Twój kot drapie koło kuwety? Sprawdź, o co mu chodzi

Zwyczaje kuwetowe kotów bywają zagadkowe. Niektóre mruczki, zanim skorzystają z toalety, biegają po całym mieszkaniu jak nakręcone. Inne intensywnie kopią, zanim w końcu zdecydują się załatwić. Jeszcze inne drapią podłogę obok pojemnika ze żwirkiem. Dlaczego tak się dzieje?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kuwetowe ABC
Kuweta to jeden z najważniejszych sprzętów w kocim domu. Każdy mruczek potrzebuje przynajmniej jednej, choć na wszelki wypadek warto zapewnić mu od razu dwie. Niektóre osobniki są bowiem takimi estetami, że wymagają osobnych toalet na każdą potrzebę. O kuwecie idealnej przeczytasz tu.
Na rynku znajduje się tak wiele rodzajów kuwet, że przeciętny konsument może się czuć zagubiony. Czy lepiej kupić pojemnik otwarty, czy zamknięty? Owalny, kwadratowy, a może w kształcie przypominającym torbę z uszami? W którym zwierzę będzie czuło się lepiej? Czy kwestie estetyczne mają dla niego jakiekolwiek znaczenie?
Dziwne zachowanie po wizycie w toalecie
Wybór, jak widać, nie jest prosty. Załóżmy jednak, że zdołaliśmy go dokonać. Przywozimy kuwetę do mieszkania, stawiamy w upatrzonym miejscu i czekamy. Kot podchodzi do pojemnika, załatwia swoją potrzebę i przymierza się do zakopywania. Zamiast jednak grzebać łapką w żwirku, “szoruje” nią po ściankach kuwety, albo po gołej podłodze.
Człowiekowi trudno zrozumieć to zachowanie. Czyżby kot nie wiedział, że w taki sposób niczego nie zasypie? A może drapie w podłogę celowo, żeby zrobić nam na złość? Nic z tych rzeczy. Czynność ta ma często związek z… niechęcią do kuwety. Albo do wypełnienia, które się w niej znajduje.
Konfiguracja idealna
Przyczyną nr 1 drapania po ściankach kuwety, zamiast grzebania w żwirku, jest… za mała kuweta, czyli taka, która nie pozwala zwierzęciu na swobodny obrót dookoła własnej osi i wykonania wszystkich niezbędnych czynności toaletowych. Idealna kuweta powinna mieć długość równą półtorej długości kota (mierzonej od czubka głowy do nasady ogona).
Przyczyna nr 2 to niewłaściwy żwirek. Zakopywanie jest naturalnym kocim odruchem. Czworonóg maskuje w ten sposób zapach odchodów, który mógłby go zdradzić przed innymi drapieżnikami. Jeśli nasz kot próbuje go zrealizować, drapiąc podłogę, może to oznaczać, że chce mieć jak najmniejszy kontakt ze żwirem, który znajduje się w kuwecie. Co wtedy zrobić? Wypróbować inne podłoże w drugiej kuwecie, którą ustawiamy obok starej. Więcej o żwirkach przeczytasz tu.
