Zwierzęta marzną! Zaniedbywanie grozi karą do 100 tys. zł

Drewniana buda dla psa na podwórku
Psia buda zimą powinna być odpowiednio ocieplona, fot. Elena / SasaStock
ikona podziel się
Opublikowano: 22.01.2024 r., 11:33 | Autor: Paulina Zambrzycka
Zima to ciężki czas nie tylko dla ludzi. Marzną również zwierzęta, zwłaszcza trzymane na zewnątrz na przykład w budzie. Zgodnie z przepisami zimą należy zapewnić im odpowiednie warunki – zarówno zwierzętom domowym, jak i gospodarskim. Właściciele muszą zadbać o ich komfort. Jeśli w sposób rażący zaniedbają obowiązek, mogą zostać srogo ukarani.

Pies w budzie zimą – musisz o niego zadbać!

Zimą należy szczególnie zadbać o swoje zwierzęta. Bez względu na to, czy mieszkają z tobą w domu, czy na zewnątrz, powinny mieć zapewnione komfortowe warunki. Szczególną troską należy też objąć psy i koty, które nie mają schronienia – są bezdomne i wałęsają się po ulicy. Rzecz jasna oswojenie zwierząt w wielu przypadkach nie wchodzi w grę. Można jednak znaleźć dla nich przytułek, gdzie otrzymają odpowiednią pomoc. Wychłodzenie organizmu nie dotyczy wyłącznie ludzi – zwierzęta również marzną i czują głód. Zima to niebezpieczny czas dla nas wszystkich, zwłaszcza gdy spędzamy go w nieogrzewanej przestrzeni lub na zewnątrz.

Niektórzy przez cały rok trzymają psy przy budzie. Mieszkające tak na co dzień zwierzęta powinny mieć dobrze ocieplone schronienie, w którym schowają się przed opadami deszczu i śniegu oraz mrozem. Sprawdź 5 najlepszych modeli bud dla psów, w których pupil może znaleźć schronienie. Buda dla psa powinna być wielkości dostosowanej do psa. Nie może być za mała, bo uniemożliwi mu poruszanie się w środku. Buda nie może być też za duża, gdyż wówczas psu nie będzie w niej ciepło.

Ściany budy muszą być odpowiednio ocieplone, np. za pomocą styropianu. Wejście powinno być zakryte, aby osłonić wnętrze od mroźnego powietrza. Kluczową rolę odgrywa również wyścielenie budy. Możesz użyć do tego, np. słomy. Przydadzą się również pledy i koce z grubych materiałów. Zimą dobrym rozwiązaniem są specjalne maty grzewcze, które nagrzewają się do temperatury psiego ciała. Najważniejsze, aby materiały były odporne na wilgoć.

Zwierzęta są chronione prawem

Sprawowanie opieki nad zwierzętami jest obowiązkiem każdego właściciela. Wynika to nie tylko z jego troski, ale m.in. ustawy o ochronie zwierząt. Zabronione jest trzymanie czworonogów na mrozie czy opadach – zwłaszcza jeśli nie mają gdzie się schronić lub ogrzać. Nie można również zabraniać im dostępu do wody i jedzenia ani tym bardziej się znęcać. Grozi za to surowa kara do trzech lat pozbawienia wolności. Jak zadbać o psa mieszkającego na podwórku? Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie zwierząt należy zapewnić mu schronienie przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Trzeba też umożliwić pupilowi dostęp do światła dziennego. Poza tym pies przy budzie musi mieć stały dostęp do wody i pożywienia. W samej zaś budzie musi mieć również miejsce, aby wygodnie zmieniać ułożenie ciała.

Jeśli trzymamy psa na łańcuchu, nie może być on krótszy niż 3 metry. Zabronione jest też trzymanie zwierzęcia na łańcuchu dłużej niż przez 12 godzin. Zwierzę musi mieć możliwość ruchu, aby prawidłowo funkcjonować. Zimą również ma to ogromne znaczenie – ruch przeciwdziała bowiem wychłodzeniu organizmu. Oczywiście nie mowa wyłącznie o psach, ponieważ nie tylko w ich przypadku na właścicielach spoczywa obowiązek ochrony pupili zimą. Należy pamiętać również o zwierzętach gospodarskich – one także potrzebują schronienia przed mrozem. Zaniedbywanie zwierząt przez właścicieli jest karalne.

Kiedy opiekunowi grozi kara?

Jeśli opiekun nie dopełnia nałożonych obowiązków i zaniedbuje zwierzę, podlega karze grzywny lub aresztu. W skrajnych przypadkach, takich jak znęcanie się, zwierzę może również zostać odebrane właścicielowi. Wynika to z art. 6 ust. 2 pkt 10 ustawy o ochronie zwierząt. Kiedy jeszcze opiekun może zostać surowo ukarany? Wymienić można m.in. dwa przypadki:

  • Wystawianie zwierząt domowych lub gospodarskich na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają ich zdrowiu lub życiu.
  • Utrzymywanie zwierzęcia bez pokarmu lub wody przez okres, który wykracza poza minimalne potrzeby właściwe dla wybranego gatunku.

Jeśli opiekun dopuści się znęcania nad zwierzęciem, może zostać skazany na 3 lata pozbawienia wolności. Sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem? Wówczas podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Poza tym będzie musiał zapłacić nawiązkę od 1 tys. zł do nawet 100 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt. Sąd może również zakazać opiekunowi posiadania zwierząt.

Pamiętaj o tym, żeby zgłaszać przypadki łamania praw zwierząt. Jeśli widzisz, że ktoś je krzywdzi, zadzwoń na policję lub numer alarmowy 112.

Źródła:

  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971110724/U/D19970724Lj.pdf
Pies stojący na podwórku przed domem zimą
Pies stojący na podwórku przed domem zimą, fot. sablinstanislav
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto