Specjalnie wyszkolone psy pomagają osobom z zaburzeniami psychicznymi

Po psach asystujących osobom niewidomym i z innymi niepełnosprawnościami przyszła pora na czworonogi ułatwiające życie ludziom zmagającym się z problemami psychicznymi, a w szczególności z zespołem stresu pourazowego lub złożonego zespołu stresu pourazowego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wszechstronny gatunek
Psy od stuleci pomagają ludziom w różnych sytuacjach: przy polowaniach, ochronie zwierząt hodowlanych, zatrzymywaniu przestępców, a także w codziennym funkcjonowaniu. Czworonogi asystujące osobom z niepełnosprawnościami dziś nikogo już nie dziwią. Na tym jednak ich możliwości się nie kończą. Więcej na ten temat przeczytasz tu.
Sabina Pawlik pracuje w Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik. Kobieta w rozmowie z PAP stwierdziła, że odpowiednio wyszkolony pies może wspierać osobę z zespołem stresu pourazowego (PTSD) lub złożonego stresu pourazowego (CPTSD) w wykonywaniu codziennych czynności oraz w terapii. Zaznaczyła przy tym, że zwierzę nigdy nie zastąpi leczenia psychiatrycznego czy psychoterapii.
Pomoc w kryzysie
Sabina Pawlik nie jest jedynie teoretykiem, ponieważ codziennie na własnej skórze doświadcza pomocy psa, a konkretnie suczki labradora imieniem Tina. Więcej o tej rasie przeczytasz tu. Od trzech lat Tina pomaga swojej opiekunce w procesie zdrowienia.
„Kryzys zdrowia psychicznego stanowi realne cierpienie dla osoby nim dotkniętej i destrukcyjnie wpływa na jej codzienne funkcjonowanie. W bardziej zaawansowanych postaciach różnego rodzaju zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do powstania niepełnosprawności i utrudniać lub uniemożliwiać samodzielność, pełnienie ról społecznych czy zawodowych” – powiedziała kobieta dziennikarzowi PAP.
Predyspozycje i szkolenie
Psy asystujące są wszechstronne. Mogą wykonywać różne zadania w zależności od potrzeb ich opiekuna. „Odpowiednio wyszkolony pies potrafi np. sygnalizować lub przerywać ataki paniki przekierowując uwagę opiekuna na siebie, łasząc się, liżąc czy naskakując. Może wytrącać opiekuna ze stanów dysocjacji i żywo nawracających wspomnień, tzw. flashbacków. Może również wybudzać z koszmarów sennych” – wyliczyła Sabina Pawlik.
Aby pełnić funkcję asystenta, czworonóg musi posiadać odpowiednie cechy charakteru, takie jak łagodność, umiejętność adaptowania się do różnych okoliczności, chęć do nawiązywania bliskiej relacji z człowiekiem. Przechodzi również odpowiednie szkolenie. Specjalnie oznakowany pies przewodnik może wejść do każdego budynku użyteczności publicznej. Jego opiekun musi jednak na żądanie okazać certyfikat potwierdzający status zwierzęcia.
