Akwarium JUWEL - pół wieku doświadczenia

Akwarium Juwel to klasyka zestawów akwarystycznych. Firma istnieje od ponad 50 lat, więc siłą rzeczy musi się trochę znać na produkowaniu akwariów. Dlaczego muszą? Bo mieli 50 lat na przetestowanie swoich produktów, wybranie firm dostarczających komponenty, uruchomienie własnych fabryk produkujących części, sklejających akwaria, przetestowanie silikonów i milion innych spraw, o których nie myślimy, przeglądając zestawy akwariowe. A rzetelne, przemyślane i dokładne wykonanie to podstawa dobrego produktu.

Jak większość firm, produkują zbiorniki w różnych kolekcjach.

 • Akwarium Juwel Rio to zbiorniki podstawowe, prostokątne, z calutkim zestawem od początku do końca. Od grzałeczki do szafeczki. Tylko woda, rośliny, ryby i mamy zbiornik.
 • Akwarium Juwel Vision to bardzo podobny produkt, ale z panoramiczną przednią szybą, więc idealny wybór dla malawistów, amazonkowców lub fanów akwariów towarzyskich.
 • Akwarium Juwel Trigon – jak sama nazwa wskazuje – to akwaria narożne. Panoramiczny przód i trójkątny kształt dla tych, którzy chcą akwarium do biura, salonu, poczekalni, tam, gdzie mamy do dyspozycji dosłownie wolny kąt.
 • Akwarium Juwel Lido to komplecik bardzo zgrabny. Bardzo ładny w swojej prostocie. Idealnie prostokątny, daje wrażenie dopasowania do wnętrza niezależnie od tego, gdzie go ustawimy. Żadnych wgłębień, klameczek, wytłoczeń. Prosty i wygodny do czyszczenia i grzebania w zbiorniku.
 • Akwarium Juwel Primo to zagadka. Można odnieść wrażenie, że to zestaw dla początkujących. Sam producent to sugeruje. Jednak stawianie go na węższej szafce, niż pozostałe, to ryzykowny koncept przy młodszych akwarystach. Większe modele mają szafkę szeroką, a akurat 60 i 70 mają węższe. (można zamiast niego wybrać Rio… cena jest podobna) Ten model w przeciwieństwie do pozostałych ma oświetleniową „czapeczkę”, która zdobędzie serce akwarystów tęskniących za pokrywami z lat 90.

Po przejrzeniu każdego modelu, możemy stwierdzić, że są porządnie wykonane. Nic nie odstaje, nie ma fatalnych, niedociętych końcówek silikonu na brzegach szyb, okleina, laminat dobrej jakości. Z szafki nie zrobi się pęczniejący pączek po roku. Wszystkie pokrywy są bryzgoszczelne i ledowe a w środku mamy wydajny filtr i grzałkę. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Praktyczne zestawy akwariowe JUWEL

Przyjrzyjmy się teraz zestawom z użytkowego punktu widzenia.

Pokrywa:

 • Wykonana z dobrej jakości komponentów i nie odbarwia się, nie koroduje, jest obojętna wobec wody.
 • Ma oświetlenie LED, którego nie ma co komentować, bo jest po prostu dobre. Zestaw Juwel to produkt, który jest często wybierany jako akwarium roślinne, właśnie ze względu na dobrą jakość zastosowanych diod.
 • Oświetlenie może być w wyższych modelach sterowane za pomocą telefonu, daje możliwość symulacji dnia, nocy, przestawienia na konkretne barwy.
 • Można dołożyć belkę dając więcej światła do akwarium.
 • Pokrywę można odsunąć w dużej części przy serwisowaniu akwarium, co bardzo ułatwia manewrowanie w środku.
 • Jest specjalne miejsce na karmnik automatyczny i po jego doposażeniu zestaw nie traci na estetyce.

