Aksolotl meksykański – opis, wymagania, hodowla, rozmnażanie
Aksolotl meksykański, znany też jako salamandra meksykańska lub axollotl, to płaz ogoniasty z rodziny ambystomowatych (często określany nieprawidłowo jako jaszczurka wodna), którą można kupić w sklepie akwarystycznym. Ambystoma meksykańska cieszy się dużym powodzeniem w domowych zbiornikach wodnych, zwłaszcza że wygląda jak ryba akwariowa – tylko, że z nogami. Jakie wymagania ma aksolotl? Co je i jak wygląda jego rozmnażanie? Jaka jest cena aksolotla? Dowiedz się, jak prawidłowo powinno się hodować aksolotla.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Aksolotl meksykański – hodowla w akwarium
Jak wygląda axollotl?
Ambystoma meksykańska, czyli meksykański aksolotl, to jedno z najciekawszych stworzonek, które można hodować w domowym akwarium. W przyrodzie występuje naturalnie w Meksyku, a do Europy aksolotl trafił na początku XIX wieku. Dorosłe aksolotle mogą mierzyć ok. 23-28 cm, chociaż czasem można spotkać się z o wiele większymi osobnikami – jednak, zazwyczaj na wolności, ponieważ tam mają najlepsze warunki do rozwijania się. Salamandra meksykańska posiada niewielkie i czarne oczy, bardzo wiotkie kończyny, a także spłaszczoną płetwę ogonową – to właśnie dzięki niej poruszać się może w wodzie. Charakteryzuje się także dość płaską głową i szerokim pyszczkiem sprawiającym, że ta "jaszczurka wodna" (aksolotl jest płazem, ale często potocznie używa się nazwy jaszczurka wodna) wygląda na zawsze uśmiechniętą. Samica od samca różni się wybrzuszeniem w okolicy kloaki – w przeciwieństwie do samca, u samic jest ono spłaszczone.
Aksolotle można kupić w różnych odmianach kolorystycznych. Sklep akwarystyczny jest w stanie zaproponować wiele okazów aksolotlów nie tylko w odmiennych barwach, ale i kształtach. Popularny jest zwłaszcza aksolotl czarny i szary – jest to zresztą najczęściej spotykany kolor również w naturze. Za inne barwy odpowiadają zazwyczaj hodowle, które krzyżują zwierzaki ze sobą. A więc, aksolotl meksykański wcale nie musi być tylko czarny. Spotkać się możemy bowiem z następującymi kolorami aksolotlów:
- biały (tzw. aksolotle
harlequiny),
- beżowy,
- cętkowany,
- złocisty,
- jasnoszary z łatkami,
- miedziany,
- albinosy.
Warto wspomnieć jeszcze o pewnej cesze aksolotlów, mianowicie zdolności do regenerowania swoich członków i organów. Kiedy np. w skutek nieszczęśliwego wypadku kończyna aksolotla zostanie odgryziona albo oderwana zupełnie sama… odrośnie! Tak samo „działają” skrzela aksolotla, które po uszkodzeniu się zregenerują. Lepiej, żeby aksolotl posiadał mimo wszystko oddzielne akwarium i nie pływał z groźnymi rybami takimi, jak np. kolcobrzuch. Wtedy większa szansa, że jego narządy się nie uszkodzą.
Wymagania aksolotla w akwarium
Jeżeli chcesz kupić aksolotla, bardzo ważna będzie jego prawidłowa hodowla. Musisz mieć świadomość, w jakich warunkach najchętniej będzie żyć ta ryba akwariowa z nogami. Pomówimy teraz o poszczególnych warunkach, jakie powinieneś zapewnić swojemu aksolotlowi.
1. Wielkość akwarium
Zbiornik wodny powinien być przestronny, a także duży. Postaw go w nieco zacienionym miejscu, które nie będzie narażone na promienie słoneczne. Woda nie może się nagrzewać, bo nie będzie wówczas spełniać wymagań aksolotlów. Dno powinien przykrywać drobnoziarnisty piasek ok. 3 mm (kamienie albo żwirek aksolotl może zjeść, a to doprowadzi do zatkania się jelita – często przynosząc śmierć zwierzątka). Możesz też obsadzić akwarium roślinami. Jakie wymiary powinien mieć zbiornik wodny dla aksolotla? Przyjmuje się, że:
- 100 l dla jednego aksolotla (ok. 80 x 35 x 40 cm)
- 200 l dla dwóch / trzech aksolotlów (minimum 100 x 50 x 40 cm)
Jeden aksolotl meksykański powinien mieć zapewnione minimum 50 litrów dla siebie. Pamiętaj o tym, kiedy będziesz wybierał zbiornik wodny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach akwariowych.
