Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Będzie zakaz trzymania psów na uwięzi?

Smutny pies na łańcuchu przy budzie
Zakaz trzymania psów na uwięzi zmieni życie wielu podwórkowych piesków, fot. Leszek Szelest
ikona podziel się
Opublikowano: 26.08.2024 r., 11:40 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak Milewska
Niedawno pojawił się nowy projekt nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt. Wprowadza zmianę, na którą wszyscy miłośnicy zwierząt czekali – zakaz trzymania psów na uwięzi. Ta ustawa może zmienić życie podwórkowych Azorów i ułatwić organizacjom charytatywnym interwencje w przypadku znęcania się nad zwierzętami.

Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt

Nowy projekt zmiany Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku został zaproponowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Jedna ze zmian ma dotyczyć zakazu trzymania zwierząt na uwięzi. To koniec z łańcuchowymi pieskami.

Na razie jest to tylko projekt. Został zgłoszony do sejmu 17 lipca i trwają prace sprawdzające jego założenia z prawem europejskim. Jeszcze nie został poddany głosowaniu, więc nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle wejdzie w życie. Zgodnie z założeniami projektu, od momentu publikacji w Dzienniku Ustaw, właściciele psów będą mieli sześć miesięcy na to, by przystosować się do nowych wymogów.

Zakaz trzymania psów na uwięzi

Najważniejszą zmianą, jaką wprowadza nowelizacja, jest zakaz trzymania psów na uwięzi. Zwierzęta będą mogły być trzymane tymczasowo na smyczy podczas spacerów i transportu (a w zasadzie jest to obowiązkowe), jednak ma to być tylko przez krótki czas. Nie będą mogły być jednak trzymane na łańcuchach przy budach przez całe dnie.

Zmiany mają na celu wyeliminowanie niehumanitarnego traktowania psów, które często są przypinane na łańcuchach do bud. Tak wygląda rzeczywistość wielu podwórkowych psów. Wnioskodawcy podkreślają, że trzymanie zwierząt  na łańcuchach może nosić znamiona znęcania się nad zwierzętami, zwłaszcza zimą czy w czasie letnich upałów, kiedy pies jest narażony na mróz lub gorąco. Wskazują także na konsekwencje zdrowotne dla psów, na przykład przymarzanie łańcucha do ciała czy wrastanie w skórę.

Budy dla psów w śniegu
Trzymanie psów na uwięzi w czasie mrozów to znęcanie się nad zwierzętami, fot. sandrqa

Alternatywa dla trzymania psa na uwięzi: wymogi dotyczące kojców

Zgodnie z propozycją autorów projektu, jedyną dopuszczalną formą ograniczenia ruchu psa własnej posesji ma być trzymanie go w kojcu o określonych wymiarach. Kojec ten powinien być bezpieczny, zapewniać ochronę warunkami atmosferycznymi, dostęp do światła dziennego, a pies musi mieć dostęp do wody i pożywienia.

Najważniejsze jest to, by zapewnić psu przestrzeń umożliwiającą poruszanie się. Projekt ustawy podaje minimalne rozmiary kojców, które będą odpowiednie dla psów o różnej wielkości:

  • dla zwierząt poniżej 50 cm w kłębie, powierzchnia kojca nie powinna być mniejsza niż 10 m²,
  • dla psów o wysokości od 51 cm do 65 cm – 15 m², a dla większych zwierząt,
  • powyżej 66 cm – minimum 20 m².

Projekt ustawy zakłada także możliwość trzymania kilku psów w jednym kojcu i podaje optymalną powierzchnię dla suk karmiących młode. W końcu przepisy zagwarantują psom godne warunki życia.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto