Instynkt łowiecki u psa - czy stanowi problem?

Zrozumienie psiego zachowania to klucz do budowania zdrowej relacji między opiekunem a czworonogiem. Jednym z podstawowych pojęć, które warto poznać, jest tak zwany łańcuch łowiecki. Choć może brzmieć tajemniczo, to zjawisko głęboko zakorzenione w instynktach psa – nawet jeśli na co dzień nie poluje na nic więcej niż piłkę w parku.
Etapy łańcucha łowieckiego
Łańcuch łowiecki to seria powiązanych ze sobą zachowań, które składają się na polowanie. Zaczyna się od poszukiwania ofiary (np. stada dzików) za pomocą wyjątkowo czułego zmysłu węchu. Kiedy cel zostanie zlokalizowany, drapieżnik przechodzi do etapu selekcjonowania.
Wybiera najmłodszego lub najsłabszego osobnika z całej grupy i śledzi go wzrokiem. W odpowiednim momencie “myśliwy” rzuca się na upatrzone zwierzę. Goni ją, chwyta, po czym rozszarpuje i zjada. W taki sposób polowali dzicy przodkowie domowego psa.
Na jakim etapie łańcucha zatrzymuje się Twój pies?
“Wraz z upływem coraz dłuższej historii więzi między człowiekiem a psem, zdobywanie pożywienia przez polowanie powoli zanikało u psów. Na przestrzeni historii udomowienia psa łańcuch łowiecki jednak nie zniknął, choć w zależności od konkretnej rasy i jej specyfiki został on zmodyfikowany. W zależności od tego, do czego dany pies był wykorzystywany, pewne jego ogniwa były wygaszane a inne pozostawiane bez zmian” – czytamy na stronie psinosek.pl. Popularne rasy psów myśliwskich znajdziesz tu.
Warto zaobserwować, na którym etapie łańcucha łowieckiego zatrzymuje się nasz pies. Czworonóg, który z uporem ściga rowerzystów czy biegaczy, silnie reaguje na fazę gonienia. Pies, który bez końca wpatruje się w koty, lepiej czuje się na etapie śledzenia.
Zabawa w myśliwego
Zrozumienie łańcucha łowieckiego jest kluczowe dla zaspokojenia naturalnych potrzeb Twojego psa i zapobiegania niepożądanym zachowaniom. Zamiast walczyć z instynktami, możesz je konstruktywnie ukierunkować.
Ukrywanie smakołyków lub zabawek w domu czy ogrodzie zaspokaja potrzebę tropienia i wypatrywania. Maty węchowe i gry logiczne sprawdzą się tu idealnie. Rzucanie piłek, frisbee czy innych przedmiotów do aportowania to doskonały sposób na psy, które uwielbiają gonić uciekający cel. Z kolei specjalne zabawki do szarpania doskonale imitują rozszarpywanie zdobyczy. Więcej na ich temat przeczytasz tu.
