Kot chowa się pod łóżkiem? Sprawdź, co to może oznaczać

Koty mają swoje przyzwyczajenia, rytuały i ulubione miejsca do spania. Przestrzeń pod łóżkiem świetnie się do tego celu nadaje. Ale jeśli twój mruczek nagle zaczął spędzać pod tym meblem większą część dnia, powinieneś się zaniepokoić. Takie zachowanie może świadczyć o kłopotach.
Strategia radzenia sobie ze stresem
Ukrywanie się to jeden z naturalnych mechanizmów obronnych kota. W środowisku naturalnym mruczki, mimo że są drapieżnikami, bywają również ofiarami — dlatego wykształciły silny instynkt szukania bezpiecznego schronienia w sytuacjach stresowych.
Pod łóżkiem jest ciemno i cicho. To idealne miejsce, by się ukryć przed światem, który w danym momencie wydaje się nieprzyjazny. Ale jeśli kot nagle zaczyna spędzać pod swoim ulubionym meblem większość czasu, warto zastanowić się, co mogło spowodować takie zachowanie.
Bezpieczna twierdza
Kot chowa się pod łóżkiem najczęściej z powodu stresu. Pojawienie się nowego domownika, zmiana układu mebli, remont czy nowy zapach mogą być dla czworonoga powodem do niepokoju. Koty są zwierzętami terytorialnymi i bardzo źle znoszą wszelkie zmiany w swoim otoczeniu. Nawet drobiazgi, które z ludzkiego punktu widzenia wydają się bez znaczenia, mogą wywołać w nich potrzebę ukrycia się i przeczekania tego, co niekomfortowe. A jeśli interesujesz się psimi strategiami radzenia sobie ze stresem, koniecznie zajrzyj tu.
Innym możliwym powodem ukrywania się jest trauma. Jeśli kot przeżył nieprzyjemne doświadczenie, na przykład nagły hałas lub atak ze strony innego zwierzęcia, ukrycie się pod łóżkiem pomaga mu odzyskać równowagę. W ciasnej przestrzeni mruczek czuje się jak w bezpiecznej "twierdzy", z której może obserwować świat, samemu pozostając niewidocznym.
A może kot jest chory?
Nie można też wykluczyć, że kot chowa się pod łóżkiem z powodów zdrowotnych. Ból, osłabienie, gorączka, problemy z układem pokarmowym czy moczowym — to wszystko sprawia, że zwierzę szuka odosobnienia, by się zregenerować. Koty mają tendencję do maskowania chorób, dlatego, jeśli zauważysz, że twoje zwierzę unika kontaktu, nie chce jeść, wymiotuje itp., udaj się z nim do weterynarza. A jeśli Twój kot mruczy w trakcie badania, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Często jednak ukrywanie się nie oznacza niczego złego. Niektóre koty z natury są bardziej introwertyczne i po prostu preferują spędzać czas w spokojnych, zacisznych miejscach. Jeśli twój kot od początku był wycofany i nie wykazuje innych niepokojących objawów, to prawdopodobnie pod łóżkiem jest mu po prostu wygodnie. Należy się z tym pogodzić i nie próbować wyciągać mruczka na siłę.