2. Filtrowanie w zbiorniku wodnym
Aksolotle potrzebują odpowiedniej filtracji w akwarium chociażby po to, aby utrzymać wodę w czystości. Filtr może być nie tylko zewnętrzny (nierzucający się w oczy), ale i wewnętrzny. Filtrowanie jest koniecznością w akwarium dla aksolotla meksykańskiego, ponieważ dzięki pompie będzie można zaopatrzyć wodę w tlen. Nie zapominaj również o tym, że nie wolno za mocno wprawiać wody w ruch. Może to zestresować aksolotla.
3. Temperatura wody w akwarium
Pod żadnym pozorem nie powinieneś podgrzewać wody. Aksolotl meksykański preferuje temperaturę wody od 12-20 st. C. W naturalnym środowisku, stworzonka te zamieszkują dobrze natlenione, zimne i słodkie wody meksykańskich jezior. Właśnie taką wodę powinno się więc zapewnić aksolotlowi. Oczywiście, mniejsza temperatura nie powinna zaszkodzić aksolotlowi, jednak już podniesiona powyżej 20 st. C wywoła w nich niepokój. Pobudzisz też w ten sposób materię aksolotlów, przez co mogą chorować lub nawet umrzeć.
4. Jakie oświetlenie do zbiornika wodnego?
Możesz zastosować słabe oświetlenie, jednak wyłącznie w jednej części akwarium. W drugiej połówce zbiornika wodnego musi być półmrok, ponieważ aksolotl meksykański woli zacienione miejsca. Ambystoma meksykańska najbardziej aktywna jest w nocy.
5. Parametry wody w akwarium
Oprócz odpowiedniej temperatury, zaleca się również zachowanie prawidłowych parametrów wody. Aksolotle preferują następujące parametry:
- Twardość wody: powyżej 7 pH
- Zawartość azotynów: 0,5 g / 1 l
- Zawartość azotanów: 25 mg / 1 l
Jeżeli w akwarium będzie zbyt miękka woda, aksolotl może nawet się wybarwić! To z kolei przyczyni się do nadmiernego stresu u zwierzątka. Posiadasz wodę tylko miękką? A więc, koniecznie uzupełnij ją w sód, wapń i potas po to, by wyrównać parametry wody.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
6. Z kim może zamieszkać aksolotl?
W przypadku dobierania towarzystwa aksolotlowi, trzeba szczególnie uważać. To płazy drapieżne, a więc małe rybki mogą stać się ich ofiarami. Nie powinno się też łączyć ich z konfliktowymi rybami, jak kolcobrzuch – może dojść bowiem do konfliktu między zwierzątkami. Zaleca się, aby aksolotl żył w akwarium z osobnikiem swojego gatunku. Zresztą, poleca się mieć w zbiorniku wodnym przynajmniej 2 aksolotle – oczywiście, pamiętając o odpowiednich wymiarach zbiornika wodnego.
Aksolotl meksykański – wszystko, co warto wiedzieć
Zdrowie oraz długość życia aksolotla meksykańskiego
Aksolotle meksykańskie są generalnie bardzo wytrzymałymi stworzeniami. Jak już wspominaliśmy, mogą się bowiem zupełnie same regenerować – nie tylko kończyny, ale nawet mózg czy serce! Chyba jedynym zagrożeniem dla aksolotla są zbyt wysokie temperatury, które narażają zwierzaki na stres. Aby aksolotl mógł długo żyć, należy unikać też:
- za silnej cyrkulacji wody,
- wysokiego pH wody.
