zostało wynalezione bardziej na potrzeby budownictwa niż akwarystyki. Chodziło o to, żeby przy grubszym szkle do pomieszczeń wpadało jak najwięcej światła słonecznego. Wprowadziło ogromne zmiany w sposób projektowania okien i grubości stosowanego szkła.
Już w 1939 roku zostało użyte do budynku Fallingwater Project (1). Ogromny sukces tego projektu był przyćmiony przez wojnę i późniejsze problemy gospodarcze, ale z biegiem czasu tworzenie elementów elewacyjnych z przezroczystego szkła robiło się coraz bardziej popularne.
Ogromne płyty są dodatkowo laminowane, żeby wzmocnić konstrukcję. Przy okazji często stosuje się rozwiązania, które ułatwiają samooczyszczanie takich szyb na większych powierzchniach. Przezroczystość jednak jest właściwością samego szkła, a nie powlekania go czymkolwiek.
Float a Optiwhite
Dawniej szkło było robione przez rozciąganie i stopniowe zastyganie materiału, który opadał grawitacyjnie. Ulepszano go na różne sposoby, polerując lub segregując partie, które miały wady wynikające z niedokładnego rozpuszczenia materiału.
Przełomem okazał się wynalazek Alastaira Pilkingtona, który wpadł na pomysł, żeby materiał na szkło przeprowadzać przez roztopiony metal. Stąd właśnie wzięła się nazwa szkła „float”, czyli „pływak, pływające, unoszące się na wodzie”. Z tym wynalazkiem rozpoczęła się praktycznie nowa epoka jakości okien i innych wielkoformatowych wyrobów szklanych.
Kolejne osiągnięcie bardziej dotyczyło składu. Nawet najczystsze szkło jest lekko zielonkawe. Przy cienkich szybach nie widzimy różnicy, ale gdy płyta jest gruba, robi się z niej powoli szkło butelkowe. Ten efekt spowodowany jest obecnością jonów żelaza, które można potraktować jako zanieczyszczenia towarzyszące produkcji szkła. Dzięki zastosowaniu krzemionki o niskiej zawartości żelaza, szkło pozostaje białe (2).
Zestawy akwariowe opti
Piklington Optiwhite
Nadal jednak nie padło słowo akwarium Optiwhite. A to z tego względu, że szkło białe to po prostu „szkło o niskiej zawartości żelaza”. Z kolei nazwa Optiwhite jest zastrzeżonym produktem firmy Piklington. Większość producentów szkła ma jednak swoje wersje produktu o niskiej wartości żelaza. Saint Gobain ma Diamant, Guardian ma Ultraclear.
Tak więc nie każde akwarium ze szkła białego to Optiwhite. Wszystko zależy od tego, jaką nazwę obrał konkretny producent. Takie szkło ma wyłącznie w składzie mniejszą ilość żelaza, a nie jest pokrywane żadnymi filtrami, co daje gwarancję, że nie wpłynie na wodę w zbiorniku.
To rozwiązanie bezpieczne, ale niestety droższe, niż zwykłe szkło. Można powiedzieć, że materiały użyte do jego produkcji muszą być wyższej jakości, więc też i cena musi być adekwatnie wyższa. Inną sprawą jest wykonanie zbiornika, na co też należy zwrócić uwagę, bo w tym przypadku wygląd brzegów jest ważny.
Zestaw a szlif
Szyby powinny być przycięte w taki sposób, żeby były bezpieczne, estetyczne i równe. W akwarium o białym szkle jest to tym bardziej ważne, bo im mniej widać szybę, tym bardziej wyraźne są jej brzegi. Najczęściej szyba wykończona jest szlifem trapezowym. Rogi są wówczas obłe i nie ma możliwości zranienia się o ostre brzegi.
Niekiedy płyty szkła mogą być po bokach tylko tępione przez szlifowanie ręczne, a środek jest lekko przetarty. Tutaj należy zdać się albo na sumienność wykonawcy, albo zwrócić na to uwagę przy zakupie zbiornika. Praktycznie każdy zestaw akwariowy i duże akwaria na zamówienie robione przez ogólnopolskiego producenta, mają szlif nienagannej jakości.
