Jak nauczyć kota korzystania z drapaka? Z tymi sposobami pójdzie łatwo

Kiedy w domu pojawia się kot, musimy wziąć na tapet temat drapania. Dla nas to głównie problem zniszczonych mebli, dla kota – naturalna i niezwykle ważna potrzeba. Dlatego w mieszkaniu każdego prawdziwego kociarza powinien się znaleźć drapak. Co jednak robić, kiedy mruczek nie chce z niego korzystać?
Zrozum kocie potrzeby
Pierwszym krokiem do sukcesu (czyli ocalenia kanapy przed kocimi pazurami) jest wybór odpowiedniego drapaka. To nie lada wyzwanie, bo na rynku jest ich mnóstwo. Kluczowe są jednak pewne cechy, takie jak: stabilność, wysokość oraz materiał.
Drapak musi być solidny i stabilny. Kot potrzebuje mieć pewność, że konstrukcja się nie przewróci, gdy będzie się na niej wieszać. Chwiejny drapak tylko zniechęci mruczka. Warto również pamiętać, że mruczący pupile lubią się rozciągać podczas drapania, dlatego przeznaczony dla ich mebel powinien być na tyle wysoki, aby kot mógł swobodnie wyciągnąć całe swoje ciało, stojąc na tylnych łapach. Nie bez znaczenia jest również sznurek, którym okręcone są słupki. Najpopularniejszy jest ten zrobiony z sizalu.
Rozmieszczenie drapaków
Nawet najlepszy drapak nie zda egzaminu, jeśli zostanie umieszczony w kącie, w którym kot nigdy nie bywa. Drapaki powinny znajdować się w miejscach strategicznych, czyli np. tam, gdzie zwierzę już wykazuje zainteresowanie drapaniem (np. przy ulubionym fotelu) oraz gdzie lubi się rozciągać po drzemce (np. obok legowiska). Polecane leżanki dla kotów znajdziesz tu.
Ważne jest, aby drapaki były łatwo dostępne i dobrze widoczne. Jeśli kot upodobał sobie dany mebel, postaw drapak tuż obok niego. Z czasem możesz spróbować delikatnie przesunąć drapak w inne miejsce. Pamiętaj, niektóre koty lubią drapać w poziomie. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się kartonowe drapako-legowiska.

Jak zachęcić kota do używania drapaka?
Załóżmy teraz, że w domu znajduje się kilka dobrej jakości drapaków, ale kot wcale nie chce z nich korzystać. Czy da się coś z tym zrobić? Na szczęście tak! Na początek posyp drapak suszoną kocimiętką lub spryskaj syntetycznymi feromonami, które zachęcą czworonoga do znaczenia terenu. Więcej na temat feromonów przeczytasz tu.
Aby wytworzyć pozytywne skojarzenia z nowym meblem, baw się ze swoim pupilem w jego pobliżu. Nagradzaj również mruczka za każdy kontakt z powierzchnią do drapania. Możesz do tego celu wykorzystać przysmaki. Jeśli mruczek znów spróbuje podrapać meble, zachowaj spokój. Weź go na ręce i postaw obok drapaka. Jeśli to możliwe, zasłoń meble, które kot upodobał sobie do drapania, na przykład kocem lub folią, aby stały się dla niego mniej atrakcyjne.