Idziesz na spacer z psem? Nie zapomnij go zabezpieczyć

Chyba każdy z nas wie, że promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla skóry. Aby się przed nim zabezpieczyć, stosujemy na przykład kosmetyki z wysokimi filtrami. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że w taki sam sposób powinniśmy chronić nasze psy i koty. Ich skóra jest bardziej wrażliwa od ludzkiej!
Z tego artykułu dowiesz się:
Niebezpieczne promieniowanie
Wiosna i lato sprzyjają spacerom. Słoneczna pogoda sprawia, że chcemy dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu, często z naszym czworonożnym przyjacielem. I choć ciepło słońca niesie ze sobą wiele przyjemności, to wiążą się z nim również zagrożenia. Chodzi o szkodliwe dla skóry promieniowanie UV.
Słońce emituje trzy rodzaje promieniowania UV: A, B i C. To pierwsze potrafi przenikać do najgłębszych warstw skóry, czyli do skóry właściwej. Nie zatrzymają go ani szyby w oknach, ani chmury. Nie wywołuje natychmiastowych efektów w postaci poparzenia, ale efekty widoczne czasami dopiero po latach. Za charakterystyczne zaczerwienienie skóry jest odpowiedzialne promieniowanie UVB. Jest ono najsilniejsze w ciepłych okresach roku oraz między godziną 10:00 a 15:00. Szyby w oknach i chmury częściowo je blokują.
Ochrona cienkiej skóry
Profilaktyka przeciwsłoneczna wśród ludzi nie jest niczym nowym. Powszechnie wiadomo, że aby chronić się przed chorobami spowodowanymi promieniowaniem UV, należy m.in. stosować kremy z wysokim filtrem. Warto jednak pamiętać, że takiej samej ochrony potrzebują czworonogi, które razem z nami wychodzą na spacery.
Jak informuje pieskoteka.pl, psy i koty, tak samo, jak ludzie, są narażeni na poparzenia słoneczne, uszkodzenia oczu oraz nowotwory skóry, która jest jeszcze wrażliwsza (cieńsza) niż ludzka. Na szczególną uwagę zasługują zwierzęta o jasnej i krótkiej sierści. Podczas aktywności na świeżym powietrzu powinny często przebywać w cieniu. O tym, jak powinien wyglądać spacer idealny, przeczytasz tu.
Pamiętaj o kremie z filtrem
Pieskoteka podkreśla, że na szczególną troskę zasługują łapki, uszy i nos zwierzęcia, a także podbrzusze. Przekonuje też, że w szczególnych przypadkach czworonogowi należy zapewnić specjalne ubranko chroniące przed słońcem. Krem z filtrem przeznaczony specjalnie dla naszych czworonożnych towarzyszy to absolutne minimum.
Krem z filtrem powinien być wodoodporny i oferować wysoką ochronę (minimum SPF 30). Portal psy.pl ostrzega, że nie może zawierać tlenku cynku ani kwasu para-aminobenzoesowego (PABA). Nakładamy go przynajmniej 20 minut przed wyjściem z domu, a co 4-6 godzin dokładamy kolejną warstwę. Jest to szczególnie ważne m.in. w przypadku psów genetycznie narażonych na nowotwory skóry, takich jak np. boksery, beagle czy buldogi. Więcej o buldogach przeczytasz tu.
