Pies zachowuje się dziwnie, trzęsie się albo warczy? To może być spowodowane przez... zapach

Pies ma nos, który działa jak superkomputer – jego węch może być nawet 100 000 razy bardziej czuły niż u człowieka. Na tym jednak nie koniec. Przyjemne dla nas wonie bywają dla szczekających czworonogów nie do zniesienia. Jak to rozpoznać? Obserwując zachowanie zwierzęcia.
Superzmysł
Psi węch to niezwykle potężne narzędzie poznawania świata. Dzięki niemu zwierzę jest w stanie zebrać informacje, które dla człowieka są niedostępne. ”Już sam sposób wąchania u psa wiele się różni od tego u ludzi. Człowiek wącha poprzez wciąganie powietrza do środka i wypuszczanie go tą samą dziurą, przez co zmniejszony jest przepływ informacji o zapachu. Człowiek również szybko przyzwyczaja się do woni, jaką się otacza przez dłuższy czas. Pies natomiast rozpoznaje zapachy cały czas na nowo” – informuje portal petinio.com.
Ale to jeszcze nie wszystko. “Człowiek dysponuje około 5 mln komórek węchowych, a pies ma ich 40 razy więcej, czyli około 200 mln (występują znaczne różnice międzyrasowe, np. jamnik ma ich ok. 125 mln, foksterier – 147 mln, a owczarek niemiecki – 225 mln). Im większy nos, czy raczej kufa, tym więcej miejsca na komórki węchowe i tym lepszy węch. U psa nabłonek węchowy jest pofałdowany i zajmuje powierzchnię około 130 cm2 (u człowieka około 3 cm2)” – czytamy na portalu psy.pl.
Kwaśne jest nieprzyjemne
Nic zatem dziwnego, że wiele zapachów dla nas neutralnych może być dla psa nie do zniesienia. Numerem jeden jest woń owoców cytrusowych. Wielu z nas świeży, owocowy zapach kojarzy się z orzeźwieniem i radością. Dla psa z kolei to ostry i nieprzyjemny bodziec.
Podobnie odstręczająco działa na nie kwaśna woń octu. Ciecz ta wydziela drażniący zapach, który może zniechęcić psa do zbliżania się do konkretnego miejsca. "Ponadto, octan jest dla psów toksyczny i może powodować problemy z układem pokarmowym i oddychaniem. W przypadku spożycia octu, pies może doświadczyć wymiotów, biegunki, trudności z oddychaniem i innych poważnych problemów zdrowotnych" – czytamy na portalu husse.pl. O tym, jak oduczyć szczeniaka załatwiania się w domu, przeczytasz tu.

Miłość bez zapachu
Z uwagi na miłość do naszych czworonogów powinniśmy zrezygnować z perfum i intensywnie pachnących kosmetyków. Nawet najdroższy i najbardziej “elegancki” zapach, dla psa bywa nie do zniesienia. Jak informuje husse.pl, nawet naturalne olejki eteryczne mogą pogorszyć samopoczucie zwierzęcia, a nawet spowodować reakcję alergiczną.
Oto sygnały, które mogą wskazywać, że pies nie lubi konkretnego zapachu: kichanie, odwracanie głowy, odsuwanie się od źródła zapachu, kaszel, drapanie się, odruchy wymiotne. O tym, jak cenny jest psi węch i do czego się przydaje, przeczytasz tu.