Przydomowy ogródek - jak zrobić w nim wybieg dla psa?

Dom z ogrodem to spełnienie marzeń każdego psa. Zapewnia czworonogowi przestrzeń do zabawy, węszenia i odpoczynku. Jednak aby ogród był bezpieczny, funkcjonalny i atrakcyjny dla naszego pupila, powinien być odpowiednio zagospodarowany. Jak zrobić to z głową?
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Najważniejsze jest bezpieczeństwo, zaczynamy więc od solidnego ogrodzenia. Nawet najbardziej posłuszny pies może ulec pokusie, kiedy na horyzoncie pojawi się jakieś zwierzę lub wyjątkowo interesujący zapach. Wysokość ogrodzenia należy dostosować do wielkości i skoczności pupila, a ewentualne luki w siatce należy uszczelnić. Jeśli pies ma skłonność do podkopywania, można wzdłuż płotu zamontować specjalną barierę.
“Ogrodzenie nie powinno kończyć się w ostry sposób! Ostre, wystające elementy ogrodzenia stwarzają śmiertelne ryzyko dla zwierząt, które będą próbowały je przeskoczyć. Podczas takiej próby mogą nadziać się na płot, rozerwać brzuch i umrzeć w męczarniach” – informuje portal psy.pl.
Nieszkodliwe, a może trujące?
Wiele popularnych roślin ogrodowych jest toksycznych dla psów, na przykład azalie, rododendrony, lilie, cisy, konwalie, oleandry czy hortensje. Przed wprowadzeniem psa do ogrodu, dokładnie sprawdź listę roślin bezpiecznych i toksycznych, a te niebezpieczne usuń lub zabezpiecz tak, by pies nie miał do nich dostępu.
Upewnij się również, że wszelkie chemikalia ogrodowe, nawozy, środki owadobójcze czy narzędzia są przechowywane w miejscach niedostępnych dla zwierzęcia. Baseny i oczka wodne powinny być zabezpieczone, zwłaszcza jeśli pies nie umie pływać lub jest szczeniakiem. Jeśli chcesz nauczyć psa pływania, koniecznie zajrzyj tu.
W co się bawić?
Ogród to nie tylko miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych. To również przestrzeń do zabawy. Jeśli Twój pies lubi kopać, przygotuj dla niego specjalną piaskownicę lub wydzieloną strefę do kopania. Możesz ukryć tam zabawki lub przysmaki, zachęcając pupila do oddawania się swojej pasji w jednym, wyznaczonym miejscu.
Psy uwielbiają również węszyć. Rozsyp smakołyki w różnych zielonych zakamarkach. Polecane smaczki znajdziesz tu. W ten sposób zachęcisz zwierzę do eksploracji węchowej. Sadzenie bezpiecznych dla psów ziół, takich jak kocimiętka, rumianek czy waleriana (jeśli Twój pies na nie reaguje), może dodatkowo urozmaicić jego doznania olfaktoryczne.
