Koty bardzo źle znoszą to miejsce. Stres doprowadza je do chorób

Bezdomny kot ma wyjątkowo trudne życie. Codziennie musi stawiać czoła wielu niebezpieczeństwom. Mogłoby się wydawać, że pobyt w schronisku jest dla niego wybawieniem, ale to tylko jedna strona medalu. Druga wygląda dużo mniej różowo.
34 tysiące bezdomnych kotów
Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2022 r. w polskich schroniskach dla zwierząt przebywało 34 050 kotów. Mogłoby się wydawać, że zwierzęta te miały szczęście. Trafiły do placówek, które zapewniają im wyżywienie, dach nad głową i opiekę weterynaryjną. Bezdomne mruczki mogą o czymś takim jedynie pomarzyć.
Tymczasem to tylko jedna strona medalu. Druga wygląda dużo mniej różowo. Koty na ogół bardzo źle znoszą pobyt w schronisku. Wynika to przede wszystkim z ich cech gatunkowych. Zwierzęta te są mocno terytorialne, co oznacza, że nie lubią przebywać w zagęszczeniu. W przypadku różnej maści instytucji nie mają innego wyjścia.
Stres może powodować choroby
Na domiar złego mruczące czworonogi są miłośnikami rytuałów. Nie znoszą zmian. Będąc jednak w przytulisku, muszą się z nimi liczyć. Rotacja personelu, przeprowadzki, coraz to nowe kocie towarzystwo, to wszystko wpływa na niepokojące poczucie utraty kontroli nad własnym życiem.
Do tego wszystkiego dochodzi hałas, nieprzyjemne zapachy, a czasem także konflikty ze współtowarzyszami. Nic więc dziwnego, że w takich warunkach koty dosłownie marnieją w oczach. “Zabija je smutek, tęsknota, samotność i stres, jakiego doświadczają każdego dnia będąc w dużym skupisku lub izolatkach” - czytamy na stronie zwierzaki.trojmiasto.pl. Więcej na ten temat przeczytasz tu.
Uratuj kota
W grupach szczególnego ryzyka znajdują się kociaki oraz koty stare. Te pierwsze często nie są jeszcze w pełni odporne na różnego rodzaju choroby. Te drugie w placówce bardzo szybko się załamują. “Kot, który w domu żyłby jeszcze długie lata, nieraz gaśnie na ich [wolontariuszy, pracowników] oczach w ciągu kilku miesięcy” - przekonuje zwierzaki.trojmiasto.pl.
Dlatego, jeśli planujesz adopcję czworonożnego towarzysza, koniecznie wybierz się do schroniska. Najlepiej zainteresuj się zwierzęciem, które przebywa tam od dłuższego czasu. Możesz być jego jedyną szansą na normalne życie. O tym, jak zaopiekować się kotem z tego rodzaju placówki przeczytasz w tym artykule.
