Chcesz porozmawiać ze swoim psem? Koniecznie kup mu ten gadżet

“Guziki mowy” to specjalne przyciski, za pomocą których psy mogą komunikować się ze swoimi opiekunami. Naciskając je, słyszą np. słowo "spacer", "jedzenie" lub "ból". Do tej pory sądzono, że zwierzęta korzystają z nich w sposób przypadkowy. Najnowsze badania obalają tę teorię.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pies, który mówi
Guziki mowy (z angielskiego pet talking buttons ) to duże, kolorowe przyciski, za pomocą których pies (lub inne zwierzę) może wyrazić to, o czym w danej chwili myśli lub czego aktualnie chce. Każdy przycisk odpowiada za przekazanie jednego słowa lub pojęcia, na przykład "jeść", "spać", "na dwór", "kocham cię".
Filmiki z “rozmawiającymi” w ten sposób czworonogami podbijają internet. Niektórzy są jednak wobec nich sceptyczni. “Wbrew zapewnieniom, które pojawiają się w mediach społecznościowych, nie ma naukowych dowodów na to, że psy naciskające przyciski naprawdę mówią. Mogą równie dobrze wybierać guziki losowo, pozostawiając interpretację po stronie opiekunów, albo reagować na nieświadome wskazówki przekazywane przez właściciela. Aby potwierdzić ponad wszelką wątpliwość, że psy celowo wybierają konkretny guzik w celach komunikacyjnych, musielibyśmy się upewnić, że czworonogi w ogóle rozumieją znaczenie wybieranych słów” - czytamy na stronie American Kennel Club.
Niezależny komunikat
Tymczasem stosowne badania naukowe właśnie zostały opublikowane. Naukowcy z Comparative Cognition Lab na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego potwierdzają, że psy są w stanie tworzyć nieprzypadkowe kombinacje słowne, które faktycznie wyrażają ich myśli czy potrzeby. O potrzebach żywieniowych twojego pupila przeczytasz tu.
Jak donosi czasopismo “Scientific Reports” w badaniu wzięły udział 152 czworonogi, które w czasie 21 miesięcy nacisnęły różne przyciski ponad 260 000 razy. Ogromna większość z tych prób, bo aż 195 000, została wykonana przez same zwierzęta. “Nasze doświadczenie pokazuje, że psy celowo naciskają przyciski, aby wyrazić swoje pragnienia i potrzeby. Wcale nie naśladują w ten sposób właścicieli, a tworzone przez nie sekwencje nie są losowe. Odzwierciedlają aktualny stan, w jakim zwierzęta się znajdują” - powiedział Federico Rossano , profesor nadzwyczajny nauk kognitywnych na UC San Diego i dyrektor Comparative Cognition Lab.
Rozmowa zacieśnia więź
Zastosowane w eksperymencie guziki odpowiadały najprostszym psim potrzebom. Wypowiadały takie słowa jak: "zabawa", "przysmak", czy "toaleta". Badacze zauważyli, że zwierzęta bardzo często tworzyły logiczne kombinacje pojęć, takie jak "jedzenie ” i “woda” oraz “na zewnątrz” i “toaleta”.
Prof. Rossano przekonuje, że guziki mowy umożliwiają bardziej precyzyjną komunikację człowieka z jego podopiecznym, a to z kolei powoduje zacieśnienie więzi. Naukowcy informują, że w przyszłości zamierzają sprawdzić, czy psy są w stanie “rozmawiać” o wydarzeniach z przeszłości lub o przyszłości. O innym ciekawym badaniu związanym z psami przeczytasz tu.