Pamiętaj o tym, że za duża ilość kwasów w zbiorniku wodnym to nadmierne produkowanie amoniaku – a on działa na salamandrę meksykańską toksycznie. Gdy aksolotl będzie żył w takiej wodzie, prędzej czy później umrze. Nie zapominaj również o tym, że meksykańskie aksolotle nie są całkowicie wolne od chorób takich, jak pasożytnicze. Niektóre z nich mogą doprowadzić do bardzo ciężkiego stanu stworzenia i wywołać różne schorzenia (np. zakażenie przez raczki skrzelowe). Jeżeli trafisz na słabszego aksolotla, choroba może wywołać u niego również orzęski. Objawem choroby może być:
- osłabiony apetyt u aksolotlów,
- brak aktywności fizycznej lub wolniejsze poruszanie się po akwarium.
Kiedy w jelicie grubym pojawią się zaś wiciowce, mało odporne osobniki mogą utracić dużą ilość naskórka. Może też na nich odkładać się zbyt wiele śluzu. Aby aksolotle nie były narażone na obcowanie z pasożytami, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Szczególnie groźny może być pasożyt mesomycetozoea. Często doprowadza on do pojawiania się pęcherzy na ciele aksolotla, które nie goją się nawet, kiedy już pękną. Na tę chorobę niestety, ale jeszcze nie ma żadnego lekarstwa.
Jeżeli zadbasz o swojego aksolotl może on dożyć kilku, a nawet kilkunastu lat. Aksolotl meksykański średnio żyje ok. 10 lat, choć wiele z nich dożywa do 15, a nawet 25 lat.
Rozmnażanie aksolotlów meksykańskich
Kiedy aksolotl osiągnie dojrzałość płciową (ok. 2-3 lata), będzie mógł się rozmnażać. Samiec złoży spermatofory, a samica pobierze go wargami kloakalnymi. Wówczas dojdzie do zapłodnienia. Dosłownie kilka dni później samica złoży skrzek o galaretowatej konsystencji – przyklei się on do roślin w wodzie.
Jedna samica jest w stanie złożyć nawet ok. 800 jaj. Młode aksolotle meksykańskie będą liczyły ok. 1 cm jako larwy – pojawią się one ok. 3 tygodnie od zapłodnienia. Kiedy miną 4 (maksymalnie 8) miesiące, zaczną wyrastać aksolotlom kończyny.
Czym karmić aksolotla meksykańskiego? Co je aksolotl?
W naturze aksolotl meksykański poluje na małe zwierzątka wodne takie, jak np. owady. Aby zjeść, aksolotl czai się np. na skorupiaki i atakuje je, od razu pożerając. Weź jednak oprawkę na to, że aksolotle wcale nie są szybkie w polowaniu – ich ofiary często wymykają się im. Wiele hodowców karmi swoje aksolotle dżdżownicami, mrożonymi rybkami (ale i świeżymi), skorupiakami albo artemią czy larwami ochotki. Warto również uzupełnić dietę aksolotlów o:
- larwy insektów bądź innych
bezkręgowców,
- ikrę innych płazów,
- muchy,
- komary,
- rureczniki,
- mączniki,
- świerszcze,
- granulowany pokarm dla pstrągów,
- kawałki surowego mięsa (wyłącznie od czasu do czasu).
Wystarczy, jak dorosłe aksolotle karmić będziesz dwa razy w tygodniu. Mniejsze osobniki z kolei należy karmić każdego dnia. Odpowiednie żywienie to podstawa w prawidłowym rozwoju aksolotla meksykańskiego. Postaraj się więc zapewnić mu dobrej jakości dietę, będącą podstawą w życiu każdego aksolotla.
Cena aksolotla meksykańskiego
W dzisiejszych czasach aksolotl nie jest już nowością. Niemal każdy porządny sklep akwarystyczny ma przynajmniej jedną sztukę aksolotla na stanie. Aksolotla meksykańskiego można kupić za ok. 40-50 zł. Oczywiście, im większy będzie oraz im rzadszy jego kolor, tym bardziej wzrasta cena. Czasami sięga znacznie więcej niż 50 zł.
Staraj się nie kupować jednego aksolotla, a przynajmniej 2 sztuki – zwierzakom będzie raźniej w akwarium. Licz się również z tym, że wysokie będą koszta nie tylko samego zbiornika wodnego, ale jego wyposażenia – zwłaszcza filtru czy pożywienia, którego nie może zabraknąć aksolotlowi.
Zainteresowanych prosze o kontakt
Tel: 510372687
Agnieszka (woj.lubelskie)