Czy koty się nudzą? I jak temu zaradzić?

Koty często kojarzą się z beztroskim wylegiwaniem się na parapetach. Wiele osób zakłada, że zwierzęta te nie potrzebują zbyt wiele uwagi i doskonale radzą sobie same. To jednak tylko część prawdy. Koty to zwierzęta bardzo inteligentne i ciekawskie. Bez odpowiedniej stymulacji będą się nudzić, a to z kolei może powodować problemy behawioralne.
Nudzisz się, kocie?
Zachowanie znudzonego kota wcale nie musi być oczywiste. Czasami faktycznie objawia się dużą sennością i brakiem zainteresowania otoczeniem. Częściej jednak prowadzi do zachowań, które opiekun może uznać za „złośliwe” lub destrukcyjne. Drapanie mebli, zrzucanie przedmiotów z półek, uporczywe miauczenie to tylko kilka przykładów.
Kot, który się nudzi, szuka sposobów na rozładowanie frustracji i dostarczenie sobie bodźców. Jeśli nie znajduje ich w naturalny sposób, zaczyna tworzyć sobie własne „rozrywki”, które bywają uciążliwe dla domowników. Rozwiązaniem nie jest oczywiście karanie zwierzęcia, tylko wyjście naprzeciw jego potrzebom.
Niebezpieczny brak stymulacji
Problem nudy dotyczy bardzo wielu, o ile nie większości kotów niewychodzących. Mają one bowiem mocno ograniczony dostęp do bodźców zewnętrznych. Mimo że życie w czterech ścianach zapewnia bezpieczeństwo, to jednocześnie nie dostarcza zbyt wielu wyzwań. Zwierzę nie musi się wysilać, by zdobyć pokarm czy schronienie, co w naturze pochłaniałoby dużo czasu.
Pozostawienie kota na wiele godzin samego w domu również nie polepsza sytuacji. O tym, czy koty naprawdę są samotnikami, przeczytasz tu. Brak stymulacji umysłowej i fizycznej sprawia, że nastrój zwierzęcia stopniowo się obniża. Na szczęście nie jesteśmy wobec tych problemów bezradni. Istnieje szereg sposobów na kocią nudę. Nie są one specjalnie skomplikowane, często nie wymagają również wielkiego wysiłku.
Zabawa to podstawa
Najprostszym i jednocześnie najważniejszym sposobem na kocią nudę jest zabawa. Krótkie, ale intensywne sesje pogoni za wędką lub inną ulubioną zabawką zakończone niewielkim posiłkiem mogą zdziałać cuda. Warto przy tym zaznaczyć, że przy udawanym polowaniu nie chodzi tylko o bieganie, ale przede wszystkim o śledzenie i podkradanie się do ofiary, czyli o skrupulatne planowania ataku.
Kocia nuda często wynika z monotonii. Warto więc zadbać o to, by mieszkanie było dla kota ciekawe. Można stworzyć punkty widokowe przy oknach, zawiesić półki do wspinaczki, a także udostępnić zwierzęciu kilka pustych kartonów do eksplorowania. Dobrze działa również wprowadzenie zabawek intelektualnych w postaci mat węchowych, łamigłówek na przysmaki czy misek spowalniających jedzenie. Więcej na temat tych gadżetów przeczytasz tu.
