97-latka po raz pierwszy została mamą! Maluchy są wielkości piłki

Dobra wiadomość kilka dni temu trafiła do mediów. Blisko stuletni rodzice Mommy i Abrazzo doczekali się potomstwa. Na świat przyszły cztery maluchy płci żeńskiej. Ale to nie koniec. Być może w niedługim czasie powitamy na świecie ich rodzeństwo.
Z tego artykułu dowiesz się:
Radość wielkości piłki tenisowej
97-letnia Mommy mieszka w Filadelfii od 1932 roku. Nigdy nie miała potomstwa. W 2020 r. poznała 96-letniego Abrazzo . Wszyscy mieli nadzieję, że para zbliży się do siebie na tyle, że doczeka się potomstwa. I tak się rzeczywiście stało. Pod koniec lutego 2025 r. powitała na świecie cztery maleństwa płci żeńskiej.
Radosna wiadomość obiegła światowe media na początku kwietnia. Ogłoszono, że maluchy mają się dobrze. Ważą około 80 gramów i są wielkości piłki tenisowej. Interesują się otoczeniem i z chęcią je eksplorują. Ich widok rozweseli nawet największego ponuraka. O innym uroczym noworodku przeczytasz tu.
Ambasadorzy gatunku
Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Leciwi rodzice mogą wkrótce doczekać się kolejnych dzieci, ponieważ Mommy , która jest samicą żółwia z Galapagos, złożyła w listopadzie 2024 r. roku aż 16 jaj. Opiekunowie z ogrodu zoologicznego w Filadelfii, gdzie mieszka, są dobrej myśli.
Żółwiątka nie mają jeszcze imion i na razie przebywają na wybiegu niedostępnym dla zwiedzających. Po raz pierwszy zostaną pokazane publiczności 23 kwietnia, czyli w 93. rocznicę przyjazdu ich mamy do zoo. - Te młode nie tylko chronią gatunek przed wyginięciem, ale pełnią również funkcję ważnych ambasadorów, inspirując gości do ratowania dzikiej przyrody i dzikich miejsc – powiedział wiceprezes ds. dobrostanu zwierząt i ochrony przyrody filadelfijskiej placówki Rachel Metz, cytowany przez portal infowet.pl

Łagodne olbrzymy
Żółw z Galapagos, zwany inaczej żółwiem słoniowym ze względu na grube, słupowate nogi, to jeden z największych żółwi na świecie. Najbardziej imponujący i zarazem znany ludzkości osobnik mierzył 187 cm długości i ważył 400 kg. W odpowiednich warunkach środowiskowych zwierzęta te mogą żyć nawet 300 lat.
To łagodne olbrzymy, które poruszają się powoli i uwielbiają leżeć na słońcu. Samce nie walczą ze sobą o samice. Ustalają swoją pozycję w hierarchii, rywalizując na… długość szyi. Kto ma dłuższą, ten zwycięża. Gatunek ma status krytycznie zagrożonego wyginięciem. O innym zwierzęciu, którego populacja również się kurczy, przeczytasz tu.