Masz psa z nadwagą? W ten sposób go odchudzisz

Weterynarze biją na alarm – coraz więcej psów ma nadwagę. Problem ten nie dotyczy jedyne estetyki. Nadmierna masa ciała wpływa negatywnie na zdrowie i komfort życia zwierzęcia. Psy dźwigające na sobie zbędne kilogramy częściej chorują na cukrzycę, problemy ze stawami, sercem i wątrobą. Warto więc działać z odpowiednim wyprzedzeniem.
Zacznij od podstaw
Walkę ze zbędnymi kilogramami należy zacząć od wizyty u lekarza weterynarii. Profesjonalna ocena kondycji psa i jego aktualnej masy ciała to podstawa. Specjalista określi idealną wagę pupila, pomoże wykluczyć choroby mogące wpływać na otyłość, a także doradzi plan działania.Samodzielne ograniczanie zwierzęciu jedzenia może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nieprawidłowa dieta powoduje osłabienie, utratę masy mięśniowej, a nawet niedożywienie.
Kiedy już wiadomo, że przyczyną nadwagi jest zbyt duża ilość kalorii w diecie i/lub brak ruchu, czas na zmiany. Kluczowa będzie kontrola ilości podawanego czworonogowi jedzenia. Wiele osób karmi psy „na oko”, co zazwyczaj oznacza przekarmianie. Warto zacząć od ważenia porcji. Często pomocna jest również zmiana karmy na taką, która została stworzona z myślą o psach z nadwagą – ma mniej kalorii, ale zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych.
Kocham, więc nie dokarmiam
Ważnym elementem procesu odchudzania jest też ograniczenie podawania smakołyków. Wiele psów dostaje w ciągu dnia przekąski, o których opiekunowie często zapominają – a to kawałek sera, a to parówka podczas obiadu, a to psie ciasteczko „na pocieszenie”. W ten sposób dostarczamy pupilowi zbędnych kalorii. Jeśli nie chcemy rezygnować ze smakołyków całkowicie, warto sięgać po warzywa, takie jak marchew.
Nieodzownym elementem skutecznego odchudzania jest aktywność fizyczna. Oczywiście powinna być dostosowana do wieku i możliwości zwierzęcia. Ruch należy zwiększać stopniowo. Na początek wystarczą dłuższe spacery lub dodatkowa zabawa w domu. Więcej informacji na temat aktywności z czworonogiem znajdziesz tu.

W razie problemów skonsultuj się z zoodietetykiem
Należy pamiętać, że proces odchudzania nie jest szybki i wymaga konsekwencji. Nie należy szukać dróg na skróty, takich jak głodzenie psa czy stosowanie środków przyspieszających metabolizm bez nadzoru lekarza. Zdrowe tempo chudnięcia to zazwyczaj około 1–3% masy ciała tygodniowo. Oznacza to, że nawet niewielki spadek wagi jest sukcesem – a jego efektem może być dłuższe i szczęśliwsze życie pupila.
A co, jeśli mimo najlepszych chęci nie jesteś w stanie sprawić, żeby twój pupil stracił zbędne kilogramy? Wtedy najlepiej zgłosić się do specjalisty, czyli zoodietetyka . Pomoże on znaleźć “słabe punkty” aktualnego planu żywieniowego psa oraz zaproponuje niezbędne ulepszenia. Więcej na temat pracy zoodietetyka znajdziesz w tym artykule.