Ta choroba znów w Polsce zbiera żniwo. Kolejne ptaki pójdą na ubój

Ptasia grypa nie odpuszcza. Jak podaje portal cenyrolnicze.pl, od początku roku odnotowano kilkadziesiąt ognisk zarazy tylko wśród ptaków hodowlanych. Do utylizacji trafiło blisko 6 mln sztuk drobiu. Główny Lekarz Weterynarii ostrzega, że sytuacje pogarsza nadmierne zagęszczenie kurników.
Z tego artykułu dowiesz się:
Niebezpieczny wirus
Ptasia grypa to choroba wirusowa, która atakuje zarówno ptaki hodowlane (kury, kaczki, gęsi, indyki), jak i dzikie. Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Polkowicach, rozróżnia się trzy typy wirusów: A, B i C. Typy A i B mogą być groźne dla ludzi. Źródłem zakażenia mogą być chore ptaki lub ich odchody.
Wirus ptasiej grypy może przetrwać w kurniku przez bardzo długi czas. Nie straszna mu niska temperatura, jest za to wrażliwy na większość środków do dezynfekcji oraz temperaturę powyżej 70 stopni Celsjusza. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową lub oddechową. O kotach chorujących na ptasią grypę przeczytasz tu.
Zbyt duże zagęszczenie ptaków
Choroba od początku roku 2025 zbiera w Polsce tragiczne żniwo. Odnotowano w sumie 72 ogniska zarazy na terenie kraju. Zielona Interia ostrzega, że w przypadku najbardziej zjadliwej odmiany wirusa śmiertelność zakażonych osobników wynosi 100%. Jak podaje agrofakt.pl, między 28 marca a 4 kwietnia stwierdzono 12 ognisk ptasiej grypy, najwięcej w Wielkopolsce. Zaraza dotknęła głównie gospodarstwa komercyjne. Aż 1,6 mln sztuk drobiu jest zagrożonych utylizacją.
Główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski wyjaśnił niedawno, że wielkoprzemysłowy chów drobiu poważnie utrudnia walkę z wirusem. Podobnego zdania jest Paweł Rawicki, prezes stowarzyszenia Otwarte Klatki. “Przedostanie się wirusa do fermy klatkowej, może oznaczać konieczność uśmiercenia kilkuset tysięcy lub nawet kilku milionów ptaków. W zeszłym roku na 50 ognisk grypa zaatakowała tylko 6 stad niosek, ale skupiały one aż 54 proc. wszystkich zarażonych w 2024 r. ptaków” - powiedział Rawicki dziennikarzowi Zielonej Interii. O innym zagrożeniu dotyczącym ptaków przeczytasz tu.
