Myślisz, że kot cię lubi? Oto, jak koty okazują sympatię

Koty sprawiają wrażenie zwierząt wyjątkowo zdystansowanych, które najlepiej czują się w samotności. Rzeczywistość jednak wygląda inaczej. Mruczące czworonogi bardzo często okazują nam sympatię i potrzebę bliskości, tylko my nie zawsze jesteśmy w stanie to zauważyć.
Czy koty to bezwzględni samotnicy?
Mit, według którego koty w ogóle nie potrzebują interakcji z człowiekiem, powoli odchodzi do lamusa. Oczywiście, wiele mruczków unika bardzo intensywnego kontaktu z opiekunami, nie oznacza to jednak, że w ogóle go nie chcą. Bywają również koty, które mogłyby nie schodzić właścicielom z kolan, bo najlepiej czują się w ich towarzystwie.
Problem w odczytaniu kocich intencji i potrzeb polega na tym, że język, jakim posługują się te zwierzęta, bywa bardzo subtelny. Ponadto mamy skłonność do “uczłowieczania” naszych domowych pupili, oczekując, że będą się oni zachowywali jak ludzie. Tymczasem mowa ciała kota bardzo różni się od mowy ciała człowieka. Warto poznać jej tajniki, by lepiej zrozumieć swoich podopiecznych.
Oznaki sympatii ze strony kota
Pierwszym objawem ciepłych uczuć ze strony kota jest ocieranie się. Kot ociera się o twoje nogi czy ręce po to, aby zostawić na tobie swój zapach. W ten sposób oznacza cię jako członka jego najbliższego otoczenia. W parze z ocieraniem może iść tzw. barankowanie, czyli uderzanie głową. Można to zinterpretować jako rodzaj buziaka. Koty barankują te osoby, z którymi mają bliską więź.
Kolejnym symptomem świadczącym o tym, że kot za tobą przepada, jest lizanie. Mruczki, które się lubią, czyszczą nawzajem swoje futerka. Gest ten może zostać przeniesiony na człowieka, dlatego właśnie koty np. “czeszą” swoimi szorstkimi językami włosy na naszych głowach. Jeśli planujesz zakup szczotki dla kota, koniecznie zajrzyj tu.
Nieoczywista bliskość
Następny wyraz pozytywnych uczuć może być mniej oczywisty. Przebywanie z człowiekiem w jednym pomieszczeniu świadczy przeważnie o tym, że kot za nami przepada i czuje się w naszym towarzystwie bezpiecznie. Nawet jeśli leży lub siedzi w pewnym oddaleniu. Tak samo można zinterpretować chodzenie za opiekunem, kiedy ten przemieszcza się po domu.
Spanie razem z człowiekiem nie powinno pozostawiać wątpliwości. Jeśli mruczek to robi, z pewnością jesteś jego ulubieńcem, niezależnie od tego, czy zwierzę układa się w nogach, czy obok głowy. A jeśli zastanawiasz się, dlaczego koty tak dużo śpią, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
