Akwarium narożne - informacje, cena, opinie użytkowników
Akwaria narożne to koncepcja bardzo popularna w akwariach z lat 90. Nie do końca przyjęły się we współczesnej akwarystyce. Może ze względu na coraz większe wymagania akwarystów odnośnie uprawy roślin i trudne urządzanie takich zbiorników. Współcześnie da się pogodzić wyrafinowaną uprawę roślin ze specyficznym kształtem takiego zbiornika. Zanim odwiedzimy sklep i kupimy narożny zbiornik, zweryfikujmy ponownie opinie na temat akwariów kątowych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Akwarium narożne jako zestaw
Najczęściej wybieramy akwarium narożne z szafką, ze względu na miejsce, w którym możemy nasz zbiornik umieścić. Akwaria narożne były niegdyś o wiele bardziej popularne niż teraz. Wiąże się to z faktem, że urządzanie takiego akwarium jest trudniejsze, niż prostokątnego. Akwarium rogowe należy tak umieścić w pomieszczeniu, żeby nie wystawało poza ścianę. W przypadku nachodzenia akwarium na prześwit drzwi lub korytarzy, może się zdarzyć, że zostanie uszkodzone lub wyszczerbione przy późniejszym użytkowaniu. Lepiej zrobić akwarium na zamówienie niż wciskać je na siłę.
Aktualnie głównie dwóch producentów zbiorników oferuje najwięcej rodzajów akwariów narożnych z pokrywą i szafką. Pierwszy producent to Juwel a drugi - Wromak. Ich cena jest oczywiście uzależniona od wielkości akwarium. Cena Wromaka jest niższa, ale akwarium nie jest wyposażone filtr. Producent Juwel oferuje zestaw akwariowy, którego cena jest wyższa, ale zbiorniki mają już gotową do działania filtrację w środku. Zdecydowana większość akwariów narożnych ma z przodu szybę profilowaną. To znaczy, że jest ona wypukła. należy zabrać pod uwagę, że tego typu szyba zmienia wygląd wnętrza akwarium, a także będzie odrobinę trudniejsza do wyczyszczenia, bo nie można na niej użyć skutecznie czyścika magnetycznego. Opinie estetyczne na temat takich szyb są podzielone.
Kiedy planujemy postawienie akwarium narożnego, najlepiej od razu kupić samo szkło z szafką i oświetleniem, ze względu na panoramiczne szyby. Możemy oczywiście dać prostą szafkę nawet do akwariów, które mają panoramiczne szyby, ale efekt estetyczny już nie będzie tak dobry.
Jeżeli wybieramy zbiornik z pokrywą, lepiej wybrać pokrywę z oświetleniem LED niż świetlówkami. Przy roślinach światło jest najważniejsze, więc to, ile go będzie w każdym miejscu akwarium jest bardzo ważne, gdy chcemy urządzanie zbiornika zorganizować sprawnie i bezproblemowo.
Opinie o urządzaniu akwarium narożnego
Zestaw narożny jest zdecydowanie trudniej zaaranżować, jeśli chodzi o ułożenie korzeni, kamieni, posadzenie roślin. Kiedy umiejętnie stworzymy wystrój takiego akwarium, efekt może być bardzo dobry. Przy pokrywie LED na zamówienie nawet wymagające rośliny dadzą radę.
Warto jednak zacząć przygodę z akwarystyką na mniejszym akwarium, z prostą szybą. Akwarium rogowe jako pierwszy nasz zbiornik, można stworzyć, w momencie, kiedy ma on stanowić biotop dla pyszczaków.
Akwaria narożne nie były popularne, ze względu na doświetlenie u każdego elementu zbiornika. Było to też głównym problemem, jeżeli chcieliśmy założyć akwarium narożne roślinne. Opinie na temat uprawy roślin w takim zbiorniku nie były pozytywne. Aktualnie przy akwarium z pokrywą w technologii LED, mamy o wiele większe możliwości adaptacji oświetlenia do specyficznego kształtu akwarium narożnego.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Zestaw akwarium narożnego nie jest częstym wyborem akwarystów, dlatego rzadko który sklep stacjonarny dysponuje szerokim wyborem tego typu zbiorników. W tej kwestii sklep stacjonarny został wyparty przez rynek sklepów internetowych. Można tam wybrać wiele rodzajów wielkości i kolorów. Zawsze jednak w sklepie warto obejrzeć akwarium i zabrać inną pojemność na zamówienie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z inspiracjami, jak urządzić akwarium krok po kroku.
Zestaw akwarium narożne z szafką na zamówienie
Akwarium narożne z szafką na wymiar może być praktycznie dowolne. Wysokie akwaria narożne są urządzane często jako akwaria morskie. Wówczas środkowa część zbiornika jest dużą bryłą żywej skały, wokół której skupiają się ryby. Także przednie szyby panoramiczne doskonale się do tego celu nadają.
Przy akwarium narożnym najlepiej zamówić zbiornik na wymiar w firmie, która standardowo produkuje tego typu akwaria. W zależności od tego, jak głębokie i wysokie będzie akwarium, dobierze odpowiednią grubość szyby i zdecyduje, czy montować wzmocnienia.
W akwariach narożnych na wymiar (typu słodkowodnego), rzadko kto decyduje się na wysokie akwarium, wyższe niż w standardzie. Jest to spowodowane faktem, że rośliny potrzebują jak największego dostępu do światła. Im wyższe będzie akwarium, tym mniej światła będzie docierało na jego dno.
Akwarium rogowe to doskonały pomysł na wzbogacenie wnętrza, gdzie mamy wolny kąt. Jeżeli tylko czujemy się na siłach względem wystroju takiego akwarium i późniejszego jego utrzymania, jest to jak najbardziej ciekawy sposób na założenie zbiornika.