Twój pies potrzebuje bezpiecznego schronienia? Znajdzie je w... klatce

Wielu właścicieli psów bardzo dobrze zna taką sytuację: w domu za chwilę mają pojawić się goście, słychać dzwonek do drzwi, a pies zaczyna szaleć. Robi się niespokojny, biega, szczeka, trudno nad nim zapanować. W takich (i wielu innych) przypadkach może pomóc klatka kennelowa.
Bezpieczna kryjówka
Myśl o zamykaniu psa w klatce na początku może budzić niepokój. Umieszczanie czworonoga, którego traktujemy jak członka rodziny, na ograniczonej kratą przestrzeni wydaje się niehumanitarne, a wręcz okrutne. Tyle że klatka kennelowa nie pełni funkcji więzienia, a bezpiecznego schronienia, w którym czworonóg może spokojnie odpocząć.
Jak podaje portal kennelove.pl , chowanie się w ciasnej przestrzeni jest jedną z podstawowych potrzeb psowatych. W naturalnych warunkach szukają one dziur i nor, w których czują się bezpiecznie, ponieważ mają nad nimi całkowitą kontrolę. Warto więc zapewnić psu taką kryjówkę również w domu.
Jak działa klatka kennelowa?
Klatka kennelowa traktowana jako miejsce odpoczynku przyda się każdemu szczekającemu czworonogowi. Ułatwia zapanowanie nad emocjami, szczególnie jeśli pies jest lękliwy, reaktywny, łatwo się stresuje. O tym, jak pracować z psem ze schroniska przeczytasz tu.
Mechanizm “działania” klatki jest prosty. Jak tłumaczy kennelove.pl, w klatce pies ma ograniczoną możliwość ruchu, nie może biegać, skakać, a więc dodatkowo się “nakręcać”. A jeśli do tego przykryjemy kennel kocem lub ręcznikiem, ograniczymy zwierzęciu dostęp do części bodźców, co jeszcze bardziej ułatwi proces wyciszenia.
Daj psu czas na oswojenie się z klatką
Aby pies chętnie przebywał w klatce i traktował ją jako “swoje” miejsce, należy go do niej przyzwyczaić. Jak informuje portal johndog .pl, nauka odpoczywania na ograniczonej przestrzeni może potrwać nawet kilka tygodni. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i powstrzymać się od prób przyspieszania tego procesu. O tym, jak wybrać klatkę idealną, przeczytasz tu.
Na początku pies musi obwąchać klatkę i oswoić się z jej wyglądem. Potem możemy go zachęcać do wejścia do środka, zostawiając w środku przysmaki. Na późniejszym etapie wkładamy do klatki gryzak,który zapewni psu zajęcie na dłuższy czas. Dzięki tworzeniu pozytywnych skojarzeń czworonóg chętnie zaakceptuje nowe “legowisko”