Zawartość akwarium:

 • Filtr, który ma dużą powierzchnię filtracyjną i odpowiednio dopracowany system przepływu wody tak, aby zapewnić jak najlepszy rozwój bakterii nitryfikacyjnych.
 • Grzałka z termostatem, na którą jest miejsce w filtrze, więc nagrzewa wodę płynącą. To zdecydowanie lepsze nagrzanie wody niż kiedy grzałka jest poza filtrem.
 • Estetyczne oklejenie szyb silikonem.
 • Wlot filtra w dwóch miejscach umożliwia pobranie wody z tafli i głębszej części zbiornika.
 • Wlot nie jest na dole, ale na środku pojemnika, co powoduje, że nie zamula się tak szybko, jak w innych filtrach wewnętrznych. Można też mieć na dnie piasek do akwarium.
 • Stałe zamocowanie umożliwia łatwiejsze czyszczenie i brak konieczności docierania do zakamarków narożnych sprzętu.
Akwarium JUWEL na półce
Jakie akwarium JUWEL wybrac, czyli rodzaje, ceny i porady

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Szafka:

 • Dobra jakość laminatu i wodoszczelność.
 • Podkładka, na której stawiamy zbiornik, jest dopasowana z szafką i szkłem, więc nie musimy stosować dodatkowych warstw ochronnych.
 • Estetyczne i dokładne wykonanie zapewniające wygodę w korzystaniu i dopasowanie do wnętrza.
 • Mocna i stabilna daje pewność utrzymania zbiornika nawet w największych pojemnościach.

To wiele atutów wynikających w wieloletniej praktyki jakie ma firma Juwel w produkcji sprzętu akwarystycznego. Pomimo zaskakująco wysokiej jakości cena zestawów jest niska. Rio 180 cm długie z pełnym wyposażeniem w środku to cena 1000zł! Biorąc pod uwagę, że nie potrzeba kupować do niego filtra i grzałki, to kwota całkiem korzystna.

Akwarium JUWEL - czy ma jakieś wady?

Przecież nie może tak być, że produkt ma same zalety! Zobaczmy czarno na białym jakie są wady zestawów Juwel…

 • Przytwierdzona na stałe pokrywa, nie daje możliwości zmiany systemu oświetlenia w razie zmiany koncepcji na akwarium otwarte. Może to być wada, ale nie musi.
 • Przy zastosowaniu podstawki powstaje malutka przerwa między podstawką a szybą akwarium od zewnątrz. Przy ściekaniu wody od zewnętrznej strony akwarium utrudni to czyszczenie z kamienia (i innych skarbów) tej szczelinki.
 • Filtr jest przymocowany na stałe wewnątrz akwarium, więc jesteśmy postawieni przed faktem dokonanym. Na siłę można dołożyć zewnętrzny, ale estetyka straci bardzo dużo, bo węże trzeba będzie przeprowadzić górą. Zamontowany system jest idealny dla poprawnego obsadzenia akwarium (powiedzmy, że jeszcze z dość sporym marginesem). Jeżeli chcemy mieć akwarium roślinne wystarczy ewentualnie opcjonalna belka. Dla akwarystów lubiących (mniej lub bardziej) kontrolowane przerybienie, może być problem. Chyba, że zdecydują się na drugi filtr wewnętrzny.

Generalnie te zestawy akwariowe stanowią całość. Wszystko jest przygotowane pod sznurek i nie trzeba się zastanawiać co tam włożyć do środka, jak ułożyć węże i tym podobne sprawy. W końcu decydujemy się na komplet, więc chyba nie po to, żeby go później rozkładać. Dla tych, co lubią kombinować to nie jest dobry wybór. Lepiej samemu wybrać sobie rodzaj, grubość szkła, szlifu, diod w lampie, silikonu i tym podobnych bajerów. Dla tych co startują i chcą standardowy zbiornik, nie ma lepszych zestawów niż Juwel. Po co wyważać otwarte drzwi…? przynajmniej na start.

Juwel to taki zestaw, który można polecić przyjacielowi z czystym sumieniem. Nawet nie dlatego, że ma dobre oświetlenie i filtr dobry na piasek do akwarium, ale z dwóch najważniejszych powodów.

Pierwszym jest to, że firma, która działa już 50 lat, nie zamknie się z dnia na dzień. Zawsze będzie ktoś, kto pomoże przy uszkodzonej szafce, niedziałającym filtrze, rysie na szybie. Jeżeli zgodnie z zasadami odbierzemy nasze wymarzone akwarium, to nie ma opcji, żeby coś poszło źle.

A drugim niepodważalnym atutem jest fakt, że niektórzy aquascaperzy są na tyle zdeterminowani, żeby mieć Juwela, że po prostu wycinają filtr, by zrobić akwarium roślinne. To o czymś świadczy…

ikona podziel się Przekaż dalej