Dlaczego kot Cię ignoruje? To może być komunikat!

Jako właściciel kota na pewno znasz taką scenę: próbujesz pogłaskać swojego mruczka, wołasz go po imieniu, a on... patrzy przez Ciebie, odwraca się plecami i ostentacyjnie opuszcza pomieszczenie. To ignorowanie bywa bolesne dla naszego ego. Jednak zanim poczujesz się urażony, zastanów się czy pupil nie próbuje Ci tym sposobem czegoś przekazać? Koty są mistrzami subtelnej mowy ciała i każdy gest może mieć głębsze znaczenie.
Kot to nie pies
Podstawą zrozumienia kociego zachowania jest uświadomienie sobie, że koty to nie psy. Psy, z natury zwierzęta stadne, są bardziej skłonne do okazywania uległości i chęci zadowolenia człowieka. Mają w związku z tym inną mowę ciała. Więcej na ten temat przeczytasz tu.
Koty, choć udomowione, zachowały wiele cech samotnych drapieżników. Niezależność do bodaj najważniejsza cecha ich gatunkowego dziedzictwa. Oczekując od kota zachowań typowych dla psa (np. radosnego przybiegania na zawołanie), skazujemy się na rozczarowanie. Ignorowanie Cię może być po prostu sposobem na zaznaczenie granic przestrzeni osobistej.
Nie narzucaj się
Często popełniamy błąd, próbując nawiązać kontakt z kotem w momencie, w którym jest on zajęty czymś innym – śpi, drapie, obserwuje ptaki za oknem, albo po prostu odpoczywa. Jeśli przeszkodzisz pupilowi w ważnej dla niego czynności, nie zdziw się, że Cię zignoruje lub ucieknie. Koty cenią sobie spokój.
Inną przyczyną zupełnego braku interakcji jest zbyt natarczywa uwaga. Nie każdy kot lubi być głaskany. Niektóre mruczki są bardziej wylewne, inne mniej. Ciągłe branie na ręce, smyranie lub dotykanie wrażliwych miejsc, takich jak brzuch czy ogon, może spowodować, że zwierzę zacznie Cię unikać.
Pozytywne skojarzenia
Jeśli Twój kot był bardzo towarzyski, ale nagle przestał zwracać na Ciebie uwagę, może to oznaczać, że coś jest nie tak. Stres, lęk lub ból często drastycznie zmniejszają potrzebę kontaktu. W takiej sytuacji zawsze warto wybrać się do weterynarza i przeprowadzić komplet badań.
Na koniec warto przypomnieć, że koty są oportunistami, a więc robią to, co im się opłaca. Jeśli więc chcesz, by mruczek przychodził na zawołanie, nagradzaj go smakołykami lub zabawą za każdym razem, kiedy to zrobi. Więcej informacji na temat treningu z kotem znajdziesz tu.
