Twój pies kładzie się na kanapie? Sprawdź, dlaczego tak robi

Psy coraz częściej są traktowane nie jak zwierzęta, ale członkowie rodziny. Widok czworonoga wylegującego się na kanapie nie jest więc niczym dziwnym. Tymczasem popularna teoria głosi, że nie powinno się na to pozwalać, bo może to doprowadzić do przykrych konsekwencji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zostać alfą?
Nie tylko kładzenie się na kanapie, ale również wyprzedzanie opiekuna w trakcie spaceru lub spożywanie przed nim posiłku może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Pies uzna cię za słabszą jednostkę i zdominuje. A to poważna porażka wychowawcza. Żaden właściciel nie chciałby jej doświadczyć.
Aby temu zapobiec, należy zająć stanowisko tzw. alfy, czyli przewodnika grupy, który cieszy się najwyższą pozycją i największym szacunkiem. Wtedy pies będzie okazywał ci uległość i bezwzględne posłuszeństwo. Jeśli chcesz tego dokonać, musisz mu pokazać swoją siłę. Nie pozwalaj czworonogowi spać na kanapie, zawsze jedz posiłek jako pierwszy, utrzymuj pozycję lidera również na spacerze. Proste rady, a zysk nie do przecenienia.
Kontrowersyjne metody szkoleniowe
Tyle że NIE jest to prawda. Tak zwana teoria dominacji powstała na bazie obserwacji żyjących w niewoli wilków, które nie były między sobą w żaden sposób spokrewnione. Naukowcy zauważyli, że zwierzęta agresywnie walczyły między sobą o pozycję w grupie i - niesłusznie - przenieśli wyciągnięte tym sposobem wnioski na psy. Jeśli interesujesz się wilkami, koniecznie zajrzyj tu.
Tak w wielkim skrócie powstała metoda szkoleniowa oparta na sile i przemocy. Według niej człowiek, żeby zdobyć szacunek swojego czworonoga, musi mu pokazać, że to on jest samcem alfa. A najlepiej zrobić to m.in. poprzez fizyczne kary, na przykład bicie. Jak przypomina zoopsycholog, behawiorysta oraz trener Tomasz Pabis, takie metody stosował np. William Koehler, który szkolił psy dla wojska. Mężczyzna m.in. wpychał głowę zwierzęcia do dziury wypełnionej wodą czy podwieszał je na żerdzi.
Ucz w sposób pozytywny
Taki sposób tresury (nie nauki) jest nie tylko niepotrzebny, ale wręcz szkodliwy. Źle traktowany pies nie zapała do ciebie szacunkiem, ale raczej strachem i będzie za wszelką cenę unikał z tobą kontaktów. Nie odda ci również pozycji alfy, a to dlatego, że... prawdopodobnie nigdy ci jej nie zabrał.
To, że pies kładzie się na kanapie, nie oznacza, że dominuje w ten sposób człowieka, zwyczajnie jest mu tam wygodnie. Podobnie, jeśli wyprzedza opiekuna na spacerze. Nie trzeba się tym martwić, a tym bardziej stosować drastycznych metod wychowawczych. Wiele da się wypracować treningiem pozytywnym, na przykład z wykorzystaniem klikera. Więcej na ten temat przeczytasz tu.
