Myślisz, że dobrze odczytujesz zachowanie twojego psa? Naukowcy twierdzą, że nie

Miłośnicy psów często twierdzą, że doskonale rozumieją swoje zwierzęta i potrafią odczytywać ich nastroje. Badania naukowe podważają te stwierdzenia. Wynika z nich, że częściej, niż na mowę ciała zwierzęcia, zwracamy uwagę na kontekst, w którym się ono znajduje.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zaskakujące wyniki prostego eksperymentu
Badania przeprowadzone przez Holly Molinaro i Clive 'a Wynne ’a z California State University udowadniają, że ludzka interpretacja psich zachowań jest wyjątkowo niedokładna. Kontekst sytuacyjny, elementy środowiska, w którym znajduje się pies, a nawet wiek obserwatora mają gigantyczny wpływ na postrzeganie nastroju zwierzęcia.
Naukowcy potwierdzili prawdziwość tych twierdzeń w prostym eksperymencie. Pokazywali uczestnikom badania filmy, przedstawiające psy w różnych sytuacjach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Wyniki tego prostego doświadczenia zaskoczyły wszystkich.
Kontekst na pierwszym planie
Kiedy ludzie mogli obejrzeć zachowanie włącznie z jego kontekstem, to nie mieli większych trudności z odgadnięciem stanu emocjonalnego zwierzęcia. Czworonóg dostaje od opiekuna przysmaki, które pałaszuje z apetytem, więc na pewno jest szczęśliwy. Jednak kiedy kontekst znikał, pojawiały się wątpliwości.
“Wydaje nam się, że doskonale rozumiemy psie uczucia, tymczasem w rzeczywistości podświadomie polegamy na wielu innych czynnikach " - skomentowała Holly Molinaro w rozmowie z dziennikarzem "New York Timesa". Tego rodzaju “skrzywienia poznawcze” mogą odbić się na dobrostanie naszego pupila. Chcesz się dowiedzieć, dlaczego pies atakuje bez ostrzeżenia? Zajrzyj tu.
Poznaj mowę ciała psa
Reakcja badanych wyglądała podobnie, kiedy pies znajdował się w sytuacji, którą interpretowali jako negatywną, np. kiedy widział odkurzacz. Wydawało się, że niektórzy ludzie w ogóle nie widzieli zwierzaka, tak bardzo skupiali się na jego otoczeniu. “Zupełnie, jakby cierpieli na rodzaj wybiórczej ślepoty” - skomentował dr Wynne.
Na tym jednak zaskoczenia się nie kończą. To samo badanie udowodniło również, że osoby, które mają większe doświadczenie w opiece nad psami i te młodsze wiekiem częściej określały reakcje czworonoga jako pozytywne, niezależnie od tego, jak naprawdę zachowywało się zwierzę.
Jaki z tego wszystkiego wniosek? Powinniśmy lepiej poznać mowę ciała naszego pupila, aby poprawnie odczytywać wysyłane przez niego sygnały bez względu na kontekst. Skupiając się na drugorzędnych elementach, możemy źle odczytać daną sytuację. Więcej na temat mowy ciała psów przeczytasz tu.
