Twój kot nadmiernie wylizuje i zaczyna łysieć? To może być ważny znak

Ciągłe wylizywanie sierści, drapanie, łyse placki na skórze, a nawet rany. Brzmi znajomo? Jeśli twój mruczący pupil zachowuje się w ten sposób, warto wybrać się z nim do weterynarza. Zaniedbanie tych objawów może spowodować sporo cierpienia.
Co to jest alergia?
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 30-40% ludzkiej populacji cierpi na różnego rodzaju alergie. Jak podaje portal pacjent.gov.pl. alergia to choroba, w której organizm traktuje nieszkodliwe z pozoru substancje jako zagrażające i odpowiada na nie, produkując przeciwciała.
Alergie dzielą się na wziewne, pokarmowe, kontaktowe, krzyżowe oraz iniekcyjne. Te pierwsze powodują pyłki roślin, pleśnie, kurz oraz sierść zwierząt. Drugie są spowodowane produktami spożywczymi, trzecie kontaktem z kosmetykami, detergentami, środkami czystości itp. Alergia iniekcyjna powstaje np. w wyniku ukąszenia przez owada. O alergii krzyżowej mówimy wtedy, kiedy organizm ludzki produkuje przeciwciała zwalczające nie jeden, ale kilka alergenów.
Alergia u kota
Nie tylko ludzie cierpią z powodu różnego rodzaju uczuleń, ale również koty. Do najczęstszych objawów alergii u mruczków należy miejscowa utrata sierści, nadmierne wylizywanie się i drapanie. W przypadku ich wystąpienia warto od razu udać się do lekarza weterynarii, który orzeknie, czy to na pewno alergia, a jeśli tak, to na co.
Alergia pokarmowa jest dość powszechnym kocim schorzeniem. Jak podaje portal johndog.pl, uczulać może każdy składnik diety, jednak w praktyce najczęściej szkodzi białko. Szczególnie “podejrzany” jest kurczak, ale także nabiał oraz ryby. Szkodzić kotu mogą również konserwanty i polepszacze smaku. O dobrej jakości kociej karmie poczytasz tu.
Wszystkie alergie wymagają interwencji specjalisty
Nasz pupil może również cierpieć z powodu alergii kontaktowej, spowodowanej kosmetykami lub inną domową “chemią”, na przykład proszkiem do prania, w którym pierzemy jego legowiska. Biofeedzoo.pl informuje, że objawami tego rodzaju alergii może być zaczerwienienie skóry, świąd oraz wypryski.
Różnego rodzaju pyłki, roztocza czy kurz również nie pozostają obojętne dla pewnego odsetka kotów. Alergia wziewna objawia się m.in. kichaniem, ciężkim oddechem, zaczerwienieniem oczu. Mruczek może w ten sposób reagować również na dym z papierosów oraz pył unoszący się z kuwety. O kuwecie idealnej poczytasz tu. Wszystkie alergie wymagają interwencji specjalisty. Nierzadko konieczna jest również zmiana diety oraz środków czystości.
