Serduszko puka w rytmie... serca twojego psa! Dzięki temu silniej się do niego przywiązujesz

Powszechnie wiadomo, że aby nawiązać bliską relację matka i dziecko muszą “dostroić” się do siebie pod wieloma względami. Zaskakującym może być jednak fakt, że taki sam mechanizm stoi za relacjami ludzi i ich psów!
Z tego artykułu dowiesz się:
Rasy szczególnie wyczulone na swoich opiekunów
Jak informuje "Science Daily", badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Jyväskylä, a konkretnie na Wydziale Psychologii oraz w Centrum Interdyscyplinarnych Badań Mózgu w Jyväskylä, wykazały, że kiedy spędzasz czas ze swoim psem, wasze serca synchronizują swój rytm. Jeśli interesują cię psie ciekawostki, koniecznie zajrzyj tu.
W eksperymencie wzięło udział 30 czworonogów należących do ras uznawanych za szczególnie nastawionych na współpracę z człowiekiem (retrievery, owczarki). W wyniku testów przeprowadzonych w przeszłości ustalono, że rasy te są bardzo mocno wyczulone na zachowania oraz cechy charakteru swoich opiekunów.
Wspólny odpoczynek
Naukowcy dali ludzko-psim parom różne zadania do wykonania, na przykład wspólną zabawę lub odpoczynek. W ich trakcie mierzyli częstotliwość skurczów serca u ludzi i zwierząt. Efekt? Mówiąc najprościej, kiedy człowiek był zrelaksowany, zrelaksowany był również pies, a częstotliwość pracy obu stworzeń poniekąd się synchronizowała.
„Wzajemne powiązanie zmienności rytmu serca u psa i jego właściciela w okresach odpoczynku można wyjaśnić tym, że w tych momentach obie strony były skupione wyłącznie na sobie, bez rozpraszania się na dodatkowe czynności. Mogły więc reagować na siebie nawzajem w bardziej naturalny sposób” – powiedziała doktorantka Aija Koskela.
Więź z psem podobna do więzi z człowiekiem
Naukowcom udało się również zidentyfikować różne czynniki zewnętrzne, które oddziałują na zmienność rytmu serca u psów i ich ludzi. U dużych psów parametr ten osiągał wyższe wyniki, podobnie jak u czworonogów, których właściciele posiadali pewną specyficzną cechę charakteru — skłonność do martwienia się o przyszłość.
Z badania można wyciągnąć wniosek, że stany emocjonalne psów i ich opiekunów częściowo dostosowują się do siebie, podobnie jak reakcje ich układów nerwowych. Zatem te same mechanizmy, które decydują o wzmocnieniu więzi między ludźmi, działają również w przypadku ludzi i psów. Czy pies może pomóc w przypadku zaburzeń psychicznych? Sprawdź tu.
