Twój kot robi to? Uważaj, może cierpieć z bólu

Koty to bardzo skryte i tajemnicze zwierzęta. Czasami trudno się zorientować, że coś im dolega. Wrażliwość na niespecyficzne objawy bólu może zaoszczędzić mruczkowi mnóstwo niepotrzebnego cierpienia. Czy wiesz, na co zwracać uwagę?
Z tego artykułu dowiesz się:
Koci niejadek?
Wybrzydzanie przy misce w przypadku kotów zdarza się dość często. Niektóre mruczki mają wyjątkowo delikatne podniebienia, czym doprowadzają opiekunów do szału. Nie chcą jeść karmy, która do tej pory im smakowała, albo skubną coś od niechcenia, zostawiając resztę na zmarnowanie.
Jednak to, co wygląda na fochy, nie zawsze musi nimi być. Koty przestają jeść również z powodu bólu zębów. Jedną z jego przyczyn jest kamień nazębny, który może powodować stan zapalny dziąseł, albo choroba zwana resorpcją. Sprawia ona, że ząb zaczyna zanikać, odsłaniając niezwykle wrażliwą miazgę, co powoduje dokuczliwy ból. O chorobach zębów u psów przeczytasz tu.
Niespodziewana agresja
Jeśli kot, który do tej pory był raczej przyjaźnie nastawiony do ludzi, nagle zmienił swoje zachowanie o 180 stopni i stał się agresywny — trzeba się zastanowić, czy coś mu nie dolega. Agresja i ogólna drażliwość może towarzyszyć niemal każdej chorobie, a w szczególności takiej, która powoduje ból.
W przypadku kotów 8-letnich i starszych częstą przyczyną agresji jest nadczynność tarczycy. Powoduje ona ogólne pobudzenie organizmu, zwiększa również wrażliwość na bodźce. Przestymulowane zwierzę może odreagowywać złe samopoczucie na człowieku. Na szczęście nadczynność tarczycy można z powodzeniem leczyć.
Nie czekaj, reaguj
Napieranie głową na ścianę (z angielskiego head pressing) może wyglądać zabawnie. Kot siedzi naprzeciwko twardej powierzchni, naciskając na nią mocno głową. Jeśli kiedykolwiek zauważysz swoje zwierzę przebywające w takiej pozycji — nie trać czasu, tylko działaj. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda klasyczna pozycja bólowa kota, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Head pressing świadczy o tym, że Twoje zwierzę cierpi z powodu bólu głowy, który może być spowodowany np. chorobą neurologiczną, guzem mózgu czy pasożytami. Tak czy inaczej, to poważna sprawa i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Podobnie zresztą jak pozostałe opisane w tym artykule objawy. Jeśli je zauważysz, nie czekaj, ale od razu umów się na spotkanie ze specjalistą.
