Mały piesek w niebezpieczeństwie przez nieodpowiedzialność. Pomogli policjanci

Lato, wysokie temperatury, rozgrzane ulice i nasłonecznione parkingi – to warunki, które mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla psa pozostawionego w zamkniętym samochodzie. Wystarczy kilka minut, by temperatura wewnątrz pojazdu wzrosła do poziomu, który spowoduje u zwierzęcia udar cieplny. Taka właśnie sytuacja miała niedawno w Żyrardowie.
Upalna środa
We środę w całym woj. mazowieckim panowały bardzo wysokie temperatury. Nie inaczej było w oddalonym o 45 km od Warszawy Żyrardowie. Około godziny 18:00 przechodnie mijający parking zlokalizowany przy parku wodnym zauważyli psa zamkniętego w samochodzie.
“Tego dnia temperatura na Mazowszu wynosiła średnio 32 stopnie Celsjusza w cieniu, natomiast zwierzę przebywało najprawdopodobniej kilka godzin w zamkniętym aucie. Samochód stał na nasłonecznionym asfalcie, w którym temperatura znacznie przekraczała tę na zewnątrz.” – informuje portal warszawa.tvp.pl.
Błyskawiczna reakcja świadków
“Świadkowie zareagowali natychmiast. Zauważyli psa przykrytego kocami, który szczeka wewnątrz zaparkowanej Skody. Z troski o jego życie i zdrowie zdecydowali się odgiąć tylną szybę auta, przez którą otworzyli drzwi i udzielili psu pierwszej pomocy – podając mu wodę oraz zapewniając dostęp do świeżego powietrza” – poinformowała starszy sierżant Julia Szczygielska z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie, cytowana przez tvn24.pl.
Na parkingu pojawili się policjanci z komisariatu w Mszczonowie. Jako że nie udało im się zlokalizować właścicieli auta, postanowili samodzielnie pomóc psu. Zwierzę trafiło do lekarza weterynarii. Prokurator wyraził zgodę, aby na czas postępowania czworonóg przebywał pod opieką jednego ze świadków, którzy udzielili mu pomocy. O tym, jak pomóc pupilowi w stanie zagrożenia życia przeczytasz tu.
Śmiertelne zagrożenie
W upalne dni psa nie można zostawiać samego w samochodzie. Wnętrze auta błyskawicznie zmienia się w pułapkę. Temperatura w zamkniętym pojeździe rośnie bardzo szybko, osiągając wartości śmiertelne w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Pies, pozbawiony możliwości ochłodzenia się, szybko doznaje udaru cieplnego, który może zakończyć się tragicznie.
“Policja przypomina, że zgodnie z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem – nawet do 5 lat” – informuje portal fakt.pl. O innej dramatycznej interwencji w sprawie psów przeczytasz tu.
