Pies nie chce wychodzić na spacer? Możliwe przyczyny i jak mu pomóc

Spacer to dla większości psów jeden z najważniejszych elementów codziennej rutyny. Stwarza okazję do załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale także do eksploracji świata, węszenia, spotkań z innymi psami i wyładowania energii. Dlatego niechęć czworonoga do wyjścia na dwór od razu zapala w głowie opiekuna czerwoną lampkę. Jak sobie poradzić z takim problemem?
- Zdrowotne przyczyny oporu przed spacerem
- Pies nie chce wychodzić - problemy behawioralne
- Jak powinien wyglądać idealny spacer?
Zdrowotne przyczyny oporu przed spacerem
Pies, który nie cieszy się perspektywą spaceru i sprawia wrażenie, że najchętniej zostałby w domu, może zwyczajnie źle się czuć. Zwierzęta, tak jak ludzie, mogą cierpieć na różne dolegliwości, które sprawiają, że ruch staje się nieprzyjemny. Wśród nich wymienia się: artretyzm, dysplazję stawów biodrowych czy łokciowych, urazy mięśniowe lub inne schorzenia ortopedyczne.
Jednak problem wcale nie musi być aż tak poważny. Skaleczenia, odciski, urazy opuszek, a nawet zbyt długie pazury mogą sprawiać, że każdy krok wiąże się z dyskomfortem. Zimą do spacerów zniechęca często sól drogowa podrażniająca skórę. Pamiętaj, jeśli Twój pies nagle odmawia spacerów, dobrą praktyką jest wizyta u weterynarza. Wykluczenie problemów zdrowotnych pozwoli na poszukiwania przyczyn behawioralnych.
Pies nie chce wychodzić - problemy behawioralne
Czasami spacer jest dla naszego czworonoga czymś… strasznym. Warkot silników, zatłoczone ulice, permanentny hałas, brak zieleni – to wszystko może w zwierzęciu budzić niepokój, tym bardziej, jeśli do tej pory mieszkało ono w spokojniejszej okolicy, np. na wsi. Taki osobnik będzie potrzebował dużo czasu i pozytywnych wzmocnień, żeby spacery zaczęły mu sprawiać wyłącznie przyjemność.
Niektóre psy boją się ze względu na przebytą w przeszłości traumę. Jeśli czworonóg doświadczył czegoś strasznego w konkretnym miejscu (np. spotkanie z agresywnym psem), może kojarzyć to miejsce z nieprzyjemnością i odmawiać pójścia w tamtą stronę. Jeśli problem jest poważny, warto zgłosić się do behawiorysty. Więcej o jego pracy przeczytasz tu.

Jak powinien wyglądać idealny spacer?
Spacerowanie to ważny element codziennej rutyny. Ma zaspokoić wiele kluczowych potrzeb psa, np. potrzebę węszenia czy aktywności fizycznej. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by czworonóg chciał wychodzić z domu i żeby taka aktywność sprawiała mu autentyczną przyjemność.
“Aby pies czerpał radość z codziennych spacerów, ważne jest, aby były one dla niego ciekawe i urozmaicone. Nowe trasy, zabawy, a także akcesoria mogą znacząco podnieść motywację psa. Dobrze dobrane szelki bezuciskowe zapewnią komfort, a smycz miejska pozwoli na wygodne prowadzenie psa. Warto także zaopatrzyć się w nerkę na smaczki, aby móc nagradzać psa za dobre zachowanie” – informuje portal bebobi.pl. Więcej o przysmakach przeczytasz tu.