Popularne odmiany gupików do akwarium

1. Gupik pawie oczko

Są to rybki najbardziej popularne wśród wszystkich gupików. U pawich oczek można zauważyć wyraźny dymorfizm płciowy – samica jest większa od samców, jednak samice są mniej od nich barwne. Samce posiadają wiele różnych kolorów, a także pięknie rozwinięte i silne płetwy. Nazwa pawich oczek może być różna i zależna od tego, jakiego kształtu będzie ich płetwa. Pawie oczko dzieli się zatem na poszczególne rodzaje:

 • Górny miecz
 • Dolny miecz
 • Welon
 • Igiełka
 • Rakietka
 • Lira
 • Dwumiecz
 • Płomyk
 • Łopatka
 • Wachlarz
 • Triangel

2. Gupik Endlera

Są to niezwykle efektowne rybki, gdzie samica jest większa od samca (liczy ok. 4,5 cm, zaś samce ok. 2,5 cm). Kolor gupików Endlera to złoto i srebro (samice), a także wielobarwne ubarwienie (samce):

 • pomarańcz,
 • niebieski,
 • czarny,
 • fioletowy,
 • i inne.

Rozmnażanie gupików Endlera nie jest trudne, choć potrzebna będzie do tego odpowiednio przygotowana woda – której optymalną temperaturę zapewni grzałka z termostatem.

Gupik endlera na czarnym tle i inne barwne gatunki i odmiany gupików
Jakie gatunki i odmiany gupików wybrać, czyli gupiki w akwarium krok po kroku

3. Gupik moskiewski

Są to odmiany gupików, które charakteryzują się atramentowym kolorem. Ryby i ich nazwa odnosi się do „moskiewskiego koloru”, ponieważ właśnie hodowcom z Moskwy można zawdzięczać nietypową, atramentową barwę rybek. Gupik moskiewski potrafi zmieniać natężenie swojego koloru – np. z ciemnej na jasną. Czasami ryby zabarwione są również na atramentowo od połowy ciała – zależy, na jakie rodzaje się trafi i w jaki sposób przeprowadzone zostanie rozmnażanie gupików.

Gupiki moskiewskie mogą mieszkać z innymi rybami, jak np. ryba kosiarka. Cena gupika moskiewskiego to średnio ok. 4-6 zł / sztukę. To dość popularna wśród akwarystów odmiana, jednak eksperci w dalszym ciągu mają problem z jej poprawną klasyfikacją. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rozmnażaniu gupików krok po kroku.

Gupik moskiewski na czarnym tle i inne barwne gatunki i odmiany gupików
Ciekawe odmiany gupików krok po kroku, czyli jakie gatunki do akwarium

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Popularne gatunki gupików do zbiornika wodnego

4. Gupik czerwony

Odmiany gupików w kolorze czerwonym cenione są wśród wielu akwarystów na całym świecie. To żywiołowy rodzaj gupików, który jest łatwy w hodowli i bardzo płodny. Gupiki czerwone są towarzyskie, więc mogą spędzać czas w akwarium również z innymi rodzajami ryb (np. ryba kosiarka). Czerwony gupik jest odporny na zmienne warunki w akwarium, choć najbardziej ceni sobie temperaturę ok. 24-26 st. C. – jej osiągnięcie ułatwi grzałka z termostatem.

Dzika forma gupików czerwonych pochodzi z Karaibów oraz północnej części Brazylii. Samica liczy zazwyczaj ok. 6 cm, zaś samiec ok. 4 cm. To gupiki, które posiada większość sklepów akwarystycznych, więc nie powinno być problemów z ich dostępnością.

Gupik czerwony na czarnym tle i inne barwne gatunki i odmiany gupików
Barwne odmiany gupików w akwarium krok po kroku oraz ich wymagania

5. Gupik Santa Maria Bleeding Heart

Niektórzy hodowcy uważają, że to jedna z najpiękniejszych odmian gupików. Wyhodowano gatunek w Japonii, krzyżując gupika pawie oczko z gupikiem Endlera. Najbardziej charakterystyczna jest barwa samców – na dole czerwona, a u góry czarna. Płetwę często zakańcza czerwony dwumiecz.

Zaleca się kupno kilku gupików owego gatunku, ponieważ Santa Maria lubi pływać w ławicy i nie znosi samotności. Niestety, mimo popularności ryby wśród hodowców, często ciężko jest dostać odmianę w małym sklepie akwarystycznym.

6. Gupik albinos

Bardzo często w naturze pojawiają się zwierzęta, których komórki barwnikowe zanikły. Charakteryzują się wówczas czerwonymi oczami, które wypatrują drapieżniki. Takimi rybami są gupiki albinosy. Albinotyczną odmianę wyhodowano w New Jersey, w Ameryce (1940 rok). Ciało odmiany gupików jest zabarwione od różowego do transparentnego. Niestety, odmiana albinotyczna zaliczana jest do agresywnych. Z tego też względu, że ryba ma indywidualny charakter oraz większe wymagania niż pozostałe gupiki, nie poleca się odmiany początkującym akwarystom. Trochę lepiej powinna poradzić sobie z nimi bardziej doświadczona w akwarystyce osoba – choć i dla takiej będzie to nie lada wyzwanie.

Gupik albinos na czarnym tle i inne barwne gatunki i odmiany gupików
Jakie są ciekawe odmiany gupików, czyli gupiki w akwarium krok po kroku

Gupiki albinosy nie są łatwe w hodowli, a zwłaszcza w rozmnażaniu. Samice albinosów rodzą najmniej gupików z wszystkich odmian, a ich ciąża często trwa ponad dwa miesiące. Poza tym, samce gupików albinosów posiadają również o wiele słabsze plemniki niż inne odmiany gupików. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ich rozmnażanie musisz pamiętać, by krzyżować ze sobą albinosy takie same kształtem i kolorem – wówczas jest szansa na powodzenie tarła. Gupiki czerwonookie posiadają też często problemy z wypatrywaniem pokarmu, więc powinno im się zapewnić lepsze warunki oświetleniowe w zbiorniku wodnym. Ważna dla nich jest też wyższa temperatura (ok. 26-27 st. C.)

ikona podziel się Przekaż dalej