Warto w sklepie przetrzeć róg. Wyczujemy palcami bardzo ważne dwie sprawy. Pierwsza jest taka, że zbiornik jest równo sklejony. Druga to fakt, czy szyba jest równo osadzona wobec innych, a także, czy kąt sklejenia jest równy, a odległość między jedną szybą a drugą na całej długości ma tę samą grubość. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czy warto zamówić akwarium na wymiar.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Opti z pokrywą
Oczywiście duże akwaria z białego szkła są wykonywane też na zamówienie. Wówczas warto zobaczyć sklejone inne akwaria tego producenta, żeby ocenić, czy proponowana jakość nam odpowiada. Może to nawet nie być kwestia niedociągnięć, ale samego procesu klejenia, gdzie jeden nakłada wałek wewnętrzny, a inny klei bez niego.
Także szerokości silikonu pomiędzy jedną szybą a drugą mogą być różne. Stosowanie przezroczystego silikonu w przypadku białego szkła jest praktycznie standardem. Szczególnie gdy są to duże akwaria na zamówienie. Aktualnie nawet większość szkła float jest klejona przezroczystym silikonem.
Przeważnie akwarium Optiwhite jest robione z grubszego szkła, ale bez wzmocnień. Także często nie występują z pokrywą, ale pozostają jako zbiorniki otwarte z lampą powieszaną. Białe szkło z przezroczystym silikonem ginie pod czarną plastikową czapką, więc zdecydowanie lepiej wygląda bez. Jeżeli już, to zestawy akwariowe Optiwhite najlepiej prezentują się z pokrywą w kolorze białym zrobioną z mlecznego szkła.
Sprzęt nie ma większego znaczenia. Może to być zarówno filtr Aquael, jak i Eheim, ale pod warunkiem, że będzie schowany pod akwarium. Filtry wewnętrzne są tym bardziej widoczne, na ile mamy światła w akwarium.
Zbiornik na wymiar a wycena
Cena białego szkła
Także zestawy akwariowe, które całe zrobione są ze szkła białego (oprócz dna), wyglądają zdecydowanie lepiej, niż te, które mają boczne ścianki ze zwykłego float. Chodzi nam bowiem o to, żeby spoina na rogu była jak najmniej widoczna, a przy przezroczystym silikonie będzie widać od przodu zieloną boczną szybę.
Wycena takiego zbiornika ze szkła białego jest sprawą indywidualną każdego producenta. Samo szkło ma bowiem mniejsze znaczenie niż jakość wykonania. Tu praktycznie każdy zbiornik może być oceniany osobno i trudno wskazać, kto robi dobrze, a kto źle. To nie filtr Aquael Ultramax, który każdy jest taki sam.
Jeżeli zauważymy lekkie niedociągnięcia w sklejeniu zbiornika, to nie musi oznaczać, że nie nadaje się do użytku. Bardziej jest to kwestia estetyki i naszych wyższych oczekiwań jakościowych związanych z tym, że cena była wyższa, niż standardowego zbiornika. Akwarium na wymiar jednak powinno być sklejone w odpowiednio wysokim standardzie, jeżeli ma być do aranżacji roślinnej.
Grubość akwarium opti
Grubość szkła optiwhite może być taka sama jak standardowego. Jego budowa jest tak samo wytrzymała, więc nie musimy mieć grubszego akwarium (chyba że to kwestia montażu wzmocnień). Także odporność na ścieranie i rysowanie jest identyczna, więc nie wymaga jakiś dodatkowych zabiegów.
Jeżeli używamy do niego czyścików z ostrzem, pamiętajmy, żeby było zawsze ostre i bez rdzy, czy ubytków. To najczęściej rysuje powierzchnię. Starajmy się też nie dosięgać dna, gdy posługujemy się czyścikiem magnetycznym, bo zabrane granulki podłoża mogą rysować szybę.
Przy prawidłowej obsłudze i pielęgnacji zbiornika, takie białe szkło posłuży wiele lat i profesjonalnie sklejone na pewno się nie rozszczelni. Prędzej pęknie po uderzeniu, a niżeli puści spoiwo na brzegach. Warto wiec przełknąć fakt, że cena jest wyższa i wybrać to, z którego będziemy zadowoleni.
(1) History Of Architectural Glass For Windows, Sachs windows specialist, https://sashwindowspecialist.com/blog/history-of-window-glass/
(2) Mukherjee, Swapna. "The science of clays." Netherlands: Springer Science and Business Media (2013).