Ma je nie tylko kot, ale również pies. Do czego służą?

Wibrysy występują u wielu gatunków zwierząt, nie tylko domowych, ale również dzikich. Bodaj najbardziej znanym ich posiadaczem jest kot. Tymczasem posiada je również pies. Czy wiesz, jakie ma z nich korzyści?
Czym są wibrysy?
Wibrysy to rodzaj psiej supermocy. Jak czytamy na portalu psiedszkole.pl, ich zadaniem jest zbieranie subtelnych informacji ze środowiska, takich jak np. ruch powietrza czy obecność przedmiotów. Dzięki nim czworonóg lepiej orientuje się w przestrzeni nawet przy mocno ograniczonej widoczności.
Wibrysy, zwane potocznie wąsami, to długie i grube włosy, które rosną po obu stronach pyszczka psa, ale również pod brodą, nad oczami i obiema wargami. Są głębiej zakorzenione w skórze niż reszta sierści i niezwykle wrażliwe. Według animalisland.eu wąsy służą między innymi do poznawania otoczenia.
Wąsy wspomagają oczy
Według psiedszkole.pl, skóra, w której zakorzenione są wibrysy, jest niezwykle bogato unerwiona. Każda zmiana położenia włosa czuciowego jest natychmiast rejestrowana, dając psu błyskawiczną informację na przykład o tym, czy będzie w stanie zmieścić się w szczelinie między dwiema przeszkodami.
Wąsy sprawdzają się wyjątkowo dobrze, gdy na dworze panuje zmrok, albo gdy czworonóg jest już starszy i ma problemy z widzeniem. Dzięki nim pies rozpoznaje otaczające go przedmioty, a nawet witających się z nim kolegów. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego twój pupil kładzie się na widok innego psa, zajrzyj tu.
O czym mówią wibrysy?
Grube włosy na pyszczku pełnią również funkcję ochronną, szczególnie te rosnące w okolicach oczu. Informują one zwierzę o zagrożeniu, które zbliża się do wyjątkowo delikatnej części jego ciała. Dzięki temu czworonóg może szybko zareagować, aby uniknąć niebezpieczeństwa.
Należy również wspomnieć, że psy używają wibrysów do komunikowania się ze światem. Ich pozycja świadczy o nastroju właściciela. Wąsy położone płasko po bokach pyszczka świadczą o zdenerwowaniu. Z kolei, kiedy czworonóg jest zaciekawiony lub zrelaksowany, rozkłada je luźno. Jeśli chcesz się dowiedzieć, do czego wibrysy służą kotom, przeczytaj ten artykuł.
