Zabawki, które pomagają na problemy behawioralne u kotów. Behawiorystka wyjaśnia

Zabawy węchowe są niezwykle popularne wśród psów, tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, że również koty bardzo ich potrzebują. Pomagają wyciszać zwierzęta nadpobudliwe, osobnikom lękowym podbudowują pewność siebie.
Kot jak pies
Rynek zabawek węchowych dla psów jest bardzo rozbudowany. Maty węchowe różnego kształtu i rozmiaru, kule smakule to tylko pierwsze z brzegu przykłady. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że koty również mogą, a nawet powinny z nich korzystać. Odpowiednie zastosowanie zabawek węchowych pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych.
Jak to możliwe? Zabawki węchowe pełnią kilka ważnych funkcji. Po pierwsze sprawiają, że zwierzę nie dostaje jedzenia “ za darmo ” , ale musi trochę pogłówkować, by dostać się do smacznego kąska, co w jakimś stopniu zaspokaja jego instynkt łowiecki. Po drugie zmuszają czworonoga do myślenia. Po trzecie stanowią doskonały sposób na nudę i wywołaną przez nią frustrację.
Frędzelki i kieszonki
Jak czytamy na portalu Onet.pl, mata węchowa to szczególny rodzaj zabawki węchowej. Zrobiona jest z gumowego lub plastikowego podkładu obwiązanego skrawkami tkaniny, najczęściej polarowej. W ten sposób powstaje swojego rodzaju “dywanik” , w którego zakamarkach możemy ukryć smakowite kąski, które zwierzę musi wyłuskać spomiędzy frędzli.
Nieco bardziej skomplikowane maty składają się z różnego rodzaju kieszonek i schowków naszytych na duży kawałek materiału. Mogą się wydawać trudniejsze niż maty “frędzelkowe” , jednak wiele kotów doskonale sobie z nimi poradzi. O innych zabawkach dla kota przeczytasz w tym artykule.

Zrób to sam
Maty węchowe możemy stosować w celu wyciszenia zwierzęcia nadpobudliwego, które ma skłonność do silnych emocji i źle toleruje frustrację. Możemy je zostawiać na noc, jeśli nasz mruczek lubi dokazywać, kiedy śpimy. Możemy wreszcie posługiwać się nimi w trakcie łączenia dwóch kotów ( dokacania ). W takim przypadku maty służą do wytworzenia między zwierzętami pozytywnych skojarzeń. Więcej na ten temat przeczytasz tu.
Warto podkreślić, że nie musisz wydawać kroci na tego typu zabawki. Możesz je z powodzeniem zrobić sam. W internecie znajduje się wiele filmików pokazujących, w jaki sposób zawiązać skrawki polaru na gumowej podkładce, żeby wyczarować z niej prezent dla mruczka. A jeśli nie masz talentu do robótek ręcznych, to na rynku znajduje się bardzo wiele tego typu produktów gotowych od razu do użycia.
Pamiętaj, twój kot może na początku nie wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Nie zrażaj się jednak i konsekwentnie podawaj mu zabawkę. Zadbaj tylko, żeby na początek nie była zbyt skomplikowana i czworonóg się nie zniechęcił. Za trudne zabawki, zamiast uspokajać, budzą jedynie frustrację i mogą nasilać problemy behawioralne.
