Czy pies może zastąpić członka rodziny lub przyjaciela? Badania pokazują coś zaskakującego

Dziecko, przyjaciel, a może współlokator? Pies może pełnić każdą z tych ról. Badania naukowe pokazują, że psy potrafią odpowiadać na wiele bardzo różnych ludzkich potrzeb. Są przy tym mało konfliktowe.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pies o wielu twarzach
Badania przeprowadzone przez węgierskich naukowców z Uniwersytetu Eötvösa Loránda pokazują, że rola psa w społeczeństwie nie sprowadza się jedynie do bycia najlepszym przyjacielem człowieka. Czworonożni pupile okazują się dużo bardziej wszechstronni.
Pies może być towarzyszem zabaw, współlokatorem, kumplem dla singli, "dzieckiem" dla par, które jeszcze nie doczekały się potomstwa, rodzeństwem dla samotnego malucha, wnukiem dla osób cierpiących na “syndrom pustego gniazda”, a także doskonałym wsparciem dla mieszkających samotnie starszych ludzi – powiedziała członkini zespołu badawczego prof. Enikő Kubinyi, cytowana przez “The Guardian”.
Lepsi niż ludzie?
Przeprowadzone przez pracowników Uniwersytetu badanie objęło 717 właścicieli szczekających czworonogów. Ich zadaniem było odpowiedzenie na pytania dotyczące relacji z ich najbliższym otoczeniem: dziećmi, romantycznym partnerem, psem, najlepszym przyjacielem oraz najbliższym krewnym. Respondenci oceniali m.in. poziom satysfakcji ze związków z wyżej wymienionymi osobami, stopień ich zażyłości itd.
Wyniki były zaskakujące. Psy zostały uznane za bardziej towarzyskie i wymagające opieki niż najbliżsi ludzcy krewni, najlepsi przyjaciele czy romantyczni partnerzy respondentów. Uczestnicy badania przyznali również, że spodziewają się gorszych interakcji z dziećmi, partnerami czy najbliższymi krewnymi niż z czworonogami. O innym zaskakującym badaniu z udziałem psów przeczytasz tu.
Wieczne dziecko
Według naukowców relacja człowiek - pies bardzo przypomina relację człowiek - dziecko . Różnica poleca jedynie na poziomie kontroli. Dzieci są wychowywane tak, żeby w końcu stały się samodzielne i opuściły rodzinne gniazdo. Psy przez całe swoje życie pozostają zależne od opiekunów.
Badacze podkreślają, że ich eksperyment ma zasadniczą wadę: został przeprowadzony na relatywnie niewielkiej grupie respondentów, którzy w dodatku sami zgłosili się do współpracy poprzez media społecznościowe. Jednak uzyskane przez nich rezultaty wskazują na to, jak wiele różnorodnych ról może pełnić pies w społeczeństwie.
