Jak dbać o kocie pazury, by nie kaleczyły?

Kocie pazury pełnią wiele funkcji: służą do polowania, wspinania się, zabawy, a nawet do znakowania terytorium. Są naturalną częścią kociej anatomii, jednak dla opiekunów bywają źródłem problemów. Kluczem do ich uniknięcia jest regularna i prawidłowa pielęgnacja.
Kocie pazury - co warto wiedzieć?
Zanim zaczniemy mówić o obcinaniu pazurów, najpierw warto omówić ich budowę. “Pazury kotów składają się z dwóch warstw, tak zwanych blaszek, o różnej twardości. Jest to wspólna cecha dla wszystkich ssaków. Zewnętrzna warstwa naskórkowa jest twardsza od wewnętrznej skórnej części. Dorosły kot doskonale kontroluje wysuwanie i chowanie pazurów, jednak kocięta rodzą się z dość słabymi mięśniami palców. Dopiero wraz z rozwojem uczą się, w jaki sposób kontrolować pazury” – informuje portal whiskas.pl.
Drapanie to zupełnie naturalne zachowanie – tym sposobem koty ścierają martwą część pazura, rozciągają mięśnie, a także znaczą teren. Dlatego należy zapewnić mruczkowi odpowiedni drapak, a najlepiej kilka, np. wysoki sufitowy i kartonowe drapako-legowisko. Więcej na temat drapaków przeczytasz tu.
Czy pazury należy przycinać?
Odpowiednia pielęgnacja kocich pazurów to jeden z obowiązków kochającego opiekuna. Zbyt długie pazury mogą powodować przykre konsekwencje, takie jak zahaczanie się o meble czy zasłony. Zwierzęta zazwyczaj źle znoszą takie sytuacje, szarpią się, co powoduje ból, a ten z kolei narastający strach.
Pazury kocich seniorów często sprawiają więcej problemów. Mogą przerastać, zawijać się, a nawet kaleczyć opuszki, co może wywołać infekcje. Warto raz na jakiś czas skontrolować ich stan i w razie potrzeby pomóc pupilowi utrzymać higienę tej części ciała.

Jak obciąć kotu pazury i przeżyć?
Kota należy zawczasu oswoić z dotykiem. Zacznij od zabawy z jego łapkami: dotykaj, a potem naciśnij na palec, co spowoduje wysunięcie się pazura. Nagradzaj za spokój smakołykiem. Cały proces skracania pazurów rozłóż na kilka dni. Ważne jest, by nie robić niczego na siłę i nie powodować u kota stresu, który tylko pogłębi jego opór.
Do przycinania pazurów najlepiej używać specjalnych cążek dostępnych w sklepach zoologicznych. Więcej na temat sprzętu przeczytasz tu. Warto wybrać model dopasowany do wielkości kota. Sam zabieg powinien być wykonywany w spokojnej atmosferze. Nie należy obcinać pazurów zbyt krótko! W każdym pazurze znajduje się bowiem unerwiona i ukrwiona część (tzw. macierz), której uszkodzenie jest bolesne i powoduje krwawienie. Jeśli nie masz pewności, jak poprawnie wykonać “koci manicure”, poproś o pomoc lekarza weterynarii lub doświadczonego groomera .