Jak radzić sobie z psem, który szczeka na wszystko?

Szczekanie jest naturalną formą psiej komunikacji. W ten sposób zwierzę sygnalizuje ekscytację, lęk, potrzebę uwagi albo ostrzega przed czymś, co uznaje za zagrożenie. Problem zaczyna się wtedy, gdy pies szczeka zbyt często, zbyt długo i – z punktu widzenia opiekuna – na wszystko. Przechodnie za oknem, hałas na korytarzu, rowerzysta, gość wchodzący do mieszkania to tylko niektóre z sytuacji, które mogą wywoływać nadmierne szczekanie. Choć może to być frustrujące, warto pamiętać, że pies nie robi tego złośliwie, ale próbuje nam coś powiedzieć.
Dlaczego pies szczeka?
Pies szczeka, bo coś jakiś bodziec wywołał u niego pobudzenie. Wśród nich znajdują się: strach, nuda, frustracja, chęć obrony terytorium albo potrzeba kontaktu z opiekunem. U niektórych psów szczekanie pojawia się w związku z ekscytacją np. podczas zabawy czy na widok innego psa.
Inne czworonogi reagują głośno na każdy dźwięk dobiegający z klatki schodowej czy ulicy. Są też psy, które szczekaniem próbują zwrócić na siebie uwagę, bo nauczyły się, że to najskuteczniejszy sposób na uzyskanie reakcji otoczenia – nawet jeśli jest nim krzyk czy reprymenda.
Nie karć, zaproponuj coś w zamian
Krzyczenie na szczekającego psa zazwyczaj nie przynosi efektu. Często działa wręcz odwrotnie – pies może wziąć taką reakcję za nagrodę, która jeszcze bardziej wzmocni jego zachowanie. Lepszą strategią jest nauczenie psa, co ma robić zamiast szczekania. Można to osiągnąć poprzez chociażby nagradzanie ciszy i budowanie pozytywnych skojarzeń z sytuacjami, które wcześniej wywoływały szczekanie.
Przykładowo, jeśli pies szczeka na dźwięk domofonu, warto najpierw odtworzyć ten dźwięk w kontrolowanych warunkach i nagradzać psa za spokojne zachowanie. Z czasem zacznie on kojarzyć sygnał z czymś przyjemnym, a nie stresującym. Jeśli szczeka na przechodniów, pomocne może być osłonięcie okna, skrócenie czasu obserwacji otoczenia i wzmocnienie alternatywnych zachowań, takich jak siadanie na komendę. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Wyciszenie emocji i zaspokojenie potrzeb
Nadmierne szczekanie często wynika z niezaspokojonych potrzeb psa – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Pies, który nie ma zapewnionej codziennej dawki ruchu, eksploracji czy kontaktu z innymi zwierzętami, łatwiej wpada we frustrację i reaguje hałaśliwie. Dobrze zaplanowane spacery, zabawy węchowe, zabawki interaktywne i regularne szkolenia pomagają rozładować napięcie i zapobiegają nudzie. Zmęczony i zadowolony pies jest spokojniejszy.
Warto wprowadzić do codzienności psa treningi skupienia i samokontroli. Ćwiczenia takie jak „patrz na mnie”, „na miejsce” czy „czekaj” uczą psa panowania nad emocjami i reagowania na komendy w trudnych sytuacjach. Bardzo pomocna bywa też praca z klikerem. Więcej na ten temat przeczytasz tu.
