Koty wolą spać na lewym boku. Wyjaśniamy dlaczego

Koty są znane z miłości do snu. Zdrowy dorosły mruczek śpi około 16 godzin na dobę. Dlaczego? Ponieważ jest drapieżnikiem, a polowanie wymaga ogromnego wysiłku. A że w trakcie snu jest narażony na atak większego zwierzęcia, to w większości przypadków preferuje odpoczynek na… lewym boku.
Mistrzowie drzemek
Koty są drapieżnikami, a polowanie pochłania bardzo dużo energii. I choć domowe koty nie muszą samodzielnie zdobywać pokarmu, to ich organizmy wciąż są zaprogramowane na cykl: polowanie; jedzenie; odpoczynek. Długi sen pozwala zwierzętom oszczędzać energię na kolejny pościg za ofiarą, nawet jeśli jest nią tylko plastikowa mysz. Polecane gadżety dla mruczków znajdziesz tu.
Długość snu kota jest uzależniona od jego wieku. Kocięta i osobniki starsze śpią więcej, nawet do 20 godzin na dobę, ponieważ sen wspomaga rozwój i regenerację organizmu. Zdrowe, dorosłe mruczki spędzają w objęciach Morfeusza od 12 do 16 godzin. Niektóre drzemią dłużej podczas zimnej lub deszczowej pogody.
Wygodniejszy bok
Na tym jednak ciekawostki na temat kociego snu się nie kończą. Przeprowadzone niedawno obserwacje naukowe pozwoliły ustalić ciekawą prawidłowość. W trakcie odpoczynku czworonogi preferują jedną konkretną pozycję.
"W badaniu wzięli udział eksperci z Uniwersytetu w Bari (Włochy), Ruhr-Universität Bochum (Niemcy) oraz instytucji z Kanady, Szwajcarii i Turcji. Wyniki zostały opublikowane 23 czerwca 2025 roku w czasopiśmie Current Biology. Analiza objęła 408 oryginalnych, nieedytowanych filmów wideo, w których widoczny był cały kot leżący na jednym boku przez co najmniej 10 sekund. Około dwóch trzecich zarejestrowanych przypadków to koty śpiące na lewym boku” – informuje national-geographic.pl
Lewe oko, prawa półkula
Dzieje się tak nie przez przypadek. Koci mózg, podobnie jak ludzki, dzieli się na dwie półkule, lewą i prawą. Kiedy kot śpiący na lewym boku się obudzi, informacje zebrane lewym okiem trafiają do prawej półkuli jego mózgu, która jest odpowiedzialna za orientację w przestrzeni, identyfikację zagrożeń oraz skoordynowanie ewentualnej ucieczki.
“Zespół badawczy sugeruje, że spanie na lewym boku może zapewniać kotom lepsze przygotowanie do nagłego przebudzenia w sytuacji niebezpieczeństwa lub pojawienia się ofiary. Ułożenie ciała w tej pozycji może umożliwiać szybszą aktywację prawej półkuli mózgu, a co za tym idzie, szybsze zauważenie zagrożenia lub potencjalnej ofiary do upolowania” – tłumaczy national-geographic.pl. A jak spać, to tylko w wygodnym legowisku. Propozycje znajdziesz tu.